Onlangs ben ik getrouwd en dat was zeker niet alleen een privéaangelegenheid. Ons personeel feestte gezellig mee, van productiemedewerkers tot mensen van kantoor. Ik hoopte dat ze zouden komen en niet, zoals bij een bevriende collega-ondernemer gebeurde, zouden wegblijven. Maar iedereen was er. Dan doen we toch iets goed, zei ik tegen Bart, mijn man en compagnon. Zoals inmiddels bekend spelen onze werknemers binnen ons familiebedrijf een uiterst belangrijke rol. De E van EKI staat niet voor niets voor empathie. Het is fijn te merken dat dit van beide kanten komt.
Op onze trouwdag kwam op een verrassende manier alles samen. De receptioniste danste met een bevriende vastgoedman, terwijl familie en vrienden samen met werkrelaties, waaronder ondernemers en wethouders, hardstylden op de liveset van dj Brennan Heart. Dit voorjaar werden in onze Papierfabriek Nijmegen zijn (cover)foto’s voor het septembernummer van Men’s Health geschoten. Het was een vriendendienst van ons en als dank vloog hij speciaal vanuit Zweden over om op de bruiloft te draaien. Het werd een onvergetelijke avond.
Geen post-wedding blues
Ook onze licht- en geluidsrelaties pakten flink uit, waardoor het er zo professioneel uitzag dat het leek alsof we in de Ibizaclub Ushuaïa waren. En Fred van Leer, met wie ik zeven jaar intensief samenwerkte bij modeketen Shoeby, verzorgde mijn styling nadat we elkaar spontaan tegenkwamen bij de bruidsmodezaak. Stuk voor stuk zijn het mooie voorbeelden van elkaar iets gunnen. Vorige week nog kreeg ik een doos bonbons van een collega die ik had geholpen met familiezaken. Een kleine moeite, maar we krijgen er veel voor terug. Waardering, verbinding, extra inzet en hulp als wij dat nodig hebben: dat is de echte verdienste van mensgericht ondernemen.
Hier gelukkig dan ook geen post-wedding blues, maar alleen dankbaarheid, ruimte voor reflectie en een flinke dosis inspiratie. Want dit is work-life integration in optima forma. Werk en privé zijn bij ons geen gescheiden werelden die we angstvallig in balans moeten houden. Ze lopen op een natuurlijke manier door elkaar heen. Nu realiseren we ons opnieuw hoe waardevol onze relaties zijn. We zien wie er echt voor ons zijn en beseffen, ondanks alle drukte van het ondernemerschap, dat het juist belangrijk is te investeren in vriendschappen, familie en medewerkers. Ook al heb je daar niet altijd tijd voor, het loont echt om er tijd voor vrij te maken.
In de middag naar zwemles? Geen stress het kan gewoon!
Werk en privé perfect door elkaar laten lopen vraagt de nodige flexibiliteit. Regelmatig bewuste keuzes maken en prioriteiten stellen hoort er volgens mijn ervaring bij. Heel eerlijk: ons groeiende bedrijf vraagt vaak veel aandacht. Maar op andere momenten kiezen we bewust voor quality time voor ons gezin. Onze opgroeiende kinderen van 6 en 9 jaar gaan naar school, sporten, hebben vriendjes en hobby’s: dit zijn precies de leeftijden waarop alles tegelijk gebeurt. Zo sta ik vaak midden op de dag bij de zwemles te kijken. Geen stress, het kan gewoon. Daarna ga ik terug naar kantoor of ik ga in de avond nog even aan het werk.
Bij EKI stimuleren we werknemers om hun dag op dezelfde manier in te delen. Zo kan het dat onze finance manager om 10 uur start omdat ze daarvoor haar kinderen naar school brengt of tijd neemt voor andere privézaken. Anderen starten juist vroeg, om 7 uur, zodat ze aan het eind van de middag tijd kunnen doorbrengen met hun kinderen of naar voetbal kunnen gaan.
Niet meer in 9 tot 5 denken creëert rust
Wij geven ze de mogelijkheid om die keuzes te maken en dat levert aan beide kanten veel op.
In ieder geval blije en tevreden medewerkers. Door niet meer van 9 tot 5 te denken, kun je bijvoorbeeld meer rust en evenwicht creëren. Minder schuldgevoel, bijvoorbeeld omdat je bepaalde momenten moet missen. Een uitvoering van je kind op school? Nogmaals: het kan gewoon en vooral met meer aandacht en rust in je lijf. Wat wij merken, is dat wij er op onze beurt een energiek, geconcentreerd en effectief team voor terugkrijgen. Ons bedrijf groeit harder sinds we stopten met denken in een werk-privébalans.
Flexibiliteit vraagt wel autonomie en eigenaarschap. Je stelt zelf prioriteiten en zorgt ervoor dat er genoeg aandacht en focus is voor beide kanten. Wij geven onze mensen veel vertrouwen en vrijheid en krijgen daar veel voor terug. Vooral meer betrokkenheid bij de organisatie. Toen Bart en ik deze zomer voor het eerst drie weken met vakantie waren, eerder maximaal twee weken, gaven we de controle uit handen. Af en toe kregen we een geruststellend bericht vanuit kantoor: ‘Geen zorgen, alles was onder controle. Het is het beste voorbeeld van eigenaarschap en ze vonden het helemaal geweldig.’
Ondernemerschap wordt vaak gemeten in groei, omzet of succes. Zoals ik het zie, zijn de mooiste resultaten niet alleen de bedrijven die we hebben gebouwd. Ook de tijd met ons gezin en de vriendschappen die we de afgelopen jaren vanuit onze werksituatie hebben opgebouwd zijn ons dierbaar. Achter iedere ondernemer schuilt uiteindelijk gewoon een mens.