Het is een bekend gegeven dat je geld nodig hebt om geld te kunnen verdienen. Zeker als ondernemer. Extra inkomsten betekent immers ruimte voor verdere groei en verdere groei betekent weer extra inkomsten. Eenmaal in dat vliegwiel, zit je gebakken. Maar soms heb je eerst geld nodig voordat je die extra groei kunt realiseren. Bijvoorbeeld voor de aanschaf van een machine, een nieuwe bestelwagen of het vergroten van je personeelsbestand. Of misschien gaat het je niet om groei, maar om het waarborgen van de continuïteit van je bedrijf, het uit de weg ruimen van ontstane problemen, of heb je gewoon wat extra middelen nodig om seizoen inkopen te kunnen doen.
Je kunt als ondernemer ervoor kiezen om eerst lange tijd geld opzij zetten, maar dan duurt het ook wel langer voordat je kunt groeien. Of je kiest voor een optie die niet alleen sneller maar soms ook veel slimmer is: geld lenen.
Wanneer je kansen ziet, en dit meer op kan leveren dan de benodigde financiering, is een lening afsluiten gewoon slim ondernemen
Julian van de Steeg, studiogast in De Ondernemer Live, vertelt aan presentator Gerben van Driel: ,,We hebben in Nederland moeite met geld lenen, zeker ook als ondernemers. Wij zijn best heel calvinistisch ingesteld, soms te behouden. De bekende ‘doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg’-gedachte. Wanneer het privé betreft snap ik dat, je moet immers niet op grotere voet leven dan je financieel kunt dragen. Maar zakelijk werkt dat toch anders. In Amerika zie je niet anders dan dat bedrijven geld lenen om te groeien en die groei en de daarmee gepaard gaande inkomsten gebruiken om de lening af te betalen om vervolgens opnieuw op te schalen. Wanneer je kansen ziet, en dit meer op kan leveren dan de benodigde financiering, is een lening afsluiten gewoon slim ondernemen.”
Simpele rekensom
Het bovenstaande principe is kinderlijk eenvoudig, maar vormt in veel gevallen wel de basis van succesvol ondernemen. Als ondernemer wil je groeien, want meer groei is meer verdienen en meer verdienen opent deuren naar verdere groei. Als je eerst twee producten per dag aan een klant kunt leveren en dat door een investering ineens vier producten worden, dan verdubbel je je capaciteit en daarmee ook wat er binnenkomt. Maar niet elke onderneming heeft altijd maar de middelen om die volgende stap eigenhandig te kunnen zetten. En wacht je tot je het bedrag bijeen hebt gespaard, dan loop je het risico dat de concurrentie je voor is, of je klanten die meer vragen dan jij kunt leveren bij je vertrekken.
Lees ook:‘Nieuwe financieringsvormen cruciaal voor overleven van het mkb, motor van onze economie’
,,Bij BridgeFund snappen we dat als je als ondernemer een volgende stap wilt zetten of een kans ziet, je ook zo snel mogelijk wil kunnen investeren in die volgende stap. Reken alles eerst eens goed na, en is het getal onderaan de streep positief? Dan kun je gas geven. Neem één van onze klanten, die werkt als slager. Na de zomer is vlees inkopen goedkoper dan tijdens de kerstdagen, terwijl het juist dan topdrukte is voor zijn onderneming.”
Heeft jouw onderneming of je product zich bewezen, dan staan wij klaar om je vooruit te helpen
,,Slim ondernemen is vooraf inkopen, invriezen, met kerst verkopen en een hogere omzet. Maar wat nou als hij net na de zomer die slimme investering niet zelf kan bekostigen? Op dat moment komen wij om de hoek kijken voor de lener en vormen we een brug tussen ondernemers die geld beschikbaar stellen tegen een marktconforme rente, en ondernemers die geld nodig hebben om verder te groeien. Er zijn wel wat zaken waar wij op letten wanneer je een lening afsluit. Zo moet je onderneming minstens een jaar bestaan en minimaal 50.000 euro aan omzet draaien. We zijn er niet voor de pas begonnen startups, omdat die nog geen historische cashflow data hebben om op te baseren hoeveel ze kunnen lenen. Er is dan nog geen financiële data om mee te berekenen hoeveel de ondernemer kan lenen en tegen welke voorwaarden. Maar heeft je onderneming of je product zich bewezen, dan staan wij klaar om je vooruit te helpen.”
