VAR-verklaring nodig? Let op strikvragen Belastingdienst

Door: Kluwer

De Belastingdienst hanteert strikvragen om het zelfstandigen zonder personeel ((ZZP'ers) zo moeilijk mogelijk te maken een VAR-verklaring te krijgen. Met deze Verklaring Arbeidsrelatie en de VAR WUO (Winst Uit Onderneming) moeten zij aantonen inderdaad zelfstandig ondernemer te zijn. Dat schept duidelijkheid voor de opdrachtgever, die dan niet kan worden geconfronteerd met een aanslag voor de loonbelasting.

Belangenorganisatie ZZP Nederland meent dat de Belastingdienst het ZZP'ers, en vooral beginnende ondernemers, het niet makkelijk maakt zo'n verklaring te krijgen. Er zou sprake zijn van strikvragen. Een zelfstandige die onbedoeld een verkeerd antwoord geeft maakt al snel geen kans meer op de status van ZZP'er.

Suggestiever vragen

ZZP Nederland is een aantal van die suggestieve vragen in het formulier voor de Belastingdienst op het spoor gekomen.
Dit zijn ze, gevolgd door het commentaar van ZZP Nederland:
"Bent u verplicht aanwijzingen van uw opdrachtgever(s) op te volgen?" is een leuke strikvraag. Indien de invuller hier ja op antwoordt is het einde verhaal. De Belastingdienst zou dit beter iets kunnen toelichten. Een zelfstandige die een opdracht aanneemt krijgt natuurlijk orders en voorwaarden om de klus af te maken, dat is iets anders dan een arbeidsverhouding.

"Maakt u winst, en zo ja hoeveel". Dat weet een startende zelfstandige nog niet. Uiteraard rekent men op winst, maar dat moet nog blijken.

"Hoeveel tijd steekt u in de onderneming?" Dat zal nog moeten blijken, als het goed gaat is de ZZP'er volop bezig met zijn bedrijf en dat is meer dan de gevraagde 1225 uur per jaar, maar bij de start is dat niet bekend.

"Hoeveel klanten heeft uw onderneming?" Startende zelfstandigen hebben niet direct op de eerste dag drie opdrachtgevers, dat moet groeien. Weg VAR WUO!

"Loopt u ondernemersrisico?" De meeste starters denken niet dat ze veel risico lopen en vullen ‘nee' in. Het is de bedoeling dat ze aangeven of ze verantwoordelijk zijn voor hun eigen bedrijf en dan is het antwoord: ‘ja'.

Ondanks de moeilijke vraagstelling zijn er veel zelfstandigen die de vragen goed invullen om een VAR WUO te krijgen. Dan komt de Belastingdienst met plan B. Telefonisch worden dezelfde strikvragen gesteld om vervolgens een VAR ROW (Resultaat uit Overige Werkzaamheden) verklaring af te kunnen geven.

Snelle oplossing

Johan Marrink van ZZP Nederland: "Mensen die starten weten vaak alles van hun vak maar niet van ondernemersregeltjes en regeltjes zijn er te veel en te lastig beschreven. Met name de Belastingdienst is geen vriend van de ondernemers. Gisteren kreeg ik nog een telefoontje van een mevrouw die een uur lang werd doorgezaagd door een vervelende ambtenaar van de Belastingdienst. Suggestieve vragen en woorden in de mond leggend probeerde de ambtenaar de vrouw te verleiden verkeerde antwoorden te geven. Ook mensen in de zorg en thuishulpverlening krijgen geen VAR WUO meer. Hierdoor raken ze in problemen, opdrachtgevers durven het niet aan en de belastingaftrek voor zelfstandigen vervalt ook nog eens. Natuurlijk, de politiek probeert de schijn op te wekken dat men het zelfstandig ondernemersschap wil stimuleren, maar ondertussen schiet het niet op. Staatssecretaris Bussemaker heeft allerlei toezeggingen gedaan voor betere regels, maar ondertussen voeren de belastingambtenaren een terreur uit onder zelfstandigen," aldus Marrink.

Tijd voor duidelijk beleid

Volgens ZZP Nederland wordt het tijd dat de overheid een duidelijk beleid gaat voeren ten aanzien van kleine zelfstandigen. Ongeveer 800.000 mensen werken inmiddels als Zelfstandige Zonder Personeel. Onder deze groep zijn ook veel mensen die hun uitkering beu waren en zelf een onderneming zijn gestart.
Zij hebben vaak moeite om aan het urencriterium van 1225 uur per jaar te voldoen. Daarmee vervallen het belastingvoordeel en de aftrekposten. "Dit ontneemt werklozen vaak de moed om een onderneming te beginnen, een uitkering aanhouden is dan veel veiliger", aldus ZZP Nederland. De organisatie bepleit een verlaging van het urencriterium naar 800 uur om in aanmerking te komen voor een VAR WUO.

 

 

 
  Plaats dit bericht op Twitter Voeg dit bericht toe aan NuJij.nl Voeg dit bericht toe aan linkedin.com Voeg dit bericht toe aan hyves.nl Voeg dit bericht toe aan facebook.com Reageer Stuur dit bericht door per email Stuur door Druk deze pagina af op je printer Print  


Reageer op dit artikel:  

Reageer Door: aamboere, 30 nov 2011 16:47
Ook ik heb een nare ervaring wat betreft het aanvragen van een VAR WUO bewijs.
Ik had een uitkering en via het UWV ben ik een bedrijfje begonnen. Ik ben Apohekersassistente en werk in verschillende apotheken. Vanwege de "gezagsverhouding" wordt een VAR WUO geweigerd.
Dit is me nooit verteld bij het UWV en KVK. Het is vreselijk jammer want het begon net goede te lopen. Ik had verschillende opdrachtgevers, voldeed aan de uren etc. Door een controle van een inspecteur aan huis is het geweigerd. Van een stumulans voor meer zzp-ers heb ik niets gemerkt. Dan maar weer de ww in!

Reageer Door: janlunshof, 30 aug 2011 11:20
Een vrij ingewikkelde zaak, die aanvraag. ik ben geen zzp-er o.i.d.; ik ben gepensioeneerd en hen een ad hoc advies verricht voort een babnk waarbvoor ik een honoraarium kreeg,waarover ik IB moet betalen en, zo is mij gebleken, een VAR-verklaring nodig heb. grasg ontvang ik die.

Reageer Door: Edetand, 17 jan 2011 16:26
Amen !!! en nog eens amen

 
 
 


© Copyright DePers.nl