Voor veel mensen is het de gewoonste zaak van de wereld: ontbijt, kopje koffie én een voedingssupplement. Doordat bijna de helft van de Nederlanders ze gebruikt, steeg de totale markt tot een waarde van ruim 1,6 miljard euro in 2023. Niet verwonderlijk dat Thom Siersema (30) en Gijs Dröge (28) succes hebben met hun voedingssupplementenmerk Plnktn.
Thom kwam met algen in aanraking door zijn stiefvader. Hij zag hem elke dag ‘een groen poedertje nemen’: algenpoeder. Om zichzelf te beschermen tegen hart- en vaatziekten slikken veel mensen voedingssupplementen om omega 3-vetzuren binnen te krijgen, vaak in de vorm van visolie. Thom: ,,Mijn stiefvader legde uit dat vissen die omega-3 alleen binnenkrijgen door algen op te eten. Waarom gebruiken we dan geen algen? Dan heb je dezelfde gezondheidsvoordelen als visolie, zonder de ecologische nadelen van overbevissing.”
Lees ook: ‘Zijn ballen op het blok’ bracht matrassenkoning Joep Verbunt succes in binnen- en buitenland
Podcast met Arie Boomsma kantelpunt voor Plnktn
Na zijn studie schreef Thom in de zomer van 2020 een businessplan. Hij legde zijn spaargeld bij elkaar, wist producenten in Europa te vinden en opende de website. Een jaar later sloot Gijs zich aan. ,,Hij is de creatieveling, ik ben van de data en processen. Heel veel mensen waren sceptisch. Wat gaan die gozers nou met algen doen? En ja, in het begin heb je gewoon heel weinig sales en moet je proberen een community op te bouwen. Dat deden we via Instagram en dat lukte stapsgewijs, maar de verkoopvolumes waren nog heel laag. We hebben echt een flinke aanloopperiode nodig gehad.”
Na de podcast met Arie Boomsma verdubbelde onze maandomzet en groeiden we het daaropvolgende jaar met 300 procent
Thom Siersema Plnktn
Tot Thom in 2022 in Arie Boomsma’s podcast Over Routines terechtkwam om over Plnktn te vertellen. ,,Dat was een kantelpunt. Nu hebben we een doelgroep te pakken, dachten we. Na die podcast verdubbelde onze maandomzet en groeiden we het daaropvolgende jaar met 300 procent. De markt van de early adopters wisten we sindsdien goed te bereiken, maar toen kwam de uitdaging: hoe gaan we die volgende stap weer zetten?”
Plnktn in de schappen van Etos
Die volgende stap is volgens Thom de retail in. Van webshop naar de winkelstraat. Een bekende die bij Etos werkte en ook abonnee was bij Plnktn legde het eerste contact, waarna de eerste gesprekken rond de zomer begonnen. ,,Etos wilde vernieuwen. Andere merken en producten. Zo kwamen wij in beeld. Voor ons was Etos weer interessant omdat we laten zien dat we niet meer die new kid on the block zijn. We liggen bij ruim vijfhonderd winkels en zijn een gevestigd merk.”
Vergeleken met een webshop vraagt de drogisterij, die onderdeel is van Ahold Delhaize, andere volumes. ,,Dat zijn wel aantallen waarvan je denkt: oh, wat we normaal in een maand verzenden, wil Etos in één keer. Nog wel meer zelfs, want de winkels moeten ook voorraad hebben. Vooraf hebben we ons wel de vraag gesteld: kunnen we dit aan? Maar gelukkig was het antwoord daarop ja.”
Na Etos komt Albert Heijn?
Het partnership met Etos biedt meer kansen. ,,We willen innoveren en meer producten toevoegen. Als het bij Etos lukt, is het zeker ook onze ambitie om over een aantal jaar bij de Albert Heijn te liggen. Ze hebben al zeewierproducten in hun assortiment, maar dat kan beter. Dus wij zien dit ook echt als een langdurige toekomstpartner.”
