Zzp

Kabinet zwakt door onrust controle op zzp-wet af: niet direct boete voor schijnzelfstandigheid

Belastingdienst Shutterstock
Shutterstock
Leestijd 3 minuten
Lees verder onder de advertentie

Vanaf 1 januari 2025 gaat de Belastingdienst weer controleren of zzp’ers niet worden ingehuurd voor werk dat eigenlijk in dienstverband zou moeten worden uitgevoerd. Zo’n negen jaar lang gebeurde die controle niet, omdat het te ingewikkeld was. Maar inmiddels wil het kabinet weer handhaven op schijnconstructies.

Veel bedrijven huren nu zelfstandigen in voor werk dat volgens de wet door iemand in loondienst zou moeten worden gedaan. Volgens de Kamer van Koophandel waren per 1 januari 2024 ruim 1,7 miljoen mensen werkzaam als zzp’er.

Bijvoorbeeld in ziekenhuizen en het onderwijs zijn de afgelopen jaren veel mensen uit dienst gegaan om vervolgens als zelfstandige ingehuurd te worden voor hetzelfde werk. Volgens de arbeidswet mag dat niet. Eerder kwam het in de bouw en de thuiszorg ook voor dat mensen gedwongen werden uit dienst te gaan om zich vervolgens in te laten huren als zzp’er.

Lees verder onder de advertentie

De Tweede Kamer wil dat vanaf 1 januari alleen dat laatste wordt aangepakt door de Belastingdienst. Een meerderheid wil dat er vooral gecontroleerd wordt op probleemgevallen, zoals gedwongen zelfstandigen, onderbetaling en constructies met arbeidsmigranten die voor ze aan het werk gaan een document moeten ondertekenen waardoor ze ineens zelfstandigen blijken te zijn.

Lees ook: Werken met zzp’ers vanaf 2025: ‘Kritischer kijken of er sprake is van verkapt dienstverband’

Toeslagenaffaire

Verder wil de Tweede Kamer dat de Belastingdienst vooralsnog geen boetes oplegt, maar alleen waarschuwingen uitdeelt. VVD-Kamerlid Thierry Aartsen op AD.nl: ,,Er is nu zoveel onduidelijkheid dat veel bedrijven geen zzp’ers inhuren terwijl dat wettelijk gezien niet nodig is. Die onrust moeten we wegnemen.’’

Lees verder onder de advertentie

Staatssecretaris Folkert Idsinga (Belastingdienst) had al aangekondigd dat bedrijven geen boete zouden krijgen wanneer zij kunnen aantonen dat zij hun best doen om schijnzelfstandigheid tegen te gaan. Maar de Kamer vindt dat niet ver genoeg gaan en wil dat er alleen streng gecontroleerd wordt bij bedrijven waar werknemers worden uitgebuit. Zo bleek uit onderzoek dat bijvoorbeeld in de distributie en in slachterijen het nodige misgaat. Idsinga heeft nu toegezegd daar strenger op te gaan controleren.

Er is nu zoveel onduidelijkheid dat veel bedrijven geen zzp’ers inhuren terwijl dat wettelijk gezien niet nodig is

Thierry Aartsen VVD

De Kamer wijst erop dat ook de overheid zzp’ers inhuurt die eigenlijk in vaste dienst zouden moeten worden genomen. Alleen al bij de uitvoeringsorganisatie die slachtoffers van de toeslagenaffaire moet compenseren, gaat het om meer dan zevenhonderd personen. ,,We willen niet dat de afhandeling van de toeslagenaffaire vertraging oploopt”, zegt PVV’er Maikel Boon. ,,Maar het is raar dat de overheid wel andere controleert op schijnzelfstandigheid.’’

Project De Ondernemer: zes ZZP’ers, zestig dagen

Werk je voor jezelf en wil je jouw ervaringen delen met anderen? De Ondernemer start een project van 60 dagen waarin we willen horen hoe het écht is om anno nu als zelfstandige te werken. Hoe pak jij je werk aan? Waar loop je tegenaan? Wat gaat er (minder) goed? Meld je aan voor dit project van De Ondernemer via deze link.

Lees verder onder de advertentie