Door: Kluwer
Mkb-ondernemers zouden er goed aan doen bankproducten bij meerdere banken af te nemen. Dan kunnen zij voor rekening-courantkrediet makkelijker overstappen. Dat zou banken ertoe kunnen bewegen krediet te verstrekken tegen voorwaarden die net zo gunstig zijn als voor grote bedrijven.
De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) komt tot die aanbeveling na een onderzoek naar tarieven die banken voor rekening-courantkrediet rekenen aan het midden- en kleinbedrijf. Die tarieven zijn bij alle banken vrijwel gelijk, wat de NMa verdacht vond.
Machtsmisbruik
Voor de verdenking van machtsmisbruik door een paar partijen die dee markt beheersen (oligopolie) bleek niet al te veel grond. De NMa komt tot de conclusie dat de gelijkluidende voorwaarden historisch gegroeid zijn; de banken volgen elkaars gedrag.
Gedisciplineerd
Maar het kan met de marktwerking een stuk beter, vindt de NMa. Banken moeten worden ‘gedisciplineerd'. Scherpere concurrentie kan gevolg hebben voor de rentetarieven, geloven de onderzoekers.
Overstappen naar een andere bank is op zichzelf lastig, maar niet als een ondernemer klant is bij meer dan een bank. Mkb'ers zouden dat vaker moeten doen, vindt de NMa.
Meer inzicht
De NMa voegt daaraan toe: "Daarnaast kunnen banken zorgen voor meer inzicht in het kredietproduct en het proces van kredietverschaffing, wat bij kan dragen aan een verbetering van de productkennis van MKB-ondernemingen. Maatregelen gericht op overstappen en op het
vergroten van inzicht van MKB-ondernemingen kunnen de afnemersmacht van MKB-ondernemingen
vergroten, wat bij kan dragen aan lagere debetrentes."
Het volledige rapport Rapportage Rekening-courantkredietverlening aan het MKB staat in de bijlage.