Door: Dirkjan Vis » Meer blogs van Dirkjan Vis
Gepubliceerd: woensdag 21 juli 2010 08:06
Update: woensdag 21 juli 2010 14:51
Risico’s en verzekeringen. Vroeg of laat krijgt elke ondernemer er in enige mate mee te maken. Een WA verzekering voor je auto en een ziektekostenverzekering zijn verplicht, maar welke andere verzekeringen zijn nu echt noodzakelijk?
Eigenlijk zijn bijna alle verzekeringen voor ondernemers noodzakelijk. Als je bedenkt wat de risico’s zijn bij arbeidsongeschiktheid, bij aansprakelijkheid, brand of in het geval van een juridisch conflict dan is er maar één logische optie: verzekeren! Want niemand wil opdraaien voor kosten die zo hoog op kunnen lopen dat een faillissement onvermijdelijk is, terwijl dit met een verzekering te voorkomen was geweest . Verzekeren is een logische stap.
Toch blijken de meeste ondernemersrisico’s onverzekerd. Uit onderzoek van Eigen Baas Worden onder ruim 7000 (startende) ondernemers blijkt dat nog geen 1 op de 4 starters zich verzekert tegen arbeidsongeschiktheid. Een risico dat voor niemand te voorzien is en dat iedereen loopt. Niet voor niets zijn de overheid en brancheorganisaties actief bezig deze verzekering meer populair te maken. Er zijn zelfs stemmen om deze verzekering dan maar voor alle ondernemers te verplichten!
Kansloos lijkt me. Niet omdat ik het risico niet zie, maar omdat een ondernemer ook andere risico’s loopt en toch echt zijn eigen keuzes zal moeten maken.
Want, los van dat het gezien de mogelijke kosten en consequenties zonder verzekering zo logisch lijkt, de keuze verandert als je bedenkt dat je elk dubbeltje moet omdraaien. Ik heb voor mijn bedrijf, een internetuitgeverij en webdesign bureau, eens uitgerekend wat ik allemaal zou kunnen verzekeren. Ik kwam uit op een totale premie van pak ‘m beet 40.000 euro. Als je dat bedrag ziet is het besluit snel genomen. Ondernemers die alle risico’s willen verzekeren moeten gewoon niet ondernemen. Want eigenlijk is het lopen van risico’s, met gelukkig de bijbehorende kans op succes, een definitie van ondernemerschap.
Als je elke euro maar één keer kunt uitgeven en al je geld uitgeeft aan het verzekeren van ondernemers risico’s blijft er geen geld meer over voor marketing, service en reclame. Wanneer zal een bedrijf sneller kapot gaan? Bij geen klanten? Of geen verzekeringen?