Financiering voor ondernemers, door ondernemers
Waar je voor een zakelijke lening in het verleden meestal bij je eigen bank kon aankloppen, moet je het tegenwoordig als ondernemer vooral hebben van alternatieve aanbieders die in tegenstelling tot banken wel bereid zijn te lenen aan mkb-bedrijven, hét kloppende hart van onze economie. Dat hier markt voor is, blijkt wel uit de vele verschillende vormen die er zijn. Van crowdfunding tot factoring, van leasing tot direct lending en angel investing. Maar hoe weet je als ondernemer wat voor jouw bedrijf de beste optie is? Een goede graadmeter is kijken naar wie de persoon of instantie is van wie je leent en waarom ze hun geld beschikbaar stellen.
,,Bij BridgeFund werken we met ons tweezijdige platform, waarbij aan de ene kant ondernemers geld beschikbaar stellen en hiermee de zakelijke financiering voor andere ondernemers mogelijk maken. Enkele jaren geleden kreeg je als ondernemer met wat geld op de bank ineens te maken met negatieve rente, waarbij je dus geld moest betalen om je geld ergens te stallen. Tegenwoordig is de rente bij de bank wel weer wat opgelopen, maar nog altijd geen vetpot. En investeren in vastgoed is ook een stuk risicovoller geworden. Veel van die ondernemers komen dan bij ons terecht, omdat wij niet alleen een plek bieden waar zij hun geld kunnen stallen, maar ook zekerheid en een écht marktconforme rente leveren. Dat je vervolgens met je geld ook nog de Nederlandse economie verder vooruit helpt maakt dat alleen nog maar mooier. ”
Je kunt je geld wel stallen bij de bank, maar de rente daar is geen vetpot. Wij bieden een écht marktconforme rente én je helpt de Nederlandse economie vooruit
Slim algoritme
Hoewel BridgeFund pas zes jaar geleden het levenslicht ziet, slaat de formule geweldig aan. Inmiddels heeft het bedrijf zo’n 115 man in vaste dienst en worden meer dan 90.000 aanvragen per jaar behandeld, goed voor zo’n 400 miljoen euro. De focus ligt hierbij op kleine, kortlopende leningen tot zo’n anderhalve ton die in verreweg de meeste gevallen nodig zijn om die brug te slaan naar een volgende groeifase. Zo speelt het bedrijf inmiddels een cruciale rol in de alternatieve financieringsmarkt voor het mkb én daarmee in de groei en innovatie van de Nederlandse economie.
Lees ook: ‘Volop kansen in horeca maar plannen voor btw-stijging moeten zo snel mogelijk van tafel’
,,Onze leningen hebben een loopduur tot twee jaar en het gaat niet om grote bedragen, je praat in de meeste gevallen over zo’n dertig- tot veertigduizend euro en een lening aangaan kan al vanaf vijfduizend euro. Door je zakelijke bankrekening aan onze slimme tool te koppelen kan ons algoritme bepalen of de financiering verantwoord is en dus wordt toegekend of niet. Je hebt geen uitgebreid businessplan nodig of door de accountant samengestelde jaarcijfers. Het is vijf minuten werk om alles online in te vullen, waarna je meestal nog diezelfde dag met je persoonlijke customer success manager in gesprek gaat, terwijl ons riskteam ondertussen alles controleert. Dat garandeert een uiterst snel betalingsproces: ons record staat op 87 minuten. Zo kun jij als ondernemer weer vooruit, op weg naar die volgende fase van ondernemen.”
Tips van een ondernemer voor ondernemers
Ceo Julian van de Steeg is naast eindverantwoordelijke bij BridgeFund zelf ook ondernemer in hart en nieren. Zijn belangrijkste tips voor ondernemers die overwegen om met een lening de volgende stap met hun bedrijf te zetten:
1. Doe je huiswerk en maak de rekensom. Is een lening voor jouw onderneming gunstig en positief? Neem dan vooral contact op.
2. Praat met andere ondernemers en test je aannames. Zorg dat je niet in een bubbel leeft en bepaal goed waar die volgende stap je concreet brengt.
3. Durf en heb lef. Ondernemen is soms risico’s durven nemen. Dan weet je ook eerder wat wel en ook wat niet werkt.