Minister Beljaarts stelde zelf voor om haar wijnbar in de Bossche binnenstad te openen, vertelde Sione Götte van Dolce Far Niente voor de opening aan het Brabants Dagblad. ,,Ik dacht in eerste instantie dat hij een grap maakte, maar hij was er serieus over. Dirk en ik kennen elkaar al heel lang”, legde ze uit. ,,We hebben samen in de hotelwereld gezeten en dezelfde werkgevers gehad. Samen in Maastricht hebben we hotels geleid, maar ook in München. We hebben een goede band.”
Het moest vervolgens wel via protocol gaan, dus moest de gemeente Den Bosch de minister uitnodigen om naar de stad te komen zodat hij Göttes wijnbar kon openen. Hij combineerde het met bezoeken aan twee andere zaken in de Bossche binnenstad. Wat hij ervan leerde, vroegen we de minister na afloop: ,,Misschien wel eigenlijk dat het best goed gaat. Want ik word vaak aangesproken op dingen die beter kunnen, maar vandaag heb ik drie prachtige ondernemers gesproken, die met veel trots met hun zaak bezig zijn. En waar het dus gewoon heel goed gaat.”
Ik word vaak aangesproken op dingen die beter kunnen, maar vandaag heb ik drie prachtige ondernemers gesproken, die met veel trots met hun zaak bezig zijn
Dirk Beljaarts Minister Economische Zaken
Eerst ging hij langs restaurant Eten bij Fret, genoemd naar de eerste letters van oom Frans en de laatste twee letters van vader Piet van eigenaresse Cynthia Jongenelis. Beljaarts: ,,Zij heeft de gewaagde keuze gemaakt om het hele assortiment vegan te maken. Daarmee positioneer je jezelf wel.” Zeker in het Bourgondische Den Bosch, verzekerde ze de minister zelf.
Lees ook: Minister Beljaarts stelt ondernemers gerust over terugkeer Trump: ‘We zijn voorbereid’
‘Drive van ondernemers maakt het verschil’
De Bossche wethouder Ralph Geers (Economie, Leefomgeving & Digitalisering), die de minister vergezelde, kende het restaurant al van de Dag van de Ondernemer. ,,Toen mochten de inwoners op social media stemmen waar wij eens langs mochten gaan en kwam zij als een van de winnaars uit de bus.”
De volgende stop van de minister en de (jarige) wethouder: Max Mannenmode in de Verwerstraat. Beljaarts: ,,Een heel andere wereld: retail, in het topsegment. Deze ondernemer is heel erg bezig met de hele straat en de binnenstad. Hij heeft meerdere panden in de straat en heeft het ook echt getransformeerd van een saaie straat met kantoorpanden tot een echte high-end detailstraat."
Beljaarts kent Den Bosch goed - hij bracht er zijn middelbare schooltijd door - en was onder de indruk ,,Ik herkende de straat niet meer terug! Zo zie je hoe de drive van één ondernemer echt een verschil kan maken.”
‘Dialoog tussen gemeente en ondernemers is nodig’
Zorgen hoorde hij ook. ,,Ze zijn écht aan de slag gegaan en dan loop je ook tegen beperkingen aan. Bijvoorbeeld: ‘Ja, allemaal leuk en aardig, als hier geen auto’s kunnen komen en er niet geparkeerd kan worden, maar ons type cliënteel heeft dat wél nodig.’ Dus je ziet dat die dialoog tussen gemeente en ondernemer gewoon belangrijk blijft.”
De plannen van de gemeente Den Bosch om de binnenstadsring autoluw te maken zorgden eind vorig jaar voor veel onrust bij lokale ondernemers. Beljaarts heeft begrip voor beide kanten van het verhaal: ,,Een binnenstad is van iedereen en de binnenstad is voor iedereen. Dus dat zijn mensen die wél twintig minuten in de bus willen zitten om hier te komen én dat zijn mensen die eigenlijk voor de deur willen uitstappen om een pak van duizend euro te kopen. En dat moet en mag allemaal samen in één binnenstad gaan. Volgens mij heeft de gemeente daar een prima formule voor gevonden.”
