Kennisbron > Personeel > Arbo > Artikel

De volgorde waarin u arbeidsrisico’s moet bestrijden

Door: Kluwer

U stelt een RI&E op, en ontdekt dat uw medewerkers in aanraking komen met een schadelijke stof. Wat doet u? Kijkt u of u kunt overschakelen op een minder schadelijk alternatief, of bestelt u een dozijn gasmaskers? Er is geen goed antwoord. Wel een goede volgorde.

De wet schrijft een volgorde voor, de arbeidshygiënische strategie. Volgens artikel 3 van de Arbowet moet u allereerst collectieve maatregelen nemen, en pas in laatste instantie uw toevlucht zoeken in persoonlijke beschermingsmiddelen. De volledige rangorde ziet er als volgt uit:

  • bestrijding aan de bron;
  • collectieve maatregelen;
  • individuele maatregelen;
  • persoonlijke beschermingsmiddelen.

 

Bron

Uitgangspunt is dat u de gevaren zoveel mogelijk aan de bron bestrijdt. U vervangt de gevaarlijke stof door een niet-gevaarlijke stof, en een machine wordt ingeruild voor een machine met een geluidsniveau dat onder de gevaarsgrenzen zit.

Collectief

Natuurlijk is bestrijding aan de bron niet altijd mogelijk. Dan mag u proberen om mensen van een gevaarsbron af te schermen. Voorbeelden hiervan zijn het werken met een gevaarlijke stof in een gesloten systeem of het inkasten van de machine met een hoog geluidsniveau.

Individueel

Als ook deze maatregelen technisch of operationeel niet mogelijk zijn, wijkt u uit naar de derde stap. Dan mag u de werknemer individueel beschermen, bijvoorbeeld door beperking van de blootstellingsduur.

Beschermingsmiddelen

En als laatste mogelijkheid zijn er de persoonlijke beschermingsmiddelen: oordopjes of adembescherming. Die vormen de slechts denkbare oplossing. De werknemers vinden dergelijke middelen vaak hinderlijk en zullen ze niet altijd gebruiken.

 
  Plaats dit bericht op Twitter Voeg dit bericht toe aan NuJij.nl Voeg dit bericht toe aan linkedin.com Voeg dit bericht toe aan hyves.nl Voeg dit bericht toe aan facebook.com Reageer Stuur dit bericht door per email Stuur door Druk deze pagina af op je printer Print  


Reageer op dit artikel:  

 
 
 


© Copyright DePers.nl