In Overijssel is woonwinkel Huus al tijden een begrip, maar in de rest van Nederland blijft het lang een grote onbekende en sneeuwt het onder in het IKEA-geweld. In een poging het tij te keren, besluit het bedrijf social media in te zetten om ook buiten de regio gezien te worden. Wat begint met een test met een klein budget blijkt een schot in de roos. Sindsdien verschuift de business van de fysieke winkels naar online, waardoor Huus inmiddels in tienduizenden huishoudens een plek heeft gevonden. In gesprek met mede-eigenaar Martijn Geerdink over de shift van fysiek naar online, de uitdagingen van snelle groei en de toepassing van data en AI.
,,In en rond Twente kennen veel mensen de woonwinkels van Huus wel”, legt Martijn uit. ,,Maar daarbuiten bleef het lastig om met onze winkels de strijd met grote interieurreuzen aan te gaan. We deden lange tijd weinig met online, omdat we er de capaciteit niet voor hadden. Toen we de concurrentie de focus naar e-commerce zagen verleggen, wisten wij dat we ook die kant op moesten.”
Lees ook: Begonnen op haar 14e, nu verovert Annemijn (24) Europa met tuinmeubelen
Verandering in koopgedrag
Tien jaar geleden runde Martijn een marketingbedrijfje waarbij hij voor klanten campagnes op social media opzette. Eén van die klanten was de eigenaar van de woonwinkels van Huus, die besefte dat hij ‘iets’ met online moet, maar niet wist waar te beginnen. Na een gesprek met de eigenaar kwamen de twee overeen dat Martijn zich inkoopt in het bedrijf en het online marketingdeel op zich neemt.
Sinds corona verkopen we bijna dagelijks complete interieurs aan mensen die de producten nooit in het echt hebben gezien
Martijn Geerdink Huus
In 2017 startte men bij wijze van test een Facebookcampagne om een drie-in-één tafel te promoten. Vijftig euro, dat was het totale marketingbudget, maar diezelfde dag hadden ze vijftien bestellingen voor de set die voor 219 euro van de hand ging. Enkele maanden later werd de webshop van Huus gelanceerd. Qua timing perfect, want wanneer in 2020 corona uitbreekt en meubelboulevards de deuren sluiten, blijkt dat consumenten online rustig geld blijven uitgeven.
,,Voor 2020 zag je dat mensen een product online zagen, het in de winkel kwamen bekijken en vervolgens via de webshop bestelden. Corona heeft een enorme verandering in het koopgedrag van de consument teweeggebracht. Ik vind het nog altijd bizar, maar wij verkopen nu bijna dagelijks complete interieurs aan mensen die de producten nooit in het echt hebben gezien. Onze retourcijfers blijven laag, dus die nieuwe manier van consumeren werkt blijkbaar ook in onze sector.”
Lees ook: Julia (25) was acné zat, dus begon ze beautylijn Clay and Glow: 10 miljoen euro omzet over vijf jaar
Huus investeert in een online klantenkring
De woonwinkelmarkt in Nederland is behoorlijk verzadigd en het is als opkomende partij moeilijk om daar succesvol in te zijn. Toch lukt het Huus door met kwalitatief hoogwaardige producten en online investeren om gestaag door te groeien.
Wéér zo’n winactie, wat doet dat nou? Nou, één post kreeg 1,1 miljoen reacties. Hierdoor hebben we nu 200.000 volgers op social media
Martijn Geerdink Huus
,,Je kunt tegenwoordig op bijna elke hoek van de straat een bank kopen, dus om te zorgen dat klanten terug blijven komen wanneer ze wat anders zoeken, moet je onderscheidend zijn. Wij hebben vanaf de pandemie enorm geïnvesteerd in social media, onder andere in winacties. Daar kregen we vooraf best wat kritiek op. Wéér zo’n winactie, wat doet dat nou? Maar het werkte voor ons geweldig. Eén van die posts kreeg meer dan 1,1 miljoen reacties. Het heeft ertoe geleid dat we inmiddels meer dan 200.000 volgers op social media hebben. Een geweldige nieuwe online klantenkring, niet alleen in Twente en omgeving, maar inmiddels in heel Nederland, grote delen van Duitsland en sinds kort ook België.”
Stuwmeer aan orders als keerzijde van het succes
De snelle groei tijdens de pandemie zorgt niet alleen voor goed nieuws, maar levert ook een hele reeks onvoorziene obstakels op. De online bestellingen gaan door het dak, maar omdat je vervolgens ook moet zorgen dat je de producten op tijd bij je klant aflevert, komt er logistiek een enorme uitdaging bij.
,,Het succes online had als keerzijde dat we logistiek met een enorm stuwmeer aan orders zaten. In korte tijd hadden we in en rond Hengelo zes magazijnen vol om al onze spullen kwijt te kunnen en uit te leveren. Uiteindelijk hebben we dat opgelost, onder andere door meer in te kopen dan we in eerste instantie verkochten, maar het heeft ons wel veel groeipijnen opgeleverd.”
Lees ook: Ambitie Rob van den Heuvel (Sendcloud): ‘Mikken op grote overname’
Levertijd terugdringen is grootste uitdaging voor de toekomst
Organisatorisch is het bedrijf goed uit de crisis gekomen. Het personeelbestand is op orde, de warenhuizen hebben een managementsysteem en ook online staat het als een, euh Huus. Toch blijven er uitdagingen voor de toekomst, al heeft Martijn daarbij wel de hoop dat door verdere implementatie van data en het gebruik van nieuwe technieken als AI hier snel antwoorden op komen.
,,De levertijd blijft de grootste uitdaging. Niet zozeer bij de goedkopere producten, die hebben we op voorraad, maar vooral bij producten die wij inkopen uit landen zoals India. De consument is gewend dat als ze iets bestellen, het er bij wijze van spreke de volgende dag is. Maar dat gaat bij meubels helaas niet altijd.”
Om dat op te lossen is volgens Martijn data allesbepalend. ,,Waar we ons vroeger lieten leiden door onderbuikgevoel, kijken we nu naar zoekvolumes en Google Trends. In de toekomst willen we daar verder in groeien, waarbij we ook meer naar het inpassen van AI kijken.”
Voordat de container met nieuwe spullen uit India of China hier arriveert, hebben we alles al verkocht
Martijn Geerdink Huus
AI helpt Huus al om door middel van renders (computer-geanimeerde foto’s) nieuwe producten direct online te zetten op de website. ,,Zo lukt het ons om nog voordat de container met nieuwe spullen uit India of China hier arriveert alles al verkocht te hebben. Verder blijven we voorlopig investeren in naamsbekendheid. Dat doen we door de sponsoring van sportclubs, waaronder FC Twente, maar ook middels grote billboards langs de kant van de snelweg. We willen doorgroeien naar hét Nederlandse online woonwarenhuis en groeien in buurlanden als België en Duitsland en zijn daarin op de goede weg.”