Je bent gehackt: waarom de eerste 48 uur die volgen zo belangrijk zijn
Een cyberaanval klinkt misschien (nog) als een ver-van-je-bedshow, maar het kan echt iedere ondernemer overkomen. Ineens werken computers niet meer, systemen liggen plat en je kunt je klanten niet meer helpen zoals je gewend bent.
De eerste 48 uur na een cyberaanval zijn het belangrijkst. Waarom? In de twaalfdelige miniserie van Vodafone en De Ondernemer, Vodafone Techtalks, legt cyberexpert en ondernemer Xander Koppelmans het uit.
Schaapachtig lachen
En Koppelmans weet waar hij over praat. Ook zijn eigen communicatiebedrijf werd slachtoffer van een hack. „Het eerste wat je doet, is heel schaapachtig lachen en naar je computer kijken, omdat die het niet meer doet.”
“Juist in de eerste 48 uur is het belangrijk om te weten wat je moet doen”
Heel begrijpelijk, maar juist in die eerste 48 uur is het belangrijk om te weten wat je moet doen. Volgens Koppelmans begint het met het hebben van een goed noodplan. Bedenk van tevoren: wat doe ik als mijn systemen uitvallen of een belangrijke leverancier wordt gehackt?
Kortom: hoe bereid je je goed voor en wat gebeurt er allemaal in die eerste uren na een cyberaanval? Koppelmans vertelt het in bovenstaande video.
Meer Techtalks? Je ziet ze hier.