Nieuws Actueel
'Hier, 200 euro als je mijn auto APK goedkeurt'
Honderden APK-keurmeesters zijn vorig jaar op non-actief gezet. De Rijksdienst voor het Wegverkeer heeft 242 licenties ingetrokken, een stijging van 22 procent ten opzichte van 2014. Ook 255 garages raakten hun APK-vergunning tijdelijk kwijt. Automobilisten zouden druk uitoefenen om een slechte auto goedgekeurd te krijgen, bericht het AD.
Het is al het tweede jaar op rij dat er een flinke stijging is te zien in het aantal keurmeesters dat een tik op de vingers krijgt. Ook het aantal garages dat afstand moest doen van hun APK-vergunning is met 16 procent toegenomen. Zes keuringsstations maakten het vorig jaar zelfs zo bont, dat de hele garage de vergunning voor onbepaalde tijd verloor. De RDW wil met het oog op de privacy geen details kwijt. ,,Dan waren er bijvoorbeeld te veel missers bij het keuren, zoals het over het hoofd zien van gebroken vering. Of de keuringsapparatuur werd niet of niet juist gebruikt, was het voertuig niet aanwezig voor de steekproef van de RDW - dat is dus gewoon fraude - of werd er geen medewerking verleend aan de steekproef,'' zegt Hans van Geenhuizen van de RDW.
Non-actief
De stijging van het aantal keurmeesters dat op non-actief werd gesteld, is volgens de RDW vooral een gevolg van strengere controles bij bedrijven waarbij weleens wat fout gaat bij de keuring. Ongeveer één op de dertig auto's wordt steekproefgewijs door de RDW herkeurd. Een garage of keurmeester die geregeld in de fout gaat, krijgt vaker controle en dat kan leiden tot intrekking van de licentie voor 6 tot 12 weken.
Volgens de Utrechtse keurmeester Adem Özgen wordt er in de branche veel druk uitgeoefend door klanten om 'niet zo moeilijk te doen' en een slechte auto toch goed te keuren. ,,Daar werk ik niet aan mee. Het is mijn broodwinning. De RDW controleert streng. Een paar maanden geleden had ik ze in 1 maand acht keer over de vloer. Maar helaas denkt niet iedereen er zo over. Auto's die ik afkeur, worden ergens anders goedgekeurd. Laatst nog omdat de autogordel een beschadiging had. Ik keur af en dezelfde dag werd de auto via iemand anders goedgekeurd.'' Keurmeester Colin Janssens van de firma APK Oké krijgt met enige regelmaat 200 tot 400 euro geboden om een slechte auto goed te keuren. ,,Dat bedrag staat ervoor. 'Doe even joh, ik wil hem verkopen,' zeggen ze dan. Ik doe het niet. Nooit. Als de RDW me voor 6 weken schorst, wat heb ik dan? Maar er zijn wel plekken waar dat kan.''
Missers
De RDW zegt geen aanwijzingen te hebben dat de missers bij de keuring ontstaan doordat automobilisten druk uitoefenen om een slechte auto toch goed te keuren, omdat reparatie te veel geld kost. Veel discussie is er wel in de garage tussen klant en keurmeester. ,,Dan keuren we de banden af of adviseren we nieuwe banden te nemen omdat het profiel nog maar 1,7 millimeter is en dan krijgen we te horen: Jullie proberen me gewoon banden te verkopen,'' zegt marketingdirecteur Arjan van der Meer van Kwikfit. Zijn bedrijf keurt jaarlijks 225.000 auto's.
Veelal is de APK-garage ook de garage waar de auto in onderhoud is en met een afgekeurde auto maak je een klant meestal niet blij. Van der Meer: ,,Wij zouden liever het Duitse model in Nederland zien. Je laat bij een onafhankelijke instantie je auto keuren en daarna stap je met het rapport naar een garage om de auto te laten maken.''
Volgens de Bovag is dat niet nodig en voldoet het systeem zoals het nu is prima. ,,Het onderhoud is de eigen verantwoordelijkheid van de automobilist,'' zegt Tom Huyskens van branchevereniging Bovag. ,,Je kunt alleen hopen dat iedereen die neemt. Niemand komt bij glad weer graag een auto tegen met gladde banden en slechte remmen.''