Zzp

Startend zzp'er verdient vaak onder minimum: vindt dat zelf vaak niet erg

 
beeld deondernemer
 
Geschreven door:
Leestijd 3 minuten

Voor veel startende zelfstandigen is het de eerste vijf jaarlastig rondkomen, blijkt uit nieuwe cijfers van het CBS. Een op devijf beginnende ondernemers komt zelfs niet aan een inkomen van minimumniveau. CasperZwart die de peiling onder zzp'ers regelmatig peilt namens Knab stoort zich aan de teneur in deberichtgeving. ,,Je kunt beter de zzp'er zelf vragen hoe het gaat.”

Lees verder onder de advertentie

Uit onderzoek vanhet CBS naar de inkomensontwikkeling van zelfstandige ondernemers inde periode 2013-2018, blijkt dat 20 procent van de ondernemers vijfjaar na de start pas een inkomen van minstens het minimumloon heeft.Slechts een op de zes zelfstandigen behaalt deze inkomensgrens na eenjaar.

Yvonne van Dalen werkt al bijna vijftien jaar als zelfstandigfotograaf, maar weet hoe lastig het is om als beginnende ondernemermaandelijks rond te komen. Dat komt door opdrachtgevers die niet hetuurtarief bieden dat nodig is om alle kosten te dekken of zelfsvragen of het ook gratis kan. In het begin ben je nog ergonzeker, en ben je blij met alles. Maar je kunt niet voor nietsblijven werken, dan red je het gewoon niet," zo zegt ze tegenNU.nl.

Hetonderzoek van het CBS laat zien dat het per sector verschilt hoe sneleen zelfstandige aan het minimumloon komt. Bijna de helft van destartende ondernemers in de bouw heeft na vijf jaar een inkomen op ofboven de minimumgrens. In de gezondheids- en welzijnszorg is dat noggeen 10 procent.

Lees verder onder de advertentie

'Vraaghet de ondernemer'

Casper Zwart van ondernemersbank Knab stoort zich een beetje aande berichtgeving. Bij de bank zien ze juist gelukkige zelfstandigeondernemers. ,,Omde echte stemming onder zzp’ers te peilen, kun je ze – in onzeoptiek - beter gewoon vragen hoe het met ze gaat, in plaats van jeblindstaren op winstcijfers. Zeker starters maken namelijk de eerstejaren soms weinig winst omdat ze investeren in zichzelf en hunonderneming. Dat wil niet zeggen dat ze ongelukkig zijn. Dat blijktwel als we inzoomen op die 17 procent die zegt minder omzet dedraaien dan vooraf verwacht. Van hen is 77 procent alsnog blij methun keuze om voor zichzelf te beginnen,” zegt hij in een reactie.

Lees ook: Een derde zzp’ers die minder omzet draait door corona denkt aan stoppen

Zwartbaseert dat op onderzoek van de bank onder 3.000 zakelijke klanten,die bewust voor het ondernemerschap hebben gekozen. ,,92 procent vande zzp’ers die tussen 2016 en 2021 begonnen met ondernemen, zijnblij dat ze die keuze hebben gemaakt. Van deze groep draait 51procent nu meer omzet dan ze vooraf verwachtte. Slechts 17 procentzegt minder om te zetten dan waar ze vooraf vanuit ging.”

Lees verder onder de advertentie

Veelzzp’ers storen zich volgens Zwart aan het feit dat ze inonderzoeken vaak over één kam worden geschoren. Zeker als bij deruim 1,1 miljoen zzp’ers geen onderscheid wordt gemaakt tussenbewuste zelfstandigen en schijnzelfstandigen. ,,Dan kan makkelijk hetbeeld ontstaan dat een groot deel van de zzp’ers moeilijk rondkomten niks liever wil dan in loondienst. Dat is vaak niet waar.

Lees ook: Een derde zzp’ers die minder omzet draait door corona denkt aan stoppen

Verschillen per sector

Uiteraard is er wel een verband tussen omzet en geluk. ,,Dat zien we als we inzoomen op de verschillende sectoren. 60 procent van de zzp’ers in de industriesector geeft aan meer om te zetten dan verwacht, dat is het hoogste percentage van alle sectoren. Van hen geeft 96 procent blij te zijn met hun keuze, eveneens het hoogste percentage. Binnen de kunst- en cultuursector geldt het omgekeerde: daar verdient 29 procent meer dan verwacht, alsnog is binnen die sector 76 procent blij dat ze ondernemer zijn.”

Lees verder onder de advertentie