Innovatie

Bedrijf Matthijs (29) haalt 20 miljoen binnen dankzij supercomputer: ‘Dit gaat de wereld veranderen’

Matthijs Rijlaarsdam, CEO en mede-oprichter van QuantWare. Dit Delftse bedrijf heeft 20 miljoen euro gekregen om technologie te ontwikkelen voor ‘supercomputers’. Foto: Nico Schouten Matthijs Rijlaarsdam, CEO en mede-oprichter van QuantWare. Dit Delftse bedrijf heeft 20 miljoen euro gekregen om technologie te ontwikkelen voor ‘supercomputers’. Foto: Nico Schouten
Matthijs Rijlaarsdam, CEO en mede-oprichter van QuantWare. Dit Delftse bedrijf heeft 20 miljoen euro gekregen om technologie te ontwikkelen voor ‘supercomputers’. Foto: Nico Schouten
Leestijd 3 minuten
Lees verder onder de advertentie

Hiermee ontwikkelt het Delftse bedrijf technologie die in de toekomst bedrijven als Google en IBM kan bedienen, aldus het AD. ‘Delft is op dit gebied het Silicon Valley van Europa’.

Supercomputer uit Delft

,,Een berekening waar een gewone computer een triljard jaar over zou doen, maakt de nieuwe quantumcomputer straks misschien binnen een dag”, legt Rijlaarsdam uit. Zodra deze ‘supercomputer’ op de markt komt, verandert onze wereld ingrijpend. Hij noemt wat voorbeelden: ,,Nieuwe medicijnen, lichte en sterkere materialen, betere katalysatoren.”

Lees ook: Nederlands bedrijf verkoopt ‘heilige graal’ informatietechnologie: eerste quantumcomputer van Europa

Lees verder onder de advertentie

Maar quantumcomputers zijn nu nog te klein om berekeningen te doen die echt het verschil maken. ,,We moeten ze groter maken. Onze missie is om dat moment zoveel mogelijk naar voren te halen”, aldus de CEO. Begin deze week sleepte QuantumWare 20 miljoen euro binnen uit verschillende fondsen voor de groei van het bedrijf.

Quantware bouwt aan chip met miljoen qubits

Bij deze revolutie draait alles om zogeheten ‘qubits’, de bouwsteentjes van quantumcomputers. Hoe méér qubits een computer bevat, hoe groter de rekenkracht. Een voorbeeld: Google pronkt op dit moment met een chip die 105 qubits bevat. Bij QuantWare wordt gewerkt aan een chip met een miljoen qubits. Dat gebeurt met een unieke technologie, genaamd VIO.

Wij denken aanzienlijk sneller te kunnen zijn dan de rest

Matthijs Rijlaarsdam CEO QuantumWare

Sommige quantumdeskundigen schatten dat ‘we vijftien tot twintig jaar verder zijn’ voor de eerste quantumcomputer op de markt komt. Maar bij QuantWare denken ze eerder aan ‘binnen een paar jaar’. ,,Wij denken aanzienlijk sneller te kunnen zijn dan de rest”, vertelt Rijlaarsdam.

Lees verder onder de advertentie

Delft, het Sillicon Valley van Europa

De pas 29-jarige CEO kwam in Delft terecht door zijn studies Computer Science en Quantum Information Science aan de TU. Voor zijn thesis deed hij onderzoek bij Qutech, een van de beste onderzoeksinstituten op het gebied van quantumtechnologie ter wereld. En net als QuantWare gevestigd in Delft, dat ook wel ‘het Silicon Valley van Europa’ wordt genoemd. Rijlaarsdam: ,,Hier bij de Elektronicaweg zitten, in een straal van 500 meter, al heel veel quantumbedrijven. Dat is echt heel bijzonder.”

Erwin Kessels is wetenschappelijk directeur van het Eindhoven Hendrik Casimir Institute, onderdeel van de Technische Universiteit Eindhoven. Ook hier wordt belangrijk onderzoek naar quantumtechnologie verricht. Kessels erkent dat er in Delft baanbrekende ontwikkelingen plaatsvinden. ,,Onze universiteiten werken ook samen.” Over QuantWare is Kessels lovend: ,,Ze zijn erg innovatief en openen de deuren naar schaalbare quantumsystemen.”

QuantWare stelde als eerste ter wereld quantumchips commercieel verkrijgbaar. In beeld: een quantumversterker. QuantWare stelde als eerste ter wereld quantumchips commercieel verkrijgbaar. In beeld: een quantumversterker. Foto: Nico Schouten
QuantWare stelde als eerste ter wereld quantumchips commercieel verkrijgbaar. In beeld: een quantumversterker. Foto: Nico Schouten
Lees verder onder de advertentie

Verdubbeling in omzet en personeel van Quantware

Sinds Rijlaarsdam vier jaar geleden met Alessandro Bruno - ‘een hele grote naam in het veld’ - QuantWare oprichtte is het bedrijf, dat als eerste ter wereld quantumchips commercieel verkrijgbaar stelde, elk jaar verdubbeld in omzet én personeel. Ook met het binnenhalen van de 20 miljoen euro is een verdubbeling van hun ‘portemonnee’ een feit.

Het belangrijkste dat QuantWare uiteindelijk verkoopt is een manier om de technologie van klanten - in de toekomst mogelijk Google en IBM - nog meer qubits te laten bevatten.

Ik vind ondernemen leuk, maar dan wel met iets dat heel belangrijk is

Matthijs Rijlaarsdam

Overigens komt Rijlaarsdam zelf helemaal niet uit een ondernemersfamilie. Zijn vader is advocaat en zijn moeder gepromoveerd in de cardiologie. Maar, zo licht hij zijn persoonlijke drijfveer toe: ,,Ik vind ondernemen leuk, maar dan wel met iets dat heel belangrijk is. Dit gaat de wereld echt veranderen.” En, een tweede reden: ,,Ik vind het fantastisch dat ik hier met zulke slimme, bijzondere mensen kan werken.”

Lees verder onder de advertentie

Vestiging in Sillicon Valley

Dat laatste is precies de reden waarom hij voorlopig niet zal verkassen naar het échte Silicon Valley. ,,Ik kan me voorstellen dat we daar ooit een vestiging openen, maar de allerbeste mensen in het vakgebied zitten voor een groot gedeelte hier in Delft.”

Lees ook: Ruim helft jongeren wil eigen onderneming starten: dit is waarom