Door: De Raadgevers Bedrijfsjuristen
Wij geven hier een toelichting op de gewijzigde Arbeidstijdenwet uit 2007.
Deze wet bevat minder regels over de maximale arbeidstijd. De maximale arbeidstijd bedraagt twaalf uren per dienst en 60 uren per week. In een periode van vier weken mag een werknemer gemiddeld maximaal 55 uren per week werken. Per periode van zestien weken is het maximum gemiddeld 48 uren. Bij diensten van meer dan vijfenhalve uren is een pauze verplicht. Een CAO kan een lager aantal voorschrijven. Een werknemer hoeft dat niet te accepteren. Nachtdiensten mogen niet langer duren dan tien uren.
De werkweek van werknemers die regelmatig nachtdiensten draaien mag over een periode van zestien weken gemiddeld niet meer dan 40 uren bedragen. Per periode van zestien weken mogen maximaal 36 nachtdiensten worden gedraaid, met een maximum van zeven aaneengesloten diensten. Bij CAO mag dit aantal worden verhoogd tot 140 nachtdiensten per jaar en acht aaneengesloten nachtdiensten.
De voorschriften met betrekking tot pauzes zijn met deze nieuwe wet eenvoudiger geworden. Er zijn geen regels meer voor de momenten waarop moet worden gepauzeerd. Wel is een pauze van 30 minuten verplicht bij een dienst van vijfenhalve uren of langer. Als tien uren wordt gewerkt, dan moet 45 minuten worden gepauzeerd. De regels voor werken op zondag wijzigen vrijwel niet. Het minimale aantal vrije zondagen wordt dertien in een jaar. De CAO kan er minder voorschrijven of zelfs géén. U moet zich hierbij realiseren, dat uw werknemer altijd vrij is om op zondag te werken. De gouden driehoek bij roosteren is flexibiliteit, productiviteit en gezondheid.
Door deze Arbeidstijdenwet verruimen uw mogelijkheden. Personeel kan flexibeler worden ingezet en mag per dag langer werken. De nieuwe wet biedt ruimte om zelf afspraken te maken over de arbeidstijd per dag. Zo ook over de praktische details van pauzes, zoals aantal en tijdstip(pen).
Kijk hier voor meer antwoorden op uw juridische vragen.
Reageer
Door:
fgodron, 05 okt 2011 10:42
mijn vraag is, ik heb 14 zondagen gewerkt vanaf januari.
De werktijden waren op zondag van 12.00 uur tot 16.00 uur toen heeft mijn baas het verplaatst naar 13.00 tot 16.00 uur. Nu kregen wij te horen dat de 1 om 13.00 begint en de ander op 13.30 uur mag dat zomaar, is mijn vraag. M.V.G Mevr Godron