’s-Hertogenbosch is de stad waar Laurens Simonse met zijn gezin woont en waar ook een kantoor van Team Rockstars IT is gevestigd. Wie op de derde etage van het grote gebouw de lift verlaat, stapt geen doorsnee kantoor binnen. Het bestaat uit open ruimtes en dat is geen toeval. ,,Open is één van onze kernwaarden”, vertelt Laurens Simonse (46) aan het AD. ,,De andere zijn hartelijk, energiek, rebels en ambitie. Ik heb hier als directeur geen eigen kamer en de managementvergaderingen vinden ook niet achter gesloten deuren plaats. Je kunt alles zien.”
Verantwoordelijk voor merchandise DJ Hardwell
Aan een rek hangen verschillende kledingstukken uit de eigen merchandise van Team Rockstars IT, in de kleuren zwart en geel. ,,De ontwerper is ook verantwoordelijk voor de merchandise van DJ Hardwell”, vertelt Laurens. Aan een wand hangt een ingelijst en gesigneerd Ajax-shirt, met op de mouw ‘Team Rockstars IT’. Laurens, trots: ,,Vanaf 1 januari staan we als sponsor op het shirt van Ajax. Onze marketing adviesraad kwam met het voorstel. Het voelde eerst wat te groot voor ons. Maar toen we voor de eerste keer een gesprek met Ajax hadden, was ik meteen verkocht.”
Hoe het begon in Breskens
Daarover later meer. De veertiger haalt twee koffies in de rooftopbar, waar de vrolijke medewerkster Nathalie voor hapjes, drankjes en een goede lunch zorgt. Terwijl Laurens plaatsneemt aan één van de tafeltjes, gaat hij terug naar zijn jeugd in Breskens. ,,Het is een klein dorp, waar je iedereen kende”, vertelt Laurens. ,,Ik voetbalde met vrienden die ik nu nog steeds spreek, ging later naar het Zwin College in Oostburg en besloot daarna in Den Bosch te gaan studeren. Iedereen ging naar Breda of Tilburg, ik koos voor één stad verder. Dan zou ik niet steeds iedereen tegenkomen.”
Hij wilde graag weg uit Zeeland. ,,Vooral omdat ik nieuwe mensen wilde leren kennen. Ik houd wel van een beetje avontuur.” De ondernemer is dan pas zestien, op de lagere school heeft hij een klas overgeslagen. ,,Ik koos voor de studie Bedrijfskunde en begon rond die periode ook met ondernemen. Bij discotheek De Ploeg in Groede organiseerde ik feesten. Later heb ik dat uitgebreid naar Breda, Tilburg, Den Bosch en Eindhoven. Mijn beste maat Niek du Fossé, ook een Zeeuws-Vlaming, was mijn compagnon.”
Is geld een belangrijke drijfveer voor de ondernemer? ,,Ik houd heel erg van geld verdienen. Toen ik zes jaar oud was, vroeg ik al aan de tandarts hoeveel hij verdiende. Maar ik heb niet zoveel met geld hèbben. Ik hoef geen champagneflessen leeg te spuiten of in een Lamborghini te rijden. Het hele spel vind ik wél leuk. Ik ben ondernemer, dan wil je een mooi bedrijf neerzetten. Veel geld verdienen hoort daar ook bij, daar hoef ik niet moeilijk over te doen.”
Ik houd heel erg van geld verdienen. Maar ik heb niet zoveel met geld hèbben. Ik hoef geen champagneflessen leeg te spuiten of in een Lamborghini te rijden
Laurens Simonse
Zijn ouders hebben zelf geen achtergrond als ondernemers, maar hebben hun zoon wel altijd gestimuleerd, geholpen en gesteund. ,,Mijn vader stond bijvoorbeeld bij De Ploeg aan de deur. Hij bracht het geld, van die dikke enveloppen, dan steeds naar huis. Iedereen betaalde nog cash in die tijd. Die feesten waren populair en heb ik zeven jaar lang georganiseerd.”
Ondertussen was Laurens op zijn negentiende ook een studentenbureau gestart. Een gesprek met een vriendin die bij het Researchcentrum voor Onderwijs en Arbeidsmarkt werkte, zette hem aan het denken. ,,Er kwam een enorme vergrijzing aan en er zou een tekort op de arbeidsmarkt ontstaan. Ik wilde daarom met de hoogopgeleiden van de toekomst aan de gang, de studenten. Je moest ze wat te bieden hebben. Mijn afstudeeropdracht was mijn businessplan voor die onderneming. Daarmee ben ik naar de banken gegaan en heb ik een lening gekregen.”
Ieder jaar 2,5 keer zo groot
Verschillende bedrijven die met elkaar in verbinding stonden, bouwde hij vervolgens uit. Voor een kamer (kamerlink.nl), een bijbaan (bijbanen.nl) of een stage (studentenbureau.nl) kon je bij hen terecht. Zocht je na je studie een baan, dan kwam je bij Talent Today. ,,Vervolgens gingen we mensen detacheren onder de naam Laurens Simonse Groep, afgekort LSG. Dus we volgden mensen vanaf het moment dat ze hun kamer gingen zoeken totdat ze afgestudeerd waren. Daarna kwamen ze in onze detacheringspool. Tot 2017 hebben we dat helemaal zelf gerund.”
De start was moeizaam, maar daarna ging het heel hard. ,,We werden ieder jaar 2,5 keer zo groot. Toen ik 28, 29 jaar was had ik 150 man in dienst, op kantoor dan. Dat was echt heel groot. Op mijn 25ste had ik mijn eerste miljoen verdiend. Ik stond op de cover van Quote, over jonge ondernemers, en zat aan tafel bij De Wereld Draait Door. Ik moet wel zeggen: daar word je niet per se een leuker persoon van. Iedereen vindt jou geweldig en dan ga je er zelf ook een beetje in geloven, zeker als je zo jong bent.”
