Door: UU
Gepubliceerd: maandag 20 februari 2012 12:36
Update: maandag 20 februari 2012 12:40
Het is onderzoekers gelukt om plastic te maken van biomassa. Dat maken scheikundigen van de Universiteit Utrecht bekend.
Normaliter is voor de productie van plastic aardolie nodig. Maar dankzij een katalysator met piepkleine ijzerbolletjes hebben de onderzoekers onder leiding van professor Krijn de Jong nu een andere manier gevonden. Biomassa, zoals snoeiafval, wordt half verbrand, waarbij de gassen koolstofmonoxide (CO) en waterstof (H2) vrijkomen. De katalysator maakt daar bouwstoffen voor plastic van. Voor elke ton plastic is zeker 1,5 tot 2 ton biomassa nodig.
De Jong laat weten dat anderen al eerder plastic uit biomassa wisten te maken, maar dat daar veel meer processtappen aan te pas kwamen. Bovendien was het eindresultaat vaak beperkt toepasbaar, terwijl het plastic van de Utrechtse scheikundigen voor vrijwel elke toepassing geschikt is.
Plastics hoeven nu niet meer uit aardolie te worden gemaakt. Via een nieuw soort katalysator is biomassa efficiënt om te zetten in belangrijke bouwstenen voor onder andere plastics, medicijnen en verf.
Bedrijfsleven
De chemische industrie heeft al interesse getoond in het onderzoek, waarover vrijdag in het toonaangevende tijdschrift Science uitgebreid gepubliceerd wordt. Samen met onder meer het bedrijf Dow Benelux worden de katalysator en het bijbehorende proces verder ontwikkeld. ,,Daar ligt de uitdaging. Het duurt jaren om zo'n grote fabriek om te bouwen", aldus De Jong.
Na het op hoge temperatuur omzetten van de biomassa in gas, wordt het met de katalysator nu mogelijk om in slechts één stap bruikbare bouwstenen te maken voor plastics en andere stoffen. Mogelijk verschijnen hierdoor al binnen enkele jaren producten die met deze techniek zijn gemaakt.
“Met het aankomende olietekort is het voor de industrie erg aantrekkelijk om over te kunnen stappen op een duurzame grondstof”, aldus De Jong. “Een groot voordeel hierbij is dat deze duurzame grondstof niet met de voedselvoorziening concurreert, aangezien alleen houtachtige biomassa wordt gebruikt, zoals takken, stengels van planten en snoeiafval. De industrie kan met deze techniek bioplastics, bioverf en zelfs biomedicijnen maken”, aldus De Jong. “Ondanks het gebruik van biomassa als grondstof blijven de eigenschappen van deze producten hetzelfde. De bioplastics zijn niet te onderscheiden van gewone plastics.”
IJzerbolletjes
De aardolievrije producten kunnen worden gemaakt door een nieuw ontwikkelde katalysator die is opgebouwd uit 0,00002 millimeter grote ijzerdeeltjes. Om deze kleine ijzerdeeltjes te maken en te stabiliseren, zette de Utrechtse promovenda Hirsa Torres de deeltjes vast op een speciaal materiaal. De katalysator gaat hierdoor lang mee en zet daarbij het biogas efficiënt om in bruikbare stoffen.