Eenvoud, lage prijzen, klantvriendelijk personeel en verrassing. Maar ook: de brede gangpaden, het fris-witte stellingmateriaal en de lage schappen. Dat is waar Action voor staat, zegt Koopman. „Presentatie en prijs. HEMI is al jaren een belangrijke partner voor Action.’’ Niet alleen in Nederland, maar ook in België, Luxemburg, Frankrijk en Duitsland. Soms gaat de inrichting van een Action-vestiging flink op de schop of komt er een winkel bij. Dat vraagt om een strak georganiseerde logistieke organisatie en ervaren montageteams die een kale ruimte binnen 24 uur in een compleet ingerichte winkel veranderen.
Metamorfose van Hema
Koopman maakt tegenwoordig ook een vreugdesprongetje wanneer hij een Hema binnenloopt. „Honderden winkels hebben de afgelopen vijf jaar een metamorfose ondergaan’’, aldus de Zeeuwse ondernemer. HEMI – dat staat voor Hout en Metaal Interieurs - heeft haar steentje bijgedragen aan de grootschalige vernieuwing van het winkelbestand van Hema, ook is het bedrijf verantwoordelijk voor de inrichting van het Hema-café voor de grotere vestigingen, waar mensen terecht kunnen voor een kop koffie en tompouce. Koopman: „In de afgelopen jaren heeft HEMI meer dan driehonderd Hema-vestigingen verbouwd en vernieuwd. Het zijn nu eigentijdse winkels die zorgen voor een prettige winkelbeleving. Goede producten tegen een redelijke prijs, klantvriendelijk personeel én een goede inrichting.”
Dat succes is zichtbaar: Hema viert dit jaar haar 100-jarig bestaan en heeft inmiddels voor het vijfde achtereenvolgende jaar zowel de omzet als de winst zien stijgen. Volgens Hema-topvrouw Saskia Egas Reparaz speelt het vernieuwde formuleconcept daarbij een belangrijke rol. Koopman is eveneens enthousiast over de ontwikkeling binnen Hema. „Ik word heel vrolijk van de huidige directie. Het zijn stuk voor stuk inspirerende mensen.”
“We zijn een sterk en innovatief bedrijf met jonge mensen aan het roer”
Rien Koopman Ceo van HEMI
Specialist in winkelinrichting en -formules
Het Thoolse bedrijf, dat in 1968 werd opgericht door Riens vader Jan Koopman, is specialist in de afbouw en inrichting van winkels en (inter)nationale winkelformules. Routing, presentatie en communicatie vormen de basis voor elk inrichtingsconcept. HEMI biedt de tools voor een optimale oplossing, vertelt Rien Koopman. Hij nam het bedrijf in 1982 over van zijn vader en richt zich op winkelketens met 25 vestigingen of meer. „Tegenwoordig is 85 procent van de winkels onderdeel van een keten, dát is onze markt. We kunnen seriematig bouwen en snel opschalen.” Naast de retail kijkt HEMI inmiddels ook naar andere sectoren. „Dit jaar zijn we gestart met projecten in de zorg en hospitality binnen HEMI interieurbouw. Daarmee verbreden we onze dienstverlening en spelen we in op nieuwe kansen en markten.”
HEMI – met circa 140 werknemers in dienst - beschikt over een productiefaciliteit van ruim 60.000 vierkante meter, inclusief opslagruimte en een lab. Hier worden winkelinrichtingen en interieurs ontwikkeld uit hout en metaal. Het machinepark is nagenoeg volledig gerobotiseerd. HEMI heeft alles in eigen hand: van ontwerp, engineering, productie en opslag tot montage. Koopman: „We zijn een sterk en innovatief bedrijf met jonge mensen aan het roer. En financieel onafhankelijk. We werken niet met banken, maar financieren alles vanuit de holding.’’
“Ik vind het werk nog veel te leuk. Ik heb een groot netwerk en houd van mensen om me heen”
Rien Koopman Ceo HEMI
Zoals Koopman met een andere blik een winkel binnenstapt en let op inrichting, routing en presentatie, zo kijkt hij ook met een andere blik naar voetbalwedstrijden. Als voormalig scheidsrechter floot Koopman achttien jaar in de Eredivisie en is hij tegenwoordig UEFA-waarnemer in de Champions League, Europa League en Conference League. In die hoedanigheid gaat hij ongeveer twintig keer per jaar drie dagen op pad. „Ik let alleen maar op de scheidsrechter. Hoe beweegt hij? Hoe kijkt hij? Wat voor persoonlijkheid heeft hij op het veld? Ik doe dit naast mijn werk bij HEMI en beschouw het als een hele leuke hobby, ook al kost het me aardig wat tijd. Twee weken geleden was ik in Bulgarije, daarvoor in Griekenland.’’
Aan stoppen denkt Koopman vooralsnog niet, hoewel hij geen eigenaar meer is van het bedrijf. „In 2023 heb ik stilgestaan bij de toekomst, ik heb natuurlijk niet het eeuwige leven. In dat jaar heb ik HEMI BV overgedragen. Sindsdien ligt de dagelijkse leiding bij Jan-Kees Koopman (cpo) en Jorg Timmer (cco). Maar ik ben nog steeds ceo, de zeggenschap ligt deels bij mij. Ik vind het werk nog veel te leuk. Ik heb een groot netwerk en houd van mensen om me heen.’’