Financiën

AGU wankelt: wat is er aan de hand met hét regenpakkenmerk van Nederland?

Een fietser in de regen. ANP. Is het regenpak van AGU straks verleden tijd?
ANP. Is het regenpak van AGU straks verleden tijd?
Leestijd 3 minuten
Lees verder onder de advertentie

In de coronaperiode profiteerde AGU net als alle andere retailers nog van de gestegen vraag naar fiets- en wielerproducten. Maar later gooide die coronaperiode toch roet in het eten. Door problemen in China en het vastgelopen schip in het Suezkanaal bleef de levering achter, zegt Olaf Zwijnenburg, sectormanager Retail- en Groothandel bij de Rabobank in een artikel van AD.nl . ,,Veel bedrijven zijn na corona veel grotere voorraden gaan opbouwen, met het doel te voorkomen dat ze wéér niet aan de vraag konden voldoen. Maar dat legt wel beslag op de liquiditeit: je hebt het geld pas als je de voorraad verkoopt en cash is nodig voor de betaalverplichtingen.’’

Dit is precies wat AGU nu in de problemen brengt. In het meest recente jaarverslag meldt AGU een verlies van zo’n 1,8 miljoen euro. Daarnaast hebben retailers de laatste jaren last van oplopende kosten voor personeel en inkoop, zegt Zwijnenburg. ,,Dan kan je merk nog wel zo sterk zijn. Het lijntje tussen winst en verlies is in de detailhandel altijd heel smal, dus kan je best snel verschuiven van winstgevend naar structureel verlieslatend.’’

AGU zette in op eigen webshop

Wat volgens Zwijnenburg bij bedrijven als AGU meespeelt, is dat ze naast verkoop via retailers zijn gaan inzetten op verkoop via een eigen webshop. ,,Als je als groothandelaar gaat retailen, wil dat nog niet zeggen dat je daar ook goed in bent. De concurrentie is moordend. Retailen is echt topsport. We zien regelmatig merken en bedrijven omvallen, maar tegelijkertijd ook weer nieuwe opkomen, met nog slimmere verkoopmodellen.’’

Lees verder onder de advertentie

Sinds december 2023 probeert AGU tot een onderhands akkoord te komen met schuldeisers, zodat het geen faillissement aan hoeft te vragen. Het leek er even op dat het van een overname zou komen, maar deze week is die afgeketst. AGU heeft laten weten dat ‘niet aan de financieringsvoorwaarden kan worden voldaan’.

Het bedrijf, dat in Alkmaar is gevestigd en tweehonderd mensen in dienst heeft, vraagt nu uitstel van betaling aan en hoopt op korte termijn toch nog een nieuwe eigenaar of financier te vinden. De webshop blijft volgens een woordvoerder gewoon bereikbaar.

Hit in Nederland

Het regenpak van de AGU is al jaren een hit in fietsend Nederland. Eind 2023 kwam een AGU-regenjas nog als beste uit de test bij de ANWB en nu durven zelfs pubers erin rond te fietsen.

Het AGU-regenpak kwam in de jaren 70 voor het eerst op de markt. Door dit pak van de groothandelaar in fietsonderdelen en -accessoires konden Nederlanders eindelijk droog op hun werk aankomen. Later, in 1980, kwam er op ‘speciaal verzoek van een groep verpleegsters’ een regenpak voor vrouwen: de regenjas die over een rok heen gedragen kon worden. Ook dit product werd een succes.

De sportgeschiedenis van de Alkmaarse Groothandels Unie, kortweg AGU, begon in 1977 bij drievoudig wereldkampioen stayeren Cees Stam. Hij was in zijn tijd de stugge, zware wielerkleding zat en ontwikkelde samen met AGU de eerste wielerkleding van het merk. Het Team Visma-Lease a Bike rijdt bijvoorbeeld in de kleding van AGU. ,,We maken het huidige wielerseizoen gewoon af in die kleding’’, aldus een woordvoerder van Team Visma-Lease a Bike.

Lees verder onder de advertentie