Je ziet dat het gedrag van consumenten verandert. Mensen komen steeds vaker een winkel in om alleen te kijken
Ralph Geers Wethouder Den Bosch
Wethouder Geers noemt het autoverkeer ook bij de uitdagingen bij de Bossche binnenstad, maar ziet er meer: ,,Je ziet dat het gedrag van consumenten verandert. Mensen gaan steeds vaker een winkel in om alleen te kijken. Vroeger, als ze je maat niet hadden, kocht je een ander product in die winkel. Nu is het: ‘Dan bestel ik het online’. Zo wordt de omzet in de winkels steeds moeilijker om binnen te halen, zeker voor lokale ondernemers, die het zonder landelijke webwinkel moeten doen. En wij zijn juist heel blij dat onze binnenstad niet alleen de ketens heeft die je overal kunt vinden, maar ook die echte Bossche lokale zaakjes. We moeten zorgen dat er inloop is voor die winkels. En dat er plekken zijn waar je als ondernemer kunt starten, een klantenkring op kunt bouwen, om zo door te groeien aar het centrum van de stad.”
En dan is er tot slot natuurlijk de opening van wijnbar Dolce far Niente. Of “DOLCE F*CKING FAR NIENTE’ zoals er met grote verlichte letters op de muur achter de minister staat. Vrij vertaald: het f*cking heerlijke nietsdoen. Beljaarts, na afloop: ,,Natuurlijk kom ik ook bij grote bedrijven en multinationals over de vloer, maar hoe mooi is het dan als je bij een kleine ondernemer komt, die het misschien niet helemáál zelf doet, maar wel enorm hard werkt om hier een prachtige nieuwe wijnbar van de grond te krijgen en daar een succes van te maken? Ik heb daar enorm veel waardering voor. Een bedrijf als ASML runnen is echt een kunst. Dat doet niemand ze na, maar dit type bedrijf runnen is ook een kunst en dat doet óók niet zomaar iedereen.”
Lees ook: EZ-minister Dirk Beljaarts: ‘Dit kabinet is pro-bedrijfsleven’
Waardering voor mkb: de motor van de economie
,,Om die waardering te tonen”, vertelt hij, nadat hij de lokale tv-omroep te woord gestaan heeft op de zonnige Bossche markt, ,,vind ik het dus heel belangrijk om ook dit soort gelegenheden bij te wonen voor het mkb. Maar ook voor het kleinbedrijf, voor de eenmanszaken, de papa- en mamazaken, waar de ondernemers elke dag keihard werken, vaak zeven dagen in de week, en boven de zaak wonen, in het bestelbusje van de zaak rijden en vaak weinig overhouden aan het einde van de maand. Dat is wél de motor van economie.”
Het kleinbedrijf, de eenmanszaken, de papa- en mamazaken, waar de ondernemers elke dag keihard werken. Dat is wél de motor van economie
Dirk Beljaarts Minister Economische Zaken
Daarover gesproken: hoe gaat het eigenlijk met zijn speerpunt, het verlagen van de regeldruk voor ondernemers? Beljaarts: ,,In die bijna tien maanden dat nu bezig zijn, zijn er behoorlijke stappen gemaakt. Zoals de wetgeving om het ATR de permanente status te geven. Dat is met brede steun aangenomen door de Tweede Kamer.” Het ATR is het Adviescollege Toetsing Regeldruk en is een adviesorgaan dat onnodige administratieve lasten moet voorkomen.
Ook aan de Bedrijfseffectentoets, de verplichte beoordeling van impact van nieuwe wetgeving op het bedrijfsleven, heeft Beljaarts gesleuteld: ,,Het mkb en dus niet het grootbedrijf is daar de norm geworden. En we hebben een nieuwe manier van werken: ‘comply or explain’. Voortaan moet je dus uitleggen of iets met een enorm regeldrukeffect ook echt nodig is. Anders gaan we het gewoon niet doen. En dan hebben we nog het actieprogramma ‘Minder druk met regels’. En het Ondernemers Pact. Ik kan nu nog niet uit de doeken doen wat we met het pact al hebben bereikt, maar ook daar zijn we stappen aan het zetten om te zorgen dat de regeldruk voor ondernemers minder wordt. Daar ben ik eigenlijk wel trots op.”
,,Is het makkelijker dan u dacht, minister zijn?” grappen we na de opsomming. ,,Nee, zeker niet!” antwoordt de minister geschrokken. ,,Het is veel moeilijker dan ik dacht! Maar wat ik er maar mee wil zeggen: het is wel mogelijk om progressie te maken en successen te boeken. En zelfs dan blijft er nog heel veel om hard aan te werken.”