De grootste uitdaging nu? Hoe ga je opvallen tussen duizenden producten. ,,Een belangrijk onderdeel hiervan ligt bij het winkelpersoneel. Zij moeten enthousiast zijn en het product snappen. Uiteindelijk maken zij ook vaak een keuze voor de klant.” Om het verhaal, wat Plnktn nu vooral met hun achterban deelt op social media, ook behapbaar te maken voor het winkelpersoneel hebben Thom en Gijs een speciale site ontworpen. ,,Een soort onepager met alle informatie over ons merk en onze producten. Ook sturen we elke winkel een pakket met flyers en uitleg. En we denken eraan om met een kraampje op het hoofdkantoor van Ahold te gaan staan. Op alle vlakken wordt er aan ons verhaal gewerkt.”
Het Etos-personeel moet enthousiast zijn en het product snappen
Thom Siersema Plnktn
Met een eerste stap in de retail is de vraag om een eigen winkel voor Plnktn een logische. Toch is het daarvoor nog te vroeg, vindt Thom. ,,Gelukkig zijn we net verhuisd naar het centrum van Amsterdam. Je kan het nog net geen winkel noemen, maar we hebben nu wel een plek waar we met ambassadeurs en partners bijvoorbeeld een persevent kunnen houden en mensen kunnen meenemen in ons verhaal. Al spelen we wel met de gedachte voor een pop-up dit jaar. Daarvoor worden inmiddels de eerste contacten gelegd.”
Jonge vrienden die een gezondheidsmerk starten dat sterk leunt op storytelling en de community én dat de eerste stappen maakt in de retail: de vergelijking met sportvoedingmerk UpFront lijkt snel gemaakt. ,,Die doen het echt supergoed”, benadrukt Thom. ,,Gijs is laatst ook met een van de oprichters gaan lunchen en dan is het leuk om met elkaar te sparren. Je merkt dat zij een hele leuke gave beweging neerzetten. Ze gaan super hard op dit moment, maar dat komt denk ik omdat ze echt een ijzersterk verhaal hebben en dat mensen gewoon merken dat het dat ook echt is.”
Lees ook: Cloudpillo neemt lessen uit Duitsland mee naar het VK: ‘Lancering op basis van data’
Internationale uitbreiding voor Plnktn
Vandaag bestaat Plnktn uit tien medewerkers, worden er 6.000 bestellingen per maand verwerkt via onder meer de eigen website en online super Pieter Pot. Het omzetdoel voor dit jaar staat op 7 miljoen euro. Om dat te bereiken is voor 2025 internationale uitbreiding een ander speerpunt voor Thom en Gijs. De oprichters hebben hun verhaal in het Engels vertaald en er video’s van gemaakt die in bepaalde Europese landen worden uitgezet op social media.
Het is onze intentie om zoveel mogelijk alles uit eigen zak te betalen
Thom Siersema Plnktn
,,Krijgen we op deze manier genoeg tractie in een bepaald land? Dan duiken we daar verder op in.” Van community building is dan nog geen sprake. ,,In Nederland hebben we best een langdurig pad bewandeld met samenwerkingen en andere gave dingen. Vanuit businessoogpunt is dat niet de meest efficiënte manier van een bedrijf laten groeien, dus we kijken er wel naar hoe we dit schaalbaar kunnen maken.”
Voorlopig hebben de ondernemers vrijwel alles uit eigen zak betaald. ,,Het is onze intentie om dat zoveel mogelijk te blijven doen, maar het is natuurlijk de vraag of dat ook zo kan blijven. We zijn ambitieus en daar horen fikse investeringen bij. Toch zie je vaak dat bedrijven mega-investeringen ophalen en vervolgens hun uitgavenpatroon dan te snel gaan aanpassen. Als de resultaten even tegenvallen, dan moet je je hele organisatie weer reorganiseren. Wij willen wel de snelheid behouden, maar op een gezonde manier groeien.”