Gemeenten voeren belastingtarieven nog hoger op

Gepubliceerd: vrijdag 10 februari 2012 14:11
Update: vrijdag 10 februari 2012 15:21

Sinds de gemeenteraadsverkiezingen worden flink hogere OZB-tarieven gerekend. Vorig jaar gingen de tarieven gemiddeld 5,2 procent omhoog en mogelijk wordt die stijging door de aanstaande heffing zelfs overtroffen, blijkt uit een analyse van WOZ-waarde.info.


De aanslagen van deze onroerendezaakbelasting (OZB) vallen in de meeste gemeenten van Nederland in de tweede helft van februari bij huizenbezitters op de deurmat.

De precieze gegevens over de stijging van de gemeentebelastingen zijn pas over enkele weken bekend – wel staat volgens het CBS al vast dat lokale overheden dit jaar 390 miljoen euro meer zullen innen dan in 2011.

Lastenverzwaring

Er bestaat groeiende kritiek onder burgers en maatschappelijke organisaties op deze gemeentebelasting, omdat de dalende huizenprijs onvoldoende zou worden meegewogen in schattingen van de WOZ-waarde, waar de aanslag een percentage van is.

Omdat de OZB-tarieven ondertussen onevenredig hard stijgen, betalen huizenbezitters meer geld over een afnemend vermogen.

De WOZ-waarden die nu worden toegekend, liggen gemiddeld 2 procent lager dan die vorig jaar aan belastingplichtigen werd opgelegd, schreef minister Liesbeth Spies (Binnenlandse Zaken) vrijdag aan de Tweede Kamer.

Rotterdam vs. Amsterdam

De regionale verschillen zijn echter erg groot. Zo blijkt een Rotterdammer twee keer zo veel belasting te betalen over een gelijke woningwaarde als een Amsterdammer.

En in Arnhem en Nijmegen moeten huizenbezitters bijna het drievoudige afstaan ten opzichte van inwoners uit Geldermalsen of Den Haag.

GroenLinks en PVV vragen meest

Zulke verschillen kunnen voor een deel worden verklaard door de politieke samenstelling van de gemeenteraden, blijkt uit een vergelijking van de 415 Nederlandse gemeenten door adviessite WOZ-waarde.info.

Gemeenten die geleid worden door linkse partijen als Groenlinks, de SP en de PvdA rekenen over het algemeen hogere OZB-tarieven – net als de twee rechtse nieuwkomers PVV en TON, respectievelijk de grootste in Almere en Den Helder.

Dure VVD-gemeenten

Gemeenten waar GroenLinks de grootste is, rekenden afgelopen jaar gemiddeld 12,17 euro per 10.000 euro WOZ-waarde. Bovendien steeg de OZB er met 7,7 procent het snelst. In VVD-gemeenten betaalden woningbezitters 9,29 euro per 10.000 euro woningwaarde. De stijging was er gemiddeld 4,5 procent.

“Maar de tariefsontwikkeling heeft vooral te maken met individuele gemeenteraden”, zegt jurist Michiel van Geloven. “Zo gooiden rijke VVD-gemeenten als Soest en Baarn de OZB-tarieven vorig jaar in één klap met zo’n 16, 17 procent omhoog.”

Makkelijke sluitpost

De grote landelijke verschillen en de grillige tariefsveranderingen laten volgens Van Geloven zien hoe makkelijk gemeenten de onroerendezaakbelasting als een sluitpost hanteren bij begrotingsperikelen.

Hij is betrokken bij de actiegroep MinderOZB.nl. Dit burgerinitiatief wist eerder met succes grootschalig bezwaar aan te tekenen tegen aanslagen in de gemeente Houten.

Bezwaar maken

Nu roept Van Geloven ook mensen in andere gemeenten op bij een te hoge OZB bezwaar te maken.

“Tegen de hoge tarieven maakt dit helaas weinig kans, maar verkeerde inschattingen van de woningwaarde leiden vaak tot correcties. Ook dat kan honderden euro’s schelen. Hopelijk leren gemeenten er scherper door te zeilen – en kritischer te worden over megalomane bouwprojecten en andere slordige miljoenenuitgaven.”

Minder waard, meer dokken

Crisis of niet, huiseigenaren moeten dit jaar toch gemiddeld 3,4 procent meer aan de gemeentekas bijdragen dan vorig jaar. Dat blijkt uit cijfers die het CBS gisteren bekendmaakte, op basis van lokale begrotingen.

Maar hé, hoe kan dat nu? Maandag jubelden gemeenten nog dat de lokale lasten (huis, afval, riool) in 2011 slechts met 1,3 procent stijgen, een ‘historisch laag percentage’. Inclusief de gehate ozb, de onroerendezaakbelasting die samenhangt met de geschatte waarde van het huis. Meer


15 euro

Burgers zijn dit jaar gemiddeld 15 euro meer kwijt aan gemeentelijke woonlasten. Die voorspelling doet woensdag het Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lagere Overheden (Coelo) van de Rijksuniversiteit Groningen op basis van een onderzoek naar de tarieven in 35 grote gemeenten.

