Actueel

Frits van Eerd (Jumbo) voor de rechter: dit speelt er

 
Frits van Eerd op archiefbeeld. Frits van Eerd op archiefbeeld.
Frits van Eerd op archiefbeeld.
 
Geschreven door:
Leestijd 4 minuten

De zaak tegen de van witwassen en corruptie verdachte oud-Jumbo-topman Frits van Eerd begint vandaag bij de rechtbank in Assen. De multimiljonair werd twee jaar geleden opgepakt en belandde enkele dagen in de cel. Dit ging eraan vooraf.

Lees verder onder de advertentie

Op 13 september 2022 stond de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) ineens bij Van Eerd op de stoep, zo schrijft NU.nl. De FIOD doorzocht de villa van de Jumbo-topman in het Brabantse Heeswijk-Dinther en nam vuilniszakken vol met spullen mee. Later werd duidelijk wat erin zat. Ook zijn huiszoekingen gedaan op het Jumbo-hoofdkantoor in Veghel.

Het Openbaar Ministerie (OM) meldde dat het ging om het witwassen van crimineel geld via autohandel en sponsorcontracten in de motorcross. Ook waren er onverklaarbare stortingen van contant geld. Van Eerd zat vier dagen in de cel.

Hij blijkt geen hoofdverdachte te zijn in de zaak. Dat is autohandelaar en voormalig motorcrosser Theo E. Die kwam in beeld bij een onderzoek naar een Brabantse drugsbende. De opsporingsdiensten luisterden E.’s gesprekken af en kwamen zo op het spoor van de Jumbo-baas.

Lees verder onder de advertentie

Lees ook: Jumbo: in witwaszaak ondervraagde topman Frits van Eerd afwezig

De inval in Noord-Brabant maakte deel uit van een grote actie, waarbij opsporingsdiensten op verschillende plekken in het land invallen deden. In totaal werden tien mensen opgepakt.

Waar wordt Van Eerd van verdacht?

Het OM verdenkt de 57-jarige Van Eerd in ieder geval van corruptie en valsheid in geschrifte. Mogelijk komt daar een aanklacht van witwassen bij. Van Eerd zou zich hebben laten omkopen door E., vindt justitie. Hij zou sponsorcontracten hebben geregeld voor E. en daarvoor in ruil diverse goederen, waaronder crossmotoren, hebben gekregen voor gunstige prijzen of misschien zelfs gratis.

Lees verder onder de advertentie

Ook zijn bij de doorzoeking tonnen aan contant geld gevonden, onder meer in een ijskast. De opsporingsdiensten namen het geld in vuilniszakken mee, waarbij opvallend veel biljetten van 500 euro zaten. Grote hoeveelheden cash kunnen duiden op illegale transacties, omdat criminelen vaak contant geld gebruiken, vooral biljetten van 500 euro.

De advocaat van Van Eerd beweert dat de ondernemer zoveel contant geld had, omdat hij auto’s heeft verkocht die cash zijn afgerekend. Sowieso zijn de aanklachten volgens Van Eerd onterecht.

Het Financieele Dagblad (FD) meldde eerder dit jaar dat de advocaten hebben geprobeerd er met het OM uit te komen zonder in de rechtszaal te hoeven verschijnen. Van Eerd moest dan een boete betalen en schuld bekennen. De ondernemer weigerde dit omdat hij dan voor de rest van zijn leven een strafblad zou hebben, terwijl de Brabander volhoudt dat hij niets verkeerd heeft gedaan.

Lees verder onder de advertentie

Lees hieronder verder.

Wie is hoofdverdachte Theo E.?

De Drent E. was in het verleden een fanatiek motorcrosser en is later in de autohandel gestapt. Hij zou veel klanten hebben in het criminele circuit. In het verleden is hij al in aanraking gekomen met justitie en hij heeft anderhalf jaar in de cel gezeten.

Lees verder onder de advertentie

Ook was hij coach van een motorcrossteam waarvan Jumbo sponsor was. Van Eerd en E. kennen elkaar dan ook via hun wederzijdse passie voor de cross, want ook de Brabantse ondernemer is een groot liefhebber.

Lees ook: Tonnen cash in huis Jumbo-topman Frits van Eerd

Het AD onthulde eerder dit jaar dat Van Eerd al in 2014 is verhoord in een zaak waarin E. een centrale rol speelde. Dat leidde niet tot vervolging van Van Eerd. Ondanks de dubieuze achtergrond van E. bleef de Jumbo-baas contact met hem houden.

Lees verder onder de advertentie

Zijn er gevolgen voor Jumbo?

De aanklachten spitsen zich toe op Van Eerd en niet op Jumbo. De supermarktketen is dan ook geen partij in deze zaak. Wel betekende de inval van de FIOD twee jaar geleden het einde van Van Eerd als Jumbo-topman. Eerst trad hij voorlopig af, inmiddels heeft hij zijn taken als hoogste baas voor onbepaalde tijd neergelegd. Hij is nog altijd mede-eigenaar van de supermarktketen.

Van Eerd is als topman opgevolgd door financieel directeur Ton van Veen. Die besloot de sponsoring van sportteams stop te zetten. Jumbo had onder andere een schaats- en wielerploeg, is sponsor geweest van Formule 1-coureur Max Verstappen en heeft diverse motorcrossteams gesponsord.

Wat gebeurt er vandaag in de rechtszaal?

Het gaat om een regiezitting. Daarin wordt het verdere verloop van de zaak bepaald, bijvoorbeeld wanneer de inhoudelijke behandeling plaatsvindt. Veel vuurwerk wordt daarom niet verwacht.

Lees verder onder de advertentie

Opvallend detail is dat E. en Van Eerd eerder deze maand ook al in de rechtszaal moesten verschijnen, maar dan als tegenpartijen. De Brabantse multimiljonair had een klassieke Mercedes van E. gekocht en zou die maar deels hebben betaald.

De rechter stelde dat de zaak was verjaard en dat Van Eerd daarom niets extra’s meer hoefde te betalen. Of hij er in de corruptiezaak ook zo goed van afkomt, is maar de vraag.

Lees ook: ‘Vertrek Frits van Eerd levert geen schade op voor Jumbo’

Lees verder onder de advertentie