Door: De Ondernemer 
Gepubliceerd: woensdag 21 december 2011 11:26
Update: woensdag 21 december 2011 15:28
De afzet in het MKB neemt in 2012 af met 1 procent. Dat zet de winst en werkgelegenheid onder druk, en heeft tot gevolg dat 30 duizend banen verdwijnen binnen het MKB.
Lees ook:
Dat blijkt uit de prognoses van onderzoeksbureau
EIM/Panteia. De afzetdaling is al in de tweede helft van 2011 ingezet. Consumenten geven minder uit door een dalende koopkracht en een stijgende werkloosheid. De grote economische onzekerheid weerhoudt bedrijven er ook van om investeringen te doen.
De afnemende afzet in het MKB heeft tot gevolg dat de werkgelegenheid krimpt met 30 duizend personen. Daarnaast zal het aantal zzp’ers zeker niet meer groeien, omdat bedrijven zullen besparen op het inhuren van externen.
Alle sectoren
Vrijwel alle sectoren krijgen te maken met de krimpende afzet. Maar vooral sectoren die sterk op de binnenlandse markt gericht zijn krijgen het moeilijk. De afzet van de bouwsector krimpt met 2 procent, omdat er bezuinigd wordt op nieuwbouwwoningen en bedrijfspanden. De autosector moet dealen met een dalende afzet van 2,25 procent. De horeca en detailhandel vormen geen uitzondering, en krijgen te maken met 1 procent minder afzet. Met name aan woninginrichting en doe-het-zelf-artikelen wordt aanzienlijk minder uitgegeven door consumenten.
De conclusies van onderzoeksbureau Eim/Panteia zijn gebaseerd op de verwachting dat de eurocrisis niet escaleert. Als dat wel gebeurt, kan de krimp in het MKB nog sterker zijn.
Lees het volledige onderzoek van EIM/Panteia over het MKB in 2011/2012.