Corona

Corona sleept nog steeds ondernemers de financiële problemen in

Jaarverslag NVVK toont toename ondernemers met financiële problemen. Foto: Shutterstock
Jaarverslag NVVK toont toename ondernemers met financiële problemen. Foto: Shutterstock
Leestijd 2 minuten
Lees verder onder de advertentie

De leden van de NVVK, sinds 1932 de grootste branchevereniging voor schuldhulp en financiële dienstverlening, zagen het aantal hulpvragen vorig jaar fors toenemen toen duidelijk werd dat de Belastingdienst echt al die uitgestelde belastingen ging innen. NVVK-leden hielpen daardoor veel meer ondernemers dan het jaar ervoor: in 2022 3.447 en in 2023 zelfs 5.578. Wat wel meevalt, is dat de gemiddelde schuld zakte naar 72.244 euro in 2023 (van 74.000 euro in 2022).

Lees ook: Boris Wielinga (Over Rood): ‘Ondernemer met schuld verdient eerlijke afbetalingsregeling’

De NVVK signaleert dat ondernemers zich nu echt zijn gaan beseffen om in actie te komen. ‘Lang hoopten ze dat uitgestelde coronaschulden bij de Belastingdienst hen wel kwijtgescholden zouden worden’, valt in het jaarverslag te lezen. ‘Positief effect van deze wake up-call is dat ondernemers die het echt niet meer redden, snappen dat ze hulp moeten vragen. We verwachten daarom dat zich dit in 2024 doorzet. Omdat ondernemers nog niet in elke gemeente met open armen ontvangen worden, blijven we inzetten op kennisdeling en -ontwikkeling, zodat iedereen die zich meldt ook vakkundig geholpen wordt.’

Lees verder onder de advertentie

Hordijk (IMK): ‘Het gaat vaak om kleinere ondernemers’

Michiel Hordijk, directeur IMK - Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, plaatst wel een kanttekening bij de jaarcijfers van de NVVK. ,,Het gaat hier veelal om kleine ondernemers als zzp’ers waar de schuld vaak aan de privékant zit. De schulden zitten dan in het privévermogen en niet zozeer in het bedrijf. Het gaat bij deze groep dan om een normaal schuldhulptraject voor een particulier.”

,,Het klopt overigens wat NVVK stelt dat er nog steeds gemeenten zijn die niet goed om gaan met ondernemers die aankloppen met schuldproblemen. We gaan daarover in gesprek met demissionair staatssecretaris van Financiën Marnix van Rij.”

Nederlands bedrijfsleven betaalt voor bijna 300 miljard euro aan belastingen

De totale belastingbijdrage van het Nederlands bedrijfsleven bedroeg vorig jaar 298 miljard euro, meldt accountants- en adviesorganisatie PwC op basis van eigen berekeningen. Bij de berekening hebben de accountants onderscheid gemaakt tussen betaalde en geïnde belastingen. Betaalde belastingen (113 miljard euro) zijn belastingen die samenhangen met de bedrijfsuitoefening en de winst en vormen kosten voor een onderneming. Geïnde belastingen (199 miljard euro) zijn de belastingen en premies die het bedrijfsleven int namens de overheid en die vervolgens voor het grootste deel in de sociale fondsen terechtkomen. De som van de betaalde en geïnde belastingen ligt hoger dan het bedrag van 298 miljard euro. Om geen belastingen dubbel te tellen, heeft PwC in de totale bijdrage echter een correctie gemaakt.

Lees verder onder de advertentie

Lees ook: April einde coulance Belastingdienst coronaschulden: ‘Kom in actie’