Vandaag start de Week tegen Eenzaamheid, een week waarin aandacht gevraagd wordt voor mensen die eenzaam zijn. Zo ook tijdens De Ondernemer Live. In deze radio-uitzending delen Klarenbeek en Pijnappel hoe ze zich vanuit het programma Ondernemen tegen Eenzaamheid hard maken voor het terugdringen van eenzaamheid en hoe het programma sociale ondernemingen helpt bij het opschalen, zodat ze hun doelgroep nog beter bereiken.
,,Want wij vinden dat iedereen ertoe doet en dat niemand er alleen voor hoeft te staan”, vertelt Pijnappel. ,,Vanuit deze gedachte zijn sociaal ondernemers vaak ook gestart. Vol passie en bevlogenheid runnen ze hun organisatie. Maar hoe bouw je eigenlijk een sterke organisatie? Hoe zorg je dat je organisatie niet omvalt op het moment dat je iets anders wilt gaan doen? Met dit soort vraagstukken helpen wij sociaal ondernemers in het programma Ondernemen tegen Eenzaamheid.”
,,Wat het programma zo bijzonder maakt is de samenwerking met KPN waarbij KPN medewerkers hun eigen expertise inzetten om de ondernemers verder te helpen. Bijvoorbeeld door het geven van workshops of door het coachen van de programma deelnemers.”
Met het programma Ondernemen tegen Eenzaamheid willen het KPN Mooiste Contact Fonds en het Oranje Fonds eenzaamheid verminderen en sociale organisaties versterken die zich daarvoor inzetten.
Eén op de zeven is eenzaam
Niet alleen oude mensen kunnen eenzaam zijn. Eenzaamheid komt voor in alle lagen van de bevolking. Maar liefst één op de zeven mensen in Nederland heeft hier ‘last’ van. Denk aan jongeren die – zeker na corona – niet lekker in hun vel zitten, volwassenen die net hun partner hebben verloren of mensen met een migratieachtergrond. Er zijn veel momenten in je leven waarop je je eenzaam kunt voelen. ,,Dit kan zelfs leiden tot gezondheidsproblemen”, vertelt Pijnappel. ,,Gelukkig zijn er in Nederland veel sociale initiatieven en maatschappelijke organisaties die dergelijke grote maatschappelijke vraagstukken oppakken, maar daar soms tegelijkertijd wel wat hulp bij kunnen gebruiken.”
Verbinding maken
Net zoals UP!, de sociale onderneming van Klarenbeek. Met haar organisatie UP! zet Klarenbeek zich in voor het bestrijden van emotionele eenzaamheid. ,,We richten ons met name op de oudere generatie die heel zwijgzaam is opgevoed en niet snel emoties laat zien. Praatjes over het weer of over de kleinkinderen gaan deze ouderen niet helpen om van het eenzame gevoel af te komen. Wij geloven dat als je als persoon meer persoonlijke verhalen deelt die ertoe doen, je meer verbinding maakt met de mensen om je heen. Onze vrijwillige gespreksleiders faciliteren dit door groepsgesprekken te organiseren. Het gaat daarbij echt om de diepere verbinding.” Dat is wat Klarenbeek ook zo mooi vindt aan het programma Ondernemen tegen Eenzaamheid: de verbinding met andere ondernemers en het netwerk van KPN Mooiste Contact Fonds en het Oranje Fonds.
Met het programma Ondernemen tegen Eenzaamheid willen het KPN Mooiste Contact Fonds en het Oranje Fonds eenzaamheid verminderen en sociale organisaties versterken die zich daarvoor inzetten.
Elk kwartaal komen alle sociaal ondernemers samen. Tijdens deze bijeenkomsten komt bijvoorbeeld aan bod hoe je het beste een organisatie kunt leiden, hoe je goede mensen aantrekt, maar ook hoe je voor goede opvolging zorgt. ,,Als maatschappelijk ondernemer ben je nou eenmaal vooral door inhoud gedreven en minder bezig met de lange termijn. Ik vind het daarom heel waardevol om hier meer over te leren en tevens ervaringen uit te wisselen met sociaal ondernemers die in hetzelfde schuitje zitten.”
Waardevolle resultaten
Persoonlijk leiderschap en het meten van resultaten zijn belangrijke thema’s in het programma. ,,Een absolute meerwaarde van het programma”, vervolgt Klarenbeek. “Zo hebben alle deelnemers een impactonderzoek kunnen uitvoeren binnen de eigen organisaties. En dat heeft waardevolle resultaten opgeleverd. Want dat is wat je aan de buitenwereld wilt laten zien als ondernemer: cijfers, en niet alleen maar die bevlogenheid. Met harde cijfers kunnen we laten zien welke impact we maken. Bovendien is daardoor onze acquisitie veel sterker geworden. We hopen daarmee in de toekomst een nog grotere slagkracht te krijgen.”
Nieuwsgierig naar het hele interview? Luister en kijk hier de radio-uitzending terug.
Ondernemen tegen eenzaamheid
Klarenbeek is een van de sociaal ondernemers die deelneemt aan het programma Ondernemen tegen Eenzaamheid: een initiatief van het KPN Mooiste Contact Fonds en het Oranje Fonds. Binnen dit programma ontvangen de sociaal ondernemers drie jaar lang steun rondom het thema eenzaamheid. Het draait daarbij niet alleen om een financiële impuls, maar ook om workshops en coaching, toegang tot een relevant netwerk en landelijke zichtbaarheid. Met het programma willen het KPN Mooiste Contact Fonds en Oranje Fonds eenzaamheid verminderen en de sociale organisaties die zich daarvoor inzetten versterken.