WOZ daalt, OZB stijgt
De belasting op koophuizen blijft in de meeste gemeenten stijgen hoewel de waarde van het onroerend goed over het algemeen daalt. Dat concludeert de Vereniging Eigen Huis op basis van eigen onderzoek in 114 gemeenten. Volgens de vereniging daalt de waarde van eigen woningen landelijk gemiddeld met 3,4 procent terwijl de aanslagen voor onroerende zaak belasting (ozb) met 3,9 procent stijgen.
 
  Plaats dit bericht op Twitter Voeg dit bericht toe aan NuJij.nl Voeg dit bericht toe aan linkedin.com Voeg dit bericht toe aan hyves.nl Voeg dit bericht toe aan facebook.com Reageer Stuur dit bericht door per email Stuur door Druk deze pagina af op je printer Print  

Meest gelezen economie

  • Huizenmarkt potdicht

    DeOndernemer

    Huizenmarkt potdicht
    21 uur geleden
    Afgestudeerden in Amsterdam kunnen vrijwel nergens wonen.

  • Groei Aziatische economieën loopt terug
    22 uur geleden
    De economische groei in China en andere landen in Zuidoost-Azië valt dit jaar iets sterker terug dan gedacht. Dat bleek woensdag uit nieuwe prognoses van de Wereldbank.

  • 'Ambtenaren maken plannen exit'
    18 uur geleden
    Topambtenaren van de eurozone hebben woensdag afgesproken dat elke lidstaat van de muntunie zich afzonderlijk moet voorbereiden op een Griekse exit. Dat zeiden twee functionarissen tegen persbureau Reuters.

Meer nieuws economie

Volgend bericht >

Reageer op dit artikel:  

Reageer Door: Babyboomer1, 11 feb 2012 15:58
rodeharing schreef:

Eerlijk gezegd begrijp ik de ophef niet zo. Het politieke uitgangspunt van de OZB is een gelijkblijvende opbrengst voor de gemeente om de gemeentelijke voorzieningen voor inwonenden op peil te houden. Een daling van de WOZ waarde leidt dan tot een stijging van de tarieven en vice versa. Verhoging van OZB inkomsten kan ook enkel door uitbreiding van de woningvoorraad (en dus ook uitbreiding gemeentelijke voorzieningen). Elke gemeente die haar OZB inkomsten significant verhoogd zou dus politiek iets uit te leggen hebben.


Maar volgens mij ligt het echte probleem toch in den Haag, daar houdt men meer en meer de hand op de knip inzake het sociale beleid (en creert gen verbetering in de situatie "moet de markt doen"

Ondertussen is de uitvoering van dat sociale beleid "overgeheveld" naar de gemeenten, die gezien de alsmaar toenemende bezuinigingsdrift steeds mneer achter de feiten aanlopen en uiteindelijk ongetwijfeld het geld bij de inwoner met eigen huis zullen weg proberen te halen...er zijn anders geen mogelijkheden.

Reageer Door: PatatjeZonder, 11 feb 2012 11:50
Het geld moet ergens vandaan komen om het ambtenarenapparaat in stand te houden en de miljoenen die overheden over de balk smijten (bouw exorbitanten gemeentehuizen, miskleunen bij grondspeculaties, buitenlandreisjes, bonussen ambtenaren, verkeerde paaltjes, tegels, borden enz).

Reageer Door: Marjann, 11 feb 2012 11:30
Yedioth schreef:
[...]Nee dus het dit blijkt weer een journalistiek opkloppertje http://www.depers.nl/economie/629762/WOZ-waarde-2-procent-lager.html
Natuurlijk mag u dat artikel, die uitspraak, geloven. Echter als u de realiteit wilt zien dan ziet u het tegendeel. Daarnaast is de waarde van de woningen meer gedaald dan 2%, het is 8 tot 12,5% over 2010 en 2011 terwijl in 2011 de OZB nog met 2,5% is toegenomen. Een verschil van 10 tot 14,5% dus. Ken uw feiten eerst voor u iets gaat goedpraten wat gewoon erg krom is en blijft.

Reageer Door: sam cash, 11 feb 2012 11:16
Gelegaliseerde diefstal. Alleen een revolutie kan dit nog oplossen.

Reageer Door: MareJane, 11 feb 2012 10:10
We worden aan alle kanten genaaid, door overheid, provincies en gemeenten. Ze belazeren de kluit waar je bij staat en als burger heb je tig-belastingen maar gewoon te betalen. Kijk hier maar eens en dan zie je het hoe we belazerd worden. http://www.leoverhoef.nl/ En als het eens uitkomt dat ze de boel weer zitten te flessen dan treden ze gewoon af, met behoud van een riante wachtgelduitkering en geen sancties. En de burgers kunnen weer dokken.

 

 
 


© Copyright DePers.nl