Nieuws Actueel
Fashion Outlet Zevenaar kost 50 miljoen euro en levert 400 banen op
Wat een panda is voor een dierentuin, is Prada voor een outlet, stelt Wim Kees Woltering, CEO van Stable International. ,,Merknamen, daar draait het om. Nike is een must. Dat vinden ze zelf ook bij Nike. Zij willen steevast een iets groter pand dan de rest, op een iets prominentere plek.'' Dat schrijft De Gelderlander Arnhem.

Woltering zetelt met zijn onderneming in een witte villa aan de Arnhemsestraatweg in Velp. Daar bedenkt hij concepten voor noodlijdende winkelcentra in Europa en ontwikkelt hij outlets: koopjescentra, doorgaans gevestigd in de directe omgeving van een snelweg. Bekende merken verkopen er delen van hun collectie tegen aantrekkelijke prijzen. Na Roermond, Lelystad en Roosendaal krijgt ook Zevenaar een outlet. De verwachting is dat Fashion Outlet Zevenaar in 2021 de deuren opent.
Merkkleding die in outlets wordt verkocht schijnt van een andere kwaliteit te zijn dan merkkleding in reguliere winkels, bleek uit de Duitse documentaire 'De outletleugen'.
Wim Kees Woltering: ,,Voor ons is dat geluid redelijk nieuw. We weten niet precies waar die conclusie op is gebaseerd. We hebben geprobeerd een en ander te traceren. Dat is niet gelukt. Natuurlijk is zo'n documentaire kwalijk voor het imago van de outlets.''
Lees ook: Nederland volgebouwd met outletcentra
En dan spreekt brancheorganisatie INretail ook nog eens de vrees uit dat outlets elkaar kannibaliseren. Dit omdat er naast Zevenaar ook plannen zijn voor nieuwe outlets in Zoetermeer en Halfweg.
,,Voor Sugar City in Halfweg is al lang geleden een bouwvergunning verleend. Geen idee waarom dat niet van de grond komt. Vermoedelijk hangt dat samen met de bereikbaarheid. Ik heb er ook geen vertrouwen in dat de outlet in Zoetermeer er komt, gezien de afstand tot diverse winkelcentra in grote steden. Die zijn vanaf Zoetermeer binnen een uur bereikbaar.''
In Zevenaar komt de outlet er wel?
,,Wij hebben er alle vertrouwen in dat Zevenaar een goed project wordt. Merken willen graag naar Zevenaar, vanwege de directe nabijheid van de Duitse markt. INretail is een fanatieke anti-outletpartij en heeft ook bezwaar gemaakt tegen Fashion Outlet Zevenaar.''
De provincie zag een outlet in Zevenaar ook niet zitten.
,,De provincie zegt dat ze de werkloosheid wil terugdringen en dat het toerisme in Gelderland wel een boost kan gebruiken. Dan komt er een bedrijf dat ruim 50 miljoen wil investeren, en dan zegt de provincie nee. Ze hebben niet eens de moeite genomen om te komen praten. Voor een outlet is de ligging in Zevenaar gunstig: vlakbij de grens en aan de A12. Bovendien zat er al een bestemming detailhandel op de grond. De outlet op die plek levert zo'n vierhonderd banen op. Er komen straks naar schatting zo'n 1 miljoen bezoekers per jaar. Dat kan een aardige impuls voor de regio betekenen.''
U kent de regio?
,,Zeker. Ik ben geboren in Arnhem, maar woon inmiddels al jaren in Dieren. Na de heao kon ik in 1987 aan de slag als manager van winkelcentrum Kronenburg. Daar ging het toen niet best mee. We hebben daar gezorgd voor een aantal nieuwe winkels. Begin jaren 90 haalden we de eerste Toys 'R' Us naar Nederland. Dat kon Kronenburg toen goed gebruiken. Ook werd het winkelcentrum ingrijpend verbouwd. Als commercieel verhuurder moet je dat inzicht hebben: wat heeft een winkelgebied nodig? Dat is doorgaans niet de zoveelste belwinkel.''
Is dat volgens u de reden waarom binnensteden de afgelopen jaren kampten met een teruglopend aantal bezoekers?
,,Niet alleen het winkelaanbod is daar debet aan. In een binnenstad bemoeit niemand zich met het totaalconcept. Een vastgoedeigenaar interesseert het niet of de zestiende belwinkel naar een binnenstad komt. Die kijkt niet naar wat er werkelijk in die winkel gebeurt.''
Dat gebeurt in een outlet wel?
,,Alle winkelunits in een outlet - in Zevenaar zijn dat er straks 80 tot 100 - zijn van dezelfde eigenaar. De omzetten van al die winkels houden we bij. De huur die een merk ons betaalt, is gekoppeld aan de omzet. Tellers bij de winkeldeuren registreren hoeveel bezoekers binnenkomen. Het aantal aanslagen op de kassa wordt bijgehouden. We letten er op hoe de winkels er uitzien. Als een horecabedrijf binnen de outlet zijn broodjes niet goed presenteert, zeggen we daar wat van.''
Dat concept slaat aan?
,,Gezien de bezoekersaantallen wel. Al zijn we inmiddels geen eigenaar meer van Rosada en Batavia Stad (de outlet in Roermond is van een andere ontwikkelaar, red.). Die hebben we verkocht. We waren destijds betrokken bij de ontwikkeling van Batavia Stad, in 2001 de eerste outlet die in Nederland opende. En ik was bij de heropening van Batavia Stad, die onlangs fors is uitgebreid. Inmiddels staan zo'n 30 units in Batavia Stad leeg. Misschien dat ze te groot zijn geworden. Maar het is niet aan mij om daar iets over te zeggen.''
Paspoort
Geboren 22 september 1963 in Arnhem.
Woltering is samenwonend en heeft twee kinderen (van 6 en 9 jaar).
Hij deed de heao in Arnhem, distributie en detailhandel.
Hobby's: voetbal (vooral VV Dieren), sport.
Wim Kees Woltering stond aan de wieg van Batavia Stad, de eerste outlet in Nederland. Nu is hij bezig met Fashion Outlet Zevenaar, het vierde koopjescentrum aan een Nederlandse snelweg. Een project waar kritisch naar gekeken wordt.
Outlet opent in 2021
De Zevenaar Fashion Outlet opent naar verwachting in 2021, pal aan de snelweg A12, dicht bij de Duitse grens. Het outletcentrum verhuurt panden of winkelunits aan merken en ketens, die aan klanten kortingen geven tot ongeveer een derde van de normale verkoopprijs.
In Nederland zijn er al drie van dergelijke outletcentra: in Roosendaal, Roermond en Leystad. De outlet komt op een perceel van 8,5 hectare en wordt 15.000 vierkante meter groot. Er komen 80 tot 100 units, gebouwd in een winkelstraat met de mogelijkheid een rondje te lopen. Naast de winkels komt er 1.400 vierkante meter aan horeca en zijn er 1.600 parkeerplaatsen (kosten parkeren: 3 euro per dag).
Het outletcentrum gaat zo'n 50 tot 60 miljoen euro kosten, de bouw duurt anderhalf jaar. Bestemmingsplantechnisch is de komst van de oultet mogelijk. Voorwaarde voor de komst ervan is nog wel dat de A12 wordt verbreed en er een nieuwe toerit komt naar bedrijventerrein 7Poort, waar de outlet moet komen. Wim Kees Woltering van ontwikkelaar Stable International heeft er vertrouwen in dat dit lukt vóór 2021.
Er komen straks naar schatting zo'n 1 miljoen bezoekers per jaar. Dat kan een aardige impuls voor de regio betekenen