Financiën

Minder faillissementen verwacht: in deze sectoren wél zwaar weer op komst

 
ANP ANP
ANP
 
Geschreven door:
Leestijd 2 minuten

De groei van het aantal faillissementen in Nederland zal in 2025 stilvallen. Dat verwacht Allianz Trade. Toch zijn er enkele sectoren die zich nog wel zorgen moeten maken.

Lees verder onder de advertentie

Na jaren van flinke groei, 52 procent in 2023 en naar verwachting 31 procent in 2024, verwacht Allianz Trade dat in 2025 de groei zal afzwakken: + 1 procent. Wel waarschuwt de kredietverzekeraar voor oplopende faillissementen in horeca, transport, groothandel/retail en met name in de Nederlandse bouwsector.

Lees ook: Faillissement voorkomen: zo weet je als ondernemer of je op tijd bent om het tij te keren

Serieuze waarschuwing

,,De toename van de faillissementen is een serieus waarschuwingssignaal”, zegt Johan Geeroms van Allianz Trade in een persbericht. ,,Vorig jaar noemden we de +52 procent nog een inhaal-effect na corona. Maar daar komt ook dit jaar gewoon nog eens +31 procent bij. In geen enkel ander Europees land gaat de stijging zo hard. Na Spanje is de urgentie hier het grootst. We verwachten voor 2025 wel een stabilisering maar voor hetzelfde geld komt er toch nog een tik bovenop. Ik kijk bijvoorbeeld naar het herstel in Duitsland; dat moet echt van de grond komen. Dat is voor ons land heel belangrijk.”

Lees verder onder de advertentie

In geen enkel ander Europees land gaat de stijging zo hard

Johan Geeroms Kredietverzekeraar Allianz Trade

Daarnaast constateert Geeroms dat mkb-bedrijven afgelopen jaren kwetsbaarder zijn geworden. ,,Aan de inkoopkant zijn de kosten gestegen maar uit concurrentie-overwegingen worden die niet doorgerekend aan de klant. Dat gaat ten koste van de marge.”

Lees ook: Financieel adviseur Janine van Vliet helpt mkb’ers: ‘Stuur niet op omzet, maar op winst’

Veel starters

Volgens Geeroms vallen de faillissementscijfers in Nederland ook hoger uit dan elders omdat het aantal nieuwe bedrijven dat na corona is gestart, relatief hoog is. ,,De groep van starters is normaalgesproken al goed voor de nodige faillissementen. In het huidige, stroeve economische klimaat hebben ze het extra zwaar. Ze worden voor het eerst echt op de proef gesteld. Ook dat jaagt de Nederlandse faillissementen verder op.”

Lees verder onder de advertentie