Door: Kluwer
Dat de btw een eenvoudige belasting is (de één betaalt en de ander vraagt terug) is een wijd verbreid misverstand. Neem de btw op internationale dienstverlening. Een terrein vol voetangels en klemmen. Let op: de regels veranderen per 2010. Zie daarvoor: Wijziging btw-regels grensoverschrijdende diensten.
Een ondernemer die een internationale dienst verricht, moet zich voor de heffing van btw een aantal vragen stellen:
- Waaruit bestaat mijn dienst?
- Wie is mijn afnemer?
- Waar is mijn dienst belast of vrijgesteld?
- Is mijn dienst belast of vrijgesteld?
- Welk tarief is van toepassing?
- Wie moet de btw afdragen aan de Belastingdienst?
Waar belast?
De hoofdregel is dat diensten zijn belast in het land waar degene die de dienst verricht woont, is gevestigd of een vaste inrichting heeft van waaruit hij die dienst verricht. Er zijn echter heel veel uitzonderingen. Meer daarover in Verrichten van dienst niet altijd belast in eigen land. Diensten kunnen ook belast zijn in het land
- waar de ondernemer de diensten feitelijk verricht,
- waarin het genot van dienst plaatsvindt,
- waar de afnemer woont of waar de afnemer is geregistreerd voor de btw.
De wet omschrijft de categorieën van diensten waarvoor een uitzondering geldt redelijk nauwkeurig. Het is van belang zorgvuldig vast te stellen om welke soort dienst het gaat. Voorts moet de dienstverlenende ondernemer er rekening mee houden dat een aantal uitzonderingen alleen geldt als de afnemer een ondernemer is voor de btw.
Vrijstellingen
De volgende vraag die de ondernemer zich moet stellen is of voor de dienst een vrijstelling geldt in het land waar de dienst plaatsvindt. De vrijstellingen binnen de EU zijn redelijk geharmoniseerd, maar er bestaan nog steeds verschillen tussen de lidstaten Voor de toepassing van een vrijstelling gelden voorwaarden . Dat betekent dat de ondernemer moet vaststellen of hij aan de vrijstellingsvoorwaarden voldoet.
Verlegging
Is geen vrijstelling van toepassing, dan is de dienst belast met btw. Is de dienst belast in Nederland, dan kan het zijn dat de verleggingsregeling geldt, zoals bijvoorbeeld in de bouw. In de regel zal de ondernemer btw moeten berekenen. Is de dienst belast in een ander land, dan is hij mogelijk verplicht zich in dat land te registreren voor de btw, maar vaak geldt ook daar een verleggingsregeling.
Bij de verleggingsregeling betaalt niet dienstverlenende ondernemer maar de afnemer de btw aan de belastingdienst van het heffingsbevoegde land. De verleggingsregeling is niet in elk land gelijk. Is de btw verlegging niet mogelijk, dan moet de ondernemer bepalen welk btw -tarief in het desbetreffende land geldt voor de dienstverlening.
Tips voor de praktijk
- Wie geen discussie achteraf met de Belastingdienst wil, bespreekt de opdracht vooraf met de Belastingdienst door.
- Besteed aandacht een de opdrachtbevestiging of overeenkomst en zorg dat deze overeenkomt met de feitelijke dienstverlening.
- Geldt de verleggingsregeling in het buitenland? Dan is de dienstverlenende ondernemer vaak toch medeaansprakelijk voor de juiste voldoening van de btw.
- De afnemer van een internationale dienst moet rekening houden met de mogelijkheid dat de btw naar hem is verlegd en dat hij de btw niet kan terugvragen.
J.T. Bob van der Steen, Arenthals Grant Thornton Accountants en Adviseurs BV te Gouda
[ Bron: Belasting Advies in de Praktijk, Kluwer ]