Afgelopen januari werden volgens cijfers van het CBS zo’n driehonderd bedrijven en instellingen failliet verklaard. Mkb-ondernemers hebben hierdoor steeds vaker te maken met niet-betalende klanten, waardoor ze scherp moeten zijn op hun eigen financiële gezondheid. Faillissementen hebben namelijk direct gevolgen voor de financiële gezondheid van de bedrijven die wel overeind blijven. Michel van Leeuwen, directeur bij incasso- en gerechtsdeurwaardersorganisatie Flanderijn, ziet dat deze bedrijven in financiële problemen komen doordat ze hun risico en orders niet genoeg gespreid hebben.
Financiële problemen door faillissement Blokker
Een van de manieren om je als bedrijf goed in te dekken bij faillissement van klanten, is het afsluiten van een kredietverzekering. Dat doen weinig bedrijven, ziet Van Leeuwen. ,,Uit ons onderzoek blijkt dat 56 procent van de boekhouders en debiteurenbeheerders aangeeft dat hun bedrijf niet verzekerd is tegen faillissement bij opdrachtgevers. In een tijd waarin veel faillissementen plaatsvinden moeten ondernemers zich afvragen of ze het zich kunnen veroorloven helemaal geen kredietverzekeringen te hebben.” Vooral in de detailhandel, retail en webwinkels gaan veel bedrijven failliet en raken daardoor leveranciers in de problemen, ziet Van Leeuwen.
Opdrachtgevers liepen tienduizenden euro’s mis doordat ze goederen hadden geleverd aan Blokker en deze niet meer terug konden krijgen
Michel van Leeuwen
Neem bijvoorbeeld het faillissement van Blokker. ,,Verschillende van onze opdrachtgevers liepen tienduizenden euro’s mis doordat ze goederen hadden geleverd aan Blokker en deze niet meer terug konden krijgen. Door simpelweg een eigendomsvoorbehoud op te nemen in het contract met Blokker, hadden zij dit kunnen voorkomen. Dan hadden ze hun spullen en daarmee hun geld terug kunnen krijgen.”
Lees ook: Carlo houdt Blokker in leven: ‘Ik erger me aan de professoren die ons oubollig noemen’
Waar moet je als ondernemer nu concreet op letten? ,,Zorg er allereerst voor dat je als bedrijf niet te afhankelijk bent van één opdrachtgever. Een andere simpele eerste stap, is het nalopen en eventueel bijstellen van de huidige betaalcondities. Aarzel daarbij niet om een externe partij in te schakelen wanneer er geen duidelijke afspraken gemaakt kunnen worden”, benadrukt Van Leeuwen. ,,Wees daarnaast ook heel strak in je debiteurenbeheer. Dus op het moment dat je bijvoorbeeld als er een betalingstermijn is van tien werkdagen, hanteer je die dan ook. En bel op de elfde dag dan van: ‘joh, ik heb die betaling niet gehad, wat is daarvan de reden?’ Dus dat je goed bovenop blijft zitten. Maar het belangrijkst: zorg voor een gezonde spreiding van orders en klanten.”
Wanneer orders verzekeren bij faillissement?
Het op orde hebben van je debiteurenbeheer is een goede start, maar Van Leeuwen adviseert bedrijven ook na te denken over het verzekeren van orders. ,,Je kunt je nooit volledig tegen faillissement verzekeren, maar bij grote orders kan een kredietverzekering een hoop voorkomen. Het is onbetaalbaar om al je orders te verzekeren, maar als je bijvoorbeeld een omzet van 1 miljoen euro hebt, dan is een bedrag van 25.000 of 50.000 euro wel substantieel.” Als richtlijn adviseert Van Leeuwen om vanaf 5 procent van je omzet een order te verzekeren. ,,Of wanneer je er echt last van krijgt als deze order niet betaald zou worden.”
En wat kost zo’n verzekering dan? ,,Houd er rekening mee dat de verzekeringskosten zo’n half tot 1 procent van de factuur bedragen.”
Handelen met het buitenland is risicovoller, omdat je minder makkelijk aan financiële informatie over het bedrijf komt
Michel van Leeuwen
Van Leeuwen ziet dat steeds meer bedrijven zaken doen met organisaties buiten Nederland. ,,Het is nog belangrijker om daar duidelijke betaalafspraken mee te maken. Er is namelijk geen Europese regelgeving over hoe een incassoprocedure loopt. Als je met iemand uit Frankrijk zaken doet zijn de regels weer anders dan met Duitsland. Het is risicovoller, omdat je minder makkelijk aan financiële informatie over het bedrijf komt. En dat is in Nederland vrij eenvoudig, want daar weten bedrijven vaak wel welke stappen zij direct kunnen zetten. Het advies is daarom dus ook om eerder een kredietverzekering af te sluiten als je veel met buitenlandse bedrijven handelt.”
Lees ook: Failliete winkelketens krijgen opvallend snel doorstart