Door: Follow the Money
Gepubliceerd: dinsdag 17 augustus 2010 13:10
Update: woensdag 18 augustus 2010 16:48
Oud-socialistische tijden lijken te herleven in Amsterdam. Wie het waagt een tweede woning in de hoofdstad aan te houden wordt door de gemeente keihard aangepakt. Onder dreiging van een dwangsom wordt bezitters van pied-à-terres bevolen hun appartement beschikbaar te stellen voor de sociale huurvoorraad. Hoewel de VVD deel uitmaakt van het Amsterdamse college is de gemeentelijke fractie mordicus tegen. VVD-fractievoorzitter Robert Flos: ,,Ik las vanochtend het artikel in De Telegraaf en heb gelijk onze woordvoerder gecontacteerd hier actie op te zetten. Wij zijn hier natuurlijk niet blij mee."
De wakkere ochtendkrant meldt dat alleen al dit jaar 750 dwangbrieven naar eigenaren van koopwoningen zijn verstuurd. Ontvangers van deze brief zullen niet onverdeeld gelukkig zijn met het gemeentelijk schrijven. De maximale sociale huurprijs bedraagt 548 euro terwijl de hypotheeklasten van een pied-à-terre dikwijls vele malen hoger ligt.
Draak van een verordening
VVD-woordvoerder Bouwen en Wonen Daniël van der Ree: ,,Onder het vorige college is in samenwerking met 16 gemeentes rond Amsterdam een nieuwe huisvestingsverordening geformuleerd. Dat is echt een draak van een verordening met typisch oud links beleid. Van sommige bepalingen val je echt van je stoel. Ik zit nu op de fiets naar een meeting om deze regelgeving nog eens door te nemen. We vragen ons als VVD af in hoeverre dit aanpakken van tweede woningen in de verordening is opgenomen. Maar goed, of het nou wel of niet in de staat, wij pleiten er voor dat dit direct van tafel gaat."
Hoewel de VVD in het Amsterdamse college zit is Van der Ree geen warm voorstander van dit beleid. ,,Deze regelgeving komt van een vorig college. De VVD is hier op tegen, absoluut. Sociale woningen moeten er zijn, daar gaat de discussie niet over. Waar het om gaat is het gedwongen verhuren van koopwoningen. Dat is een heel ander verhaal. Het recht op eigendom is altijd belangrijk voor de VVD geweest."
Enorme hoeveelheid klachten
Uit de enorme hoeveelheid klachten over de gemeentelijke huisonteigening blijkt dat vooral hogere inkomensgroepen worden getroffen. Zo zouden ‘hoogleraren, architecten en topmannen uit het bedrijfsleven’ de stad worden uitgejaagd. Het VVD-raadslid onderschrijft deze zorg: ,,Wanneer we Amsterdam als topstad willen ondersteunen, dan moet het voor mensen met meerdere werkadressen ook mogelijk zijn een pied-à-terre te bezitten in de hoofdstad. Dit beleid is niet in het belang van huiseigenaren en niet in het belang van de stad Amsterdam.”
Van der Ree ziet ook juridische haken en ogen aan de Amsterdamse pied-à-terre aanpak. Zo is het mogelijk in strijd met een uitspraak op Europees niveau. ,,Het Europese Hof heeft al eerder uitspraak gedaan in de Poolse kwestie. Daarin is gesteld dat het niet mogelijk is mensen verplicht hun huis te laten verhuren onder de kostprijs. En dat is precies waar het hier om gaat. Kleine appartementen in betere buurten, die vaak veel geld hebben gekost. De eigenaren zitten vast aan hoge hypotheeklasten en gaan onder dit beleid onder dwang geld toeleggen."
Hoor en wederhoor
De VVD zal in de gemeenteraad stappen ondernemen. Toch wil Van der Ree niet te hard van stapel lopen en eerst de feiten op een rij krijgen. ,,Het is natuurlijk belangrijk hoor en wederhoor toe te passen, dus wij zullen de nodige vragen stellen aan de verantwoordelijk wethouder. Volgende week woensdag is er een commissievergadering waarin we proberen de onderste steen boven te krijgen. Op korte termijn willen wij de aanpak van tweede huizenbezitters stoppen. Op langere termijn moet de hele verordening op de schop, omdat deze niet past in een dynamische stad als Amsterdam."
Pied-à-terres
Het aanpakken van pied-à-terres is niet het enige opmerkelijke punt uit de Amsterdamse huisvestingsverordening. Met stip op nummer twee volgens Van der Ree: “Er is een enorme vraag naar grotere woningen in de stad. Wij zeggen; maak dat mogelijk. Zo behoud je gezinnen voor Amsterdam. Een doeltreffende oplossing is het samenvoegen van appartementen. Trek de begane grond en de eerste etage samen en je hebt een woning die geschikt is voor een gezin. Helaas is het onder de huidige regelgeving vrijwel onmogelijk etagewoningen samen te voegen. Krankzinnige regel: Als kinderloos stel kom je niet voor samenvoeging in aanmerking. Wel als je een doktersverklaring laat zien waaruit blijkt dat de vrouw in een vergevorderd stadium van zwangerschap is. Dat gaat ons als liberale partij veel te ver.”