Nieuws Marketing
Nederlandse makelaar loert op recordtransfer Manchester United
De zoon van een Italiaans Haarlemse pizzabakker beweegt zich al jaren met veel succes in de de internationale voetbalwereld. De deal waar hij nu op loert, zorgt wereldwijd echter voor beroering. Maar liefst 125 miljoen euro zou topclub Manchester United willen ophoesten voor zijn Franse sterspeler Paul Pogba. Het zou een absolute recordtransfer betekenen. De agent ligt nu zelf ook onder het vergrootglas. De club heeft moeite met de astronomische commissie.

De zoon van een Italiaans Haarlemse pizzabakker beweegt zich al jaren met veel succes in de de internationale voetbalwereld. De deal waar hij nu op loert, zorgt wereldwijd echter voor beroering. Maar liefst 125 miljoen euro zou topclub Manchester United willen ophoesten voor zijn Franse sterspeler Paul Pogba. Het zou een absolute recordtransfer betekenen. De agent ligt nu zelf ook onder het vergrootglas. De club heeft moeite met de astronomische commissie.
Mino Raiola - type gouden horloge, snelle babbel en meer dan volslank postuur - steekt als het aan hem ligt 25 miljoen in de achterzak van een van zijn afgedragen jeans. Niet dat hij zich geen designexemplaren kan veroorloven: magazine Forbes becijferde dat de Nederlander inmiddels zo'n 280 miljoen euro aan 'het wegbrengen van voetballers' verdiende. Daarom heeft hij een Monegaskische postcode en staan er aan de Côte-d'Ázur Porsches en andere bolides voor de deur.
Een waanzinnige prestatie van de zoon van een Italiaanse pizzabakker uit Haarlem. Zeker omdat niemand elkaar in de makelaarsjungle het licht in de ogen gunt en het steken van messen in ruggen de normaalste zaak van de wereld blijkt, aldus analist Johan Derksen. "Maar Raiola beheerst die kunst van slim en handig manoeuvreren als geen ander. Al vanaf het begin van zijn carrière toen hij in 1993 als hulpje en tolk het bureau Sport-Promotion assisteerde bij de transfers van Dennis Bergkamp en Wim Jonk naar Inter in Italië. Hij zag hoe het spel werkte en dacht: ik begin voor mezelf. Raiola kan een hork zijn, maar is tevens een innemende, charismatische man met wie de spelers direct wegliepen. Zeker omdat hij letterlijk en figuurlijk hun taal sprak", aldus Derksen.
Toen Raiola nog rechten studeerde, leek niets erop dat hij ooit tot de jetset zou behoren. Hij stond in de spoelkeuken in het restaurant van zijn ouders. Pizzabakken zat hem niet in de genen volgens oud-collega's. Na de universiteit richtte hij zich op bestuurswerk in de voetballerij. Inmiddels beheert hij een stal met internationale topvoetballers. Naast Paul Pogba onder anderen: Mark van Bommel, Mario Balotelli, Gregory van der Wiel, Blaise Matuidi, Romelu Lukaku en Zlatan Ibrahimovic. Het lukte Raiola maar liefst zeven keer de Zweed aan een club te slijten. En elke keer rinkelde de kassa van beiden vorstelijk.
Oud-voetballer en analist Willem van Hanegem spreekt van een knettergekke en krankzinnige situatie. "Mesjogge toch? Ook die 125 miljoen euro voor Pogba... Dat is geen enkele speler waard in mijn ogen. Raiola krijgt het voor elkaar. En hij heeft - heel belangrijk - de juiste connecties en contacten in bestuurskamers en aan de onderhandelingstafel. Sterker: spelers melden zichzelf bij hem. Door Zlatan en andere grote namen te vertegenwoordigen, heeft hij een enorme status. Die beschermt hij door ook regelmatig 'nee' te verkopen aan voetballers. Bijvoorbeeld aan gastjes van 19 die denken ook miljoenen te kunnen verdienen terwijl ze amper drie keer tegen een bal hebben aangetrapt. Daarmee dwingt hij respect af", zegt van Hanegem.
Raiola roept niet alleen beginners tot de orde: Ibrahimovics divagedrag becommentarieerde hij met een sappig 'Fuck you Zlatan'. En Paul Pogba moest op het matje komen omdat hij gefotografeerd was met een elektronische sigaret in zijn mond.
Raiola's grootste talent is volgens Johan Derksen zijn vermogen om alles en iedereen te kunnen verkopen. "Of het nou pizza's zijn of linksbuitens. Hij zou zelfs in staat zijn om jou en mij een drol te verkopen, daarvoor commissie te vangen en om ons met een goed gevoel achter te laten."