Door: Kluwer
Uw bedrijf verkopen? Vaak is het verstandig de verkooponderhandelingen volledig te delegeren aan een fusie- en overnameadviseur. Hij is niet emotioneel betrokken bij de overdracht, en beschikt over speciale kennis en ervaring.
Onderhandelingsfasen
De onderhandelingen zijn grofweg in te delen in vier fasen:
1. verkennende besprekingen;
2. concrete onderhandelingen
3. overeenstemming op hoofdpunten, maar nog geen overeenkomst (intentieverklaring/ voorovereenkomst);
4. overeenkomst .
Een van de eerste onderwerpen die worden besproken, zijn de verschillende uitgangspunten. Zo moeten koper en verkoper het bijvoorbeeld eens worden over de waarderingsmethode die wordt gebruikt. De hoofdlijnen van de gemaakte afspraken, de ontbindende voorwaarden en de te volgen procedures worden vastgelegd in een intentieverklaring. Deze kan bijzonder kort zijn of al de status van een uitgebreid voorlopig koopcontract hebben. De verkoper doet er goed aan om in deze fase een jurist in te schakelen.
De intentieverklaring
In de intentieverklaring, die niet aan een bepaalde vorm gebonden is, zijn meestal de volgende punten opgenomen:
- de periode waarin de verklaring geldig is;
- de verlenging van de geheimhoudingsovereenkomst;
- een exclusiviteitsbeding: er mag niet met andere partijen worden onderhandeld;
- een onderhandelingsschema;
- de waardebepalingsmethodiek
- een non-sollicitatiebeding;
- voorbehoud vrijblijvendheid;
- een geschillenregeling.
Bindend
Een intentieverklaring heeft als doel beide partijen enigszins aan elkaar te binden. Goede trouw speelt daarbij een belangrijke rol. In principe kan een partij zich nog terugtrekken voor de ondertekening van het overnamecontract, maar op een gegeven moment kunnen besprekingen in een zo vergevorderd stadium verkeren dat terugtrekken eigenlijk niet meer mogelijk is. In zo'n geval zou dat in strijd zijn met de goede trouw. Mocht een van de partijen dat toch doen, dan kan de andere partij de gemaakte kosten en zelfs de gederfde winst in rekening brengen.
Stoppen
Vanaf fase 2 van de onderhandelingen zijn partijen verplicht om met elkaar door te onderhandelen. Om onduidelijkheid te voorkomen, is het verstandig in de intentieovereenkomst aan te geven hoe ver de onderhandelingen zijn. Mocht een van de partijen of allebei de vrijheid willen hebben om de onderhandelingen zonder opgave van redenen te stoppen, dan moet ook dat schriftelijk worden vastgelegd. Intentieverklaringen zijn kort en bondig. Alleen de afspraken die voor het doel van de intentieverklaring noodzakelijk zijn, worden vastgelegd. Als het een uitgebreid stuk wordt, bestaat namelijk het gevaar dat er over de inhoud van de intentieverklaring wordt onderhandeld alsof het over de overeenkomst gaat.Partijen moeten er tijdens het hele onderhandelingsproces wel bij stilstaan dat een overeenkomst zowel schriftelijk als mondeling tot stand kan komen. Beide zijn even bindend, al kunnen mondelinge afspraken in de praktijk minder snel worden bewezen. Een deskundig adviseur is in dit stadium echt noodzakelijk.
[Bron: Kamer van Koophandel]