Politiek

‘Wat gaat Pieter Omtzigt doen om mkb-ondernemers meer bestaanszekerheid te bieden?’

Daan Broekman is mede-eigenaar van herenmodezaak Thom Broekman en spijkerbroekenwinkel De Rode Winkel in Utrecht. Foto: Ruud Voest.
Daan Broekman is mede-eigenaar van herenmodezaak Thom Broekman en spijkerbroekenwinkel De Rode Winkel in Utrecht. Foto: Ruud Voest.
Leestijd 5 minuten
Lees verder onder de advertentie

Het wettelijk minimumloon en de daaraan gekoppelde uitkeringen herijken: dat is een van de voornemens van Pieter Omtzigt, zo staat te lezen in het onlangs gepresenteerde partijprogramma van ‘zijn’ Nieuw Sociaal Contract, NSC. Daan Broekman vreest voor een loon-prijsspiraal: loonsverhogingen die prijsverhogingen in de hand werken.

,,Ik lees dat veel partijen pleiten voor een stijging van het minimumloon, ook NSC. Een supermarkt zal die loonstijging doorberekenen, waardoor een zak appels dus duurder wordt. Onze medewerkers krijgen meer dan het minimumloon, omdat wij vinden dat ze dat verdienen. Als het minimumloon met een procent of tien omhoog gaat, moeten wij de lonen ook verhogen. Wij hebben 45 medewerkers in dienst. Dat betekent voor ons een extra kostenpost van ongeveer 250.000 euro. Dat zijn een paar duizend extra spijkerbroeken die we moeten verkopen. Geld dat we goed kunnen gebruiken om te verduurzamen of te innoveren. Ons rendement ligt tussen de drie en vijf procent. Dat hebben we echt nodig om te innoveren in duurzaamheid, de invoeringen van een nieuw computersysteem en als spaarpot voor slechtere tijden.’’

Het besteedbaar inkomen moet omhoog, niet het brutoloon op de loonstrook

Daan Broekman

Daan denkt bovendien dat veel mensen het recht op bepaalde toeslagen verliezen als de lonen omhoog gaan. ,,Dan gaan ze er netto op vooruit, maar hun besteedbaar inkomen gaat omlaag. Met andere woorden: je kunt niet méér boodschappen doen, maar minder. Mijn stelling: het besteedbaar inkomen moet omhoog, niet het brutoloon op de loonstrook.’’

Lees verder onder de advertentie

Bestaanszekerheid: ook voor mkb-ondernemers? Die verhoging van het minimumloon, hoe dan? En al die regels… Ondernemers als Daan Broekman gaan in gesprek met lijsttrekkers van politieke partijen in De Ondernemer Kiest. Kijk mee op maandag 20 november, van 10.00 tot 16.00 uur op De Ondernemer en AD.nl/economie, luister mee op New Business Radio. Wil je op de hoogte blijven over alles omtrent de verkiezingen, politiek en ondernemen? Laat je mailadres hieronder achter.
De Ondernemer Kiest is een initiatief van De Ondernemer, AD(R), New Business Radio en ONL.

Herenmodezaak Thom Broekman, opgericht in 1837, is de oudste kledingwinkel van Utrecht. Samen met zijn zus Pauline en broer Wouter is Daan eigenaar van Thom Broekman en De Rode Winkel, de grootste spijkerbroekenwinkel van Europa. Ze zijn de zesde generatie. Beide winkels bevinden zich aan de Lange Elisabethstraat, in hartje centrum en pal tegenover elkaar.

Lees verder onder de advertentie
Daan Broekman

Naast retailer is Daan Broekman ook vastgoedeigenaar

De herenmodezaak ondergaat momenteel een gigantische metamorfose: de voorgevel blijft staan, de rest gaat nagenoeg volledig op de schop. Het pand zit al ruim 180 jaar in de familie en is dringend aan renovatie toe, aldus Daan. Bovendien worden veertien nieuwe, duurzame appartementen op de bovenverdiepingen gerealiseerd. De winkel zit nu in een tijdelijk onderkomen aan de Steenweg.

Daan: ,,Naast retailer zijn we dus ook vastgoedeigenaar. Zie het als een vorm van risicospreiding. Boven de winkel bevonden zich kantoren en magazijnruimte, maar dat rendeerde niet genoeg. De vraag naar woningen is groot, dus we voorzien straks in een behoefte. En op deze manier kunnen we de binnenstad een klein beetje aantrekkelijker en leefbaarder maken met duurzame woningen. Dat zijn we aan onze stand verplicht.’’

Lees verder onder de advertentie

We vragen echt niet de hoofdprijs van onze huurders, maar willen ons wel richten op starters op de woningmarkt met een goed salaris

Maar ook als vastgoedeigenaar maakt Daan zich een beetje zorgen, kijkend naar de voorgenomen kabinetsplannen van Hugo de Jonge voor meer regulering van de huurmarkt en een puntenstelsel dat op de schop gaat.

,,Vooropgesteld, ik wil natuurlijk dat iedereen prettig moet kunnen wonen. Maar niet iedereen kan in het centrum van de stad wonen: het is een zeer geliefde plek. Met deze plannen bestaat de kans dat wij door een andere puntentelling een aantal woningen in de sociale huur moeten aanbieden. Dat zou voor ons een negatief rendement betekenen. We vragen echt niet de hoofdprijs van onze huurders, maar willen ons wel richten op starters op de woningmarkt met een goed salaris. Kwalitatieve huurders blijven een tijdje zitten en zorgen voor een gezond rendement.’’

Daan wil graag weten hoe Omtzigt hier tegenaan kijkt.

Lees verder onder de advertentie

Net als veel andere bedrijven hebben de twee winkels van Daan, Wouter en Pauline tijdens corona flinke klappen gehad. NSC zegt in het verkiezingsprogramma oog te hebben voor ondernemers die tijdens de coronalockdowns in grote problemen zijn geraakt en die moeite hebben met het terugbetalen van lenigen en tegemoetkomingen. Invorderen zonder oog te hebben voor de gevolgen getuigt volgens NSC niet van goed openbaar bestuur: voldoende coulance is nodig met betrekking tot betalingstermijnen.

Daan: ,,Veel bedrijven hebben de steun echt als een lening gebruikt en betalen in termijnen terug. Wij hebben de boel gelijk terugbetaald. Daardoor hadden we weinig liquide middelen. De corona heeft ons zo’n anderhalf miljoen euro gekost. Daardoor moesten we ook anderhalf miljoen euro meer lenen bij de bank voor de verbouwing van ons pand. En de rente was intussen flink gestegen. De spaarpotjes van veel bedrijven in het mkb zijn leeg. Mijn vraag aan Omtzigt is: hoe gaat zijn partij er voor zorgen dat de spaarpotten in het mkb weer aangevuld worden?’’

Wij hebben de coronaschulden gelijk terugbetaald. Daardoor hadden we weinig liquide middelen. De corona heeft ons zo’n anderhalf miljoen euro gekost

Daan weet nog niet welke partij zijn voorkeur heeft. ,,Op de linkerflank hoef ik het niet te zoeken. En wat de VVD wil, is wel bekend. NSC is veel in het nieuws, ze laten een ander geluid horen en hun marketing is goed. De partij wil het makkelijker maken voor iedereen, met minder regeltjes. Daar ben ik groot voorstander van. Ik vind Omtzigt bovendien een slimme en integere man. Wie weet.’’

Lees verder onder de advertentie