Innovatie

Bedrijvenpark Medel krijgt eerste zelfvoorzienende energiehub van Nederland: ‘Licht voor ondernemers’

Zelfvoorzienend bedrijvenpark Medel krijgt als eerste nul op de meter. Zelfvoorzienend bedrijvenpark Medel krijgt als eerste nul op de meter | Beeld: Shutterstock
Zelfvoorzienend bedrijvenpark Medel krijgt als eerste nul op de meter | Beeld: Shutterstock
Leestijd 3 minuten
Lees verder onder de advertentie

De uitbreiding van het bedrijvenpark krijgt weliswaar een netaansluiting, maar er mag geen vermogen worden geleverd of teruggeleverd, waardoor de meter op nul blijft staan. Dat biedt perspectief voor bedrijfslocaties.

Alle elektriciteit voor de uitbreiding van Medel wordt lokaal opgewekt, verbruikt, opgeslagen en uitgewisseld. Hierdoor wordt het overbelaste elektriciteitsnet ontzien. Dit is mogelijk gemaakt door een samenwerking tussen Industrieschap Medel, de toekomstige gebruikers van het bedrijvenpark, energie-infrastructuurspecialist Joulz en netbeheerder Liander.

Innovatieve collectieve oplossing voor stroom

De keuze voor een collectieve netcongestie-oplossing vergde een innovatieve benadering van alle betrokkenen. Voor Industrieschap Medel was de zelfvoorzienende energiehub de enige manier om leveringszekerheid te bieden aan de gebruikers.

Lees verder onder de advertentie

Lees ook: Elektriciteitsnet vol? ‘Ga samenwerken in energiehubs’

Sytse Zuidema, ceo van Joulz, licht toe: ,,De deelnemende bedrijven moesten een inschatting maken van de energie die ze nodig dachten te hebben en hanteerden daarbij extra capaciteit als buffer, zoals ze gewend waren te doen voordat er netcongestie was. Toen ze het kostenplaatje daarvan zagen, gingen ze kritischer kijken naar hun inschattingen en bleek al snel dat de benodigde stroomvraag lager lag dan de bedrijven aanvankelijk aangaven.”

Energiebewuster en duurzamer ondernemen

Met het oplossen van het energievraagstuk kan na zes jaar de gewenste uitbreiding van het bedrijventerrein van start gaan. Dave Verbeek, wethouder economische zaken van de gemeente Tiel en bestuursvoorzitter van Industrieschap Medel, benadrukt het belang van een betrouwbare elektriciteitsvoorziening voor een aantrekkelijke vestigingslocatie. ,,Waar de netcongestie eerst een knelpunt was, dient de oplossing ervan nu als katalysator voor energiebewuster en duurzamer ondernemen,” aldus Verbeek.

Lees verder onder de advertentie

De energiehub op Bedrijvenpark Medel is mede mogelijk gemaakt door de kennis die Joulz twee jaar geleden opdeed met een soortgelijke oplossing voor Schiphol Trade Park. Michiel van Schravendijk, Business Developer bij Joulz, licht aan De Ondernemer toe: ,,Bij Schiphol konden we nog een deel van de benodigde stroom van het elektriciteitsnet afnemen, wat hier in Medel niet mogelijk is. Dit maakt de situatie in Medel uitdagender, maar het biedt ook kansen om volledig zelfvoorzienend te opereren.”

Met het realiseren van een betrouwbare energievoorziening kunnen we zelfs in situaties zonder zon, dankzij batterijen en gasgeneratoren, altijd voldoende stroom leveren aan bedrijven

,,De ervaring die we bij Schiphol hebben opgedaan met het beheren van lokale energieopwekking en opslag helpt ons nu om in Medel een robuuste en betrouwbare energievoorziening te realiseren. Hierdoor kunnen we zelfs in situaties zonder zon, dankzij batterijen en gasgeneratoren, altijd voldoende stroom leveren aan de bedrijven.”

Toekomst energievoorziening en groei bedrijven

Liander, de netbeheerder in de regio, werkt samen met Joulz om deze collectieve oplossing mogelijk te maken, vooruitlopend op nieuwe wet- en regelgeving. Schravendijk: ,,De congestieproblematiek in Nederland is natuurlijk een rode vlek die zich steeds verder uitspreidt. Hier laten we eigenlijk zien dat we zonder enige belasting op het publieke net toch zo’n bedrijventerrein van stroom kunnen voorzien. En eigenlijk nog steeds zelfs op een redelijk groene manier van stroom kunnen voorzien. Dus dat geeft wel heel veel mogelijkheden ook om door te gaan met de ontwikkeling van Nederland, het uitbreiden van bedrijvigheid. Dat geeft heel veel kansen.”

Lees verder onder de advertentie
Zelfvoorzienend bedrijvenpark Medel krijgt als eerste nul op de meter. Joulz
Joulz

Van Schravendijk vervolgt: ,,Als je aan een bepaalde locatie gebonden bent, voor je werknemers of voor je logistiek, en je kunt op een gegeven moment niet verder, dan is dat natuurlijk enorm behelpen. Dit soort oplossingen bieden een manier om bedrijven toch te laten groeien en verduurzamen. We gaan veel zonne-energie realiseren en met die batterijen kunnen we het nog beter inzetten. Zo wordt uiteindelijk een hele groene stroomvoorziening gerealiseerd. Het geeft een beetje licht aan het eind van de tunnel voor veel ondernemers, denk ik.”

Lees verder onder de advertentie