Blog

Hoe je spontaniteit automatiseert en wat je dat oplevert

 
Verras je personeel. Shutterstock
Shutterstock
 
Geschreven door:
Leestijd 5 minuten

Aandacht is dé manier om medewerkers en klanten te binden aan je zaak, aldus Bas van der Veldt. En jij hebt daar als ondernemer de belangrijkste rol in. Alleen: waar haal je de tijd vandaan? De oplossing is simpel. Automatiseer wat kan, en bemoei je persoonlijk met wat echt belangrijk is.

Lees verder onder de advertentie

Bas van der Veldt

Eindbaas AFAS Software

Bas is een man met een missie. Namelijk dat werk heel veel leuker en beter kan, én met meer oog voor de maatschappij. Daarom maakt zijn bedrijf software waarmee je al je administratie en processen kunt regelen. Snel en zonder gedoe. Zo heb je altijd grip en houd je tijd over voor dingen die écht belangrijk zijn. Onder leiding van Bas groeide AFAS met meer dan 700 procent. Ruim 2,5 miljoen Nederlanders ontvangen iedere maand een digitale loonstrook via AFAS. En - minstens zo belangrijk - Bas mag zich volgens Great Place to Work de beste werkgever van Nederland noemen.

Eerlijk zeggen: hoe vaak gebeurt het jou dat een collega bij je binnenloopt, vertelt dat een medewerker gaat trouwen of verhuizen en vraagt of het misschien een goed idee is om even namens het bedrijf een bosje bloemen te laten bezorgen? Best vaak, gok ik.

En hoe vaak gebeurt het dat jij dan de tekst op het kaartje schrijft? Stukken minder vaak, is mijn inschatting.

Lees verder onder de advertentie

Ik begrijp dat wel. Als ondernemer ben je altijd hartstikke druk. Persoonlijke aandacht voor bijzondere momenten in het leven van medewerkers schiet er dan al snel bij in.

Toch is aandacht essentieel voor het succes van je zaak. Het is dé manier om mensen aan je te binden

Jij bent de zaak

Toch is aandacht essentieel voor het succes van je zaak. Het is dé manier om mensen aan je te binden. Dat kun je niet outsourcen, het gaat om jou. Wat jij zegt komt tien keer zo hard binnen als wat een willekeurige ander zegt. Niet omdat je als mens zo bijzonder bent, maar omdat je De Baas bent.

Hoe vaak ik wel niet terugkrijg van collega’s dat ze het zo bijzonder vonden dat ze iets van mij hoorden op momenten die ertoe deden. Bovendien geeft oprecht contact met anderen jouzelf ook energie. Mij wel tenminste.

Lees verder onder de advertentie

Punt is alleen: waar haal je de tijd vandaan? En hoe doe je dat een beetje slim?

Automatiseren komt niet in plááts van spontaniteit, het is juist een hulpmiddel om hartelijk te kunnen zijn

Begin op de wc

Bij AFAS doen we dat met geautomatiseerde spontaniteit. Dat klinkt misschien een beetje tegenstrijdig, maar als je denkt aan de verjaardagskalender op het toilet, begrijp je precies wat ik bedoel. Attent zijn, begint ermee dat je zorgt dat je de dingen die je echt belangrijk vindt, niet vergeet. Automatiseren komt niet in plááts van spontaniteit, het is juist een hulpmiddel om hartelijk te kunnen zijn.

Onze software is onze verjaardagskalender. Daarin kun je alles vinden, van trouwdagen tot werkjubilea.

Lees verder onder de advertentie

Daarnaast vertellen collega’s het mij als er iets bijzonders met iemand is. En dan bedoel ik niet de verjaardagen, maar de echte highs en lows in het leven: ziekte, geboorte en overlijden.

Vervolgens is het een kwestie van kiezen wat je doet met al die seintjes. Voor mij geldt: hoe bijzonderder het moment, hoe groter de kans dat ik er persoonlijke aandacht aan geef. Dus: een verjaardag niet (de medewerker krijgt wel automatisch felicitaties op al onze schermen), bruiloften of een 25-jarig werkjubileum wel.

Lees ook: Waarom goede reclame begint met moeilijke beslissingen en hoe je die uitlegt

Lees verder onder de advertentie

Laat je stem horen

De vorm die het beste bij mij past is die van een ingesproken bericht. Je laat letterlijk je stem horen, en het kost relatief weinig tijd.

Meestal spreek ik een uitgebreide voice-app in. Soms zelfs meerdere, om de collega die trouwt een prachtige dag te wensen, en later nog even te vragen hoe het was. In de berichten voor jubilerende collega’s haal ik mooie herinneringen op, en vertel wat ik waardeer in diegene.

Als iemand in de puinpoeier zit, ben ik er zéker met berichtjes en telefoontjes. Vaak houd ik dat best een paar weken vol, want ik weet uit ervaring dat de omgeving akelig snel weer overgaat tot de orde van de dag als het tegenzit.

Lees verder onder de advertentie

Overlijdt een ouder van een medewerker, dan houd ik niet alleen langere tijd contact, maar noteren we de sterfdatum ook in onze software. Zodat ik een jaar later (voor de meeste mensen echt een emotionele dag), weer in de lucht kan komen.

Vergeet ook de belangrijke dagen voor je klant zelf niet. Bijvoorbeeld de verjaardag van haar of zijn bedrijf

Verbind door te verrassen

Zulke persoonlijke aandacht kun je meestal niet aan al je klanten geven. Hoeft ook niet. Als je maar zorgt dat je er bent op momenten dat mensen het niet verwachten.

Geef dus geen obligate dozen wijn voor de kerstdagen, of bonbons met Valentijn. Maar kies een heel ander dag: Blue Monday, de langste dag, schrikkeldag wat dan ook.

Lees verder onder de advertentie

Vergeet ook de belangrijke dagen voor je klant zelf niet. Bijvoorbeeld de verjaardag van haar of zijn bedrijf. Kwestie van de datum in je software zetten, en zorgen dat die klant precies die dag iets feestelijks ontvangt. Het liefst geautomatiseerd natuurlijk. Zo doen wij dat in ieder geval wel (ga er maar goed voor zitten op je bedrijfsverjaardag als je SB-klant bij ons bent).

Met sommige klanten of toeleveranciers heb je een bijzondere band. Met hen heb je persoonlijk contact via de app.

Zo weet ik van een van onze toeleveranciers dat hij voor de zomer hartproblemen had. Het was een intensieve tijd voor hem, en daar hebben we het een paar keer over gehad. In de vakantie kreeg ik een appje: ‘Bas, het is weer goed met mijn hart!’. Van zo’n bericht word ik zó blij. Allereerst natuurlijk vanwege zijn gezondheid. Maar óók omdat het laat zien dat we betrokken zijn bij elkaar. Mooi!

Lees verder onder de advertentie

Lees ook: Waarom je de stoppen-of-doorgaanvraag veel vaker moet stellen

Bekijk hier de voorwaarden.

Lees verder onder de advertentie