Actueel

Met de opkomst van het internet ging het mis bij Blokker: ‘Ze hebben weinig geïnvesteerd’

Een medewerker van de Blokker vertrekt met pakketjes richting een klant. ANP
ANP
Leestijd 4 minuten
Lees verder onder de advertentie

Hij deed zijn best hoopvol over te komen, dat moet gezegd, zo lezen we in het AD. Ja, moest topman Ynse Stapert tegenover het FD toegeven, Blokker had in het boekjaar 2022 weliswaar 11 miljoen euro verlies geleden, en in 2023 waarschijnlijk 2 miljoen. En die verliezen komen dan weer bovenop alle eerdere, nog veel grotere, verliezen in het decennium daarvoor. Maar, zei Stapert: ,,Met de resultaten van de afgelopen weken hebben we er vertrouwen in dat het echt de goede kant opgaat.”

Met die boodschap moeten potentieel geïnteresseerde bedrijven het dan doen. Want ja, Blokker staat te koop, bekende Stapert, topman van Mirage Retail Group, de eigenaar van Blokker, Intertoys en Miniso. Het is de volgende halte in een spiraal die al sinds 2011, als grote man Jaap Blokker overlijdt, alleen maar naar beneden lijkt te gaan.

Van 3000 naar 640 winkels

Pak er de cijfers van toen nog eens bij en je beseft hoe gróót het Blokker-concern ooit was. Veertien verschillende winkelketens, waaronder naast de Blokker-winkels zelf Leen Bakker, Xenos, Bart Smit en Marskramer. Bijna drieduizend winkels in elf landen, 25.000 werknemers, 2,7 miljard euro omzet.

Lees verder onder de advertentie

Lees ook: Mirage Retail Group zet (ook) kwakkelende winkelketen Blokker in etalage

En dan nu: nog maar drie ketens, waarvan de oorspronkelijke Chinese discountformule Miniso - ‘Meer dan 2000 producten waar je blij van wordt’ - met vijf winkels ook nog eens ieniemienieklein is. Nog maar 640 winkels, nog maar zevenduizend man personeel, een omzet van nog maar een kleine 1 miljard euro.

Archieffoto uit vervlogen tijden: een Blokker-filiaal aan de Middenweg in Amsterdam. Blokker
Blokker
Lees verder onder de advertentie

Die van Blokker alleen bedraagt 342 miljoen. Ter vergelijking: Action haalde in 2022 8,9 miljard omzet, Bol.com kwam uit op ruim 4 miljard, Coolblue op 2,4 miljard, Hema op bijna 2 miljard. Blokker, ooit een reus in retail-land, is een kleine jongen geworden, iets anders kun je er niet van maken.

Stofzuiger, pan of strijkplank

Wanneer kocht u voor het laatst iets bij Blokker? Wie die vraag voor zichzelf beantwoordt, weet meteen waarom het concern al tijden in zwaar weer zit. Wie vroeger een stofzuiger, pan of strijkplank nodig had, wist dat het nergens goedkoper te krijgen was dan bij de winkel met de oranje lichtbakken aan de muur. Maar die tijd is allang voorbij: Blokker zit in de sandwich van prijsvechter Action enerzijds en de online webwinkels, met Bol voorop, anderzijds. Zie je dan nog maar eens te onderscheiden.

Blokker zit in de sandwich van prijsvechter Action enerzijds en de online webwinkels, met Bol voorop, anderzijds. Zie je dan nog maar eens te onderscheiden.

Nu geeft Blokker, bekend van de slogan ‘vertrouwd en voordelig’, velen van ons misschien een nostalgisch gevoel. Maar toen het bedrijf vanaf de jaren 70 onder leiding van de broers Jaap en Ab Blokker zo hard groeide, was Blokker eigenlijk ook een soort Action. Ab struinde Azië af voor de allergoedkoopste producten waarmee concurrenten, toen vaak nog kleine ondernemers, uit de markt konden worden geprijsd. Jaap nam in Nederland vervolgens de ene na de andere winkel, of winkelketen, over.

Lees verder onder de advertentie

Jaap Blokker 'geloofde niet zo in internet’

In het Nederland vóór de internetrevolutie was Blokker dankzij die strategie een van de vaste ankers waar een winkelstraat of -centrum op dreef. Maar met die opkomst van internet ging het mis. Want Jaap Blokker, die ‘geloofde niet zo in internet’, reconstrueerden NRC-journalisten Barbara Rijlaarsdam en Teri van der Heijden in het boek Blokker: Hoe het imperium de familie ontglipt.

Sowieso laten de Blokkers het enorme bedrijf in weinig florissante staat achter, als ze vanaf 2011 na het overlijden van Jaap langzaam afstand nemen van de dagelijkse leiding. IT-systemen komen zo’n beetje uit het stenen tijdperk, een goede centrale financiële administratie is er niet, en er is geen enkele visie en strategie - die zat exclusief opgeslagen in het hoofd van de overleden Jaap Blokker.

Lees ook: ‘Blokker in de problemen door moordende concurrentie na verkeerde keuze’

Lees verder onder de advertentie

Eigenlijk is Blokker, dat in 2019 door de familie werd verkocht aan Michiel Witteveen, daar nooit meer helemaal van hersteld. Witteveen, die het ceo-stokje begin dit jaar overdroeg aan Ynse Stapert, bekende in een interview met het FD wel eens spijt te hebben gehad van de aankoop van het ooit zo roemruchte concern. ‘Maar dat kan je natuurlijk nooit uitstralen. Ik moet er altijd in blijven geloven.’

‘Miljard euro verdampt’

Witteveen stelde ook dat er het laatste decennium waarschijnlijk een miljard euro is verdampt door alle opeenvolgende verliezen. Als dat geld dan nog besteed was aan een winkelformule die vanaf nu de strijd met concurrenten vol bravoure aan kan gaan, dan was al dat leed nog ergens goed voor geweest. Maar dat is dus niet gebeurd.

Ik zie weinig groeikansen voor Blokker op dit moment.

De komende maanden moet blijken of er nog iemand toekomst ziet in het merk dat net zo bij het twintigste-eeuwse Nederland hoorde als boerenkool met worst en boerenbontservies. Makkelijk zal het niet worden, zegt retailspecialist Dirk Mulder van ING. ,,Blokker kampt met achterstallig onderhoud, ze hebben lange tijd weinig geïnvesteerd in de winkels, in de formule en in internet. De laatste jaren heeft het bedrijf geprobeerd dat in te halen. Maar inmiddels heeft Blokker haar marktpositie verloren. Ze maken nog steeds geen winst. En ik zie weinig groeikansen voor Blokker op dit moment.’’

Lees verder onder de advertentie