Daarna volgden ook zwaardere jaren. In die moeilijke periode besloot Laurens om wat afstand te nemen van het bedrijf. ,,Ik vond dat er een externe directeur moest komen voor LSG. We hebben een heel ervaren ceo aangesteld, die al veel had bereikt. Toen hij ziek werd dacht ik: dan ga ik het weer zelf doen. Maar Simone van Erp, het derde lid van de directie, zag dat niet zitten. Ze zei: je mag terugkomen, maar als jij weer directeur wordt, stap ik op. We hebben vervolgens aan de Raad van Advies gevraagd hoe zij er tegenaan keken. Het leek ze het beste dat Simone ceo zou worden. Ik zou iets totaal anders moeten gaan doen en dat was best heftig. Want het heet niet voor niets de Laurens Simonse Groep, het was mijn eigen bedrijf.”
Hij kon toch nog niet bevroeden dat het in 2015 opgerichte Team Rockstars IT ook weer een voltreffer zou zijn. ,,Ik kreeg het advies iets totaal anders te doen, dus het is eigenlijk een geluk bij een ongeluk geweest.” En hoe is de relatie met Simone van Erp nu? Heeft hij nog contact met haar? Laurens komt met een onverwacht antwoord: ,,Simone is nu mijn vrouw, we hebben samen drie kinderen.”
Veel driehoeksgesprekken
Dat vraagt om uitleg. ,,Ik was voor 95 procent aandeelhouder en Simone werd de nieuwe ceo van de Laurens Simonse Groep. Ik wilde wel dat onze relatie goed zou blijven en daarom hebben we voor counseling gekozen, met een coach erbij. We hebben heel veel driehoeksgesprekken gehad. Wat tussen ons was gebeurd, moest wel geheeld worden. Door die gesprekken kwamen we nader tot elkaar en dat resulteerde in een relatie. We hebben twee meisjes, een tweeling, van vijf. En een zoon van drie.”
Ze maken samen deel uit van de directie van Team Rockstars IT, die in totaal acht mensen telt. Het bijzondere bedrijf is voortgekomen uit de sport, vertelt Simonse. ,,Een goede vriend van me, Orlando van den Bosch, is manager van allerlei topsporters. Wielrenners als Tom Dumoulin, Lars Boom, Theo Bos en Marianne Vos, turner Yuri van Gelder, allemaal toppers. Ik ging geregeld met hem mee en zag dat hij heel anders met hen omging dan dat wij dat met onze mensen deden. Wij waren vooral bezig met geld verdienen, met zo veel mogelijk uren maken en met marges. Maar Orlando was echt bezig om met die topsporters iets te bereiken. Daarnaast werden ze ook helemaal ontzorgd.”
Dat was een heel andere dynamiek, die Laurens graag wilde kopiëren naar de IT. ,,Er was veel schaarste op het gebied van IT’ers. Dit model werkt ook eigenlijk alleen als er schaarste is. Wij hebben echt toegevoegde waarde, omdat IT’ers over het algemeen toch vaak wat introvert zijn. Ze willen niet zelf achter opdrachten en dat soort dingen aan. Dat doen wij. In de IT gebeurt heel veel, er zit heel veel ontwikkeling in. De programmeertaal van nu, is over drie jaar weer verouderd. Je moet continu blijven bijscholen. Daardoor kun je mensen echt enorm laten ontwikkelen.”
Voordat hij in 2015 met Team Rockstars IT startte, interviewde hij eerst zo’n dertig mensen. ,,Daar zaten ook veel mensen tussen die gedetacheerd waren als IT’er. Zij hadden allemaal het idee dat er heel veel geld aan ze werd verdiend, maar ze wisten niet hoeveel. Dat hebben we helemaal opengegooid. Wij krijgen 30 procent van wat de IT’er voor het bedrijf verdient, zelf krijgt hij of zij 70 procent. Dat is op ieder moment volledig transparant. Iedereen kan zien: ik heb zoveel uur gewerkt, dit heeft een klant voor me betaald, daar krijg ik 70 procent van, mijn laptop heeft dit gekost, dit is aan loon betaald, dit aan pensioen, dit kost mijn auto, dus dit blijft voor mij over. En dit is mijn bonus.”
200 events per jaar
Team Rockstars IT is enorm gegroeid en telt nu zo’n 700 werknemers. Het bedrijf organiseert zo’n 200 events per jaar voor het personeel, van een bordspellenavond op kantoor, een nieuwjaarsduik met Maarten van der Weijden tot een eigen festival, Rockstar Valley. ,,Onze medewerkers zijn onze rocksterren. Zonder hen zijn we niks. Ze moeten het gevoel hebben dat ze onderdeel zijn van een geweldig bedrijf. Bij andere bedrijven staan de klanten op één, de directie op twee en dan komen de medewerkers. Bij ons staan de Rockstars op één, de klant op twee en wij staan op drie.”
Onze medewerkers zijn onze rocksterren. Zonder hen zijn we niks. Bij ons staan de Rockstars op één, de klant op twee en wij staan op drie
Laurens Simonse
De geboren ondernemer wil Team Rockstars IT verder laten groeien, richting de duizend medewerkers. Er zijn plannen voor een nieuw, prachtig kantoor in Amsterdam. En vanaf januari staat Team Rockstars IT als sponsor op de mouw van het Ajax-shirt. Hoe is dat sponsorschap tot stand gekomen?
,,Ik heb een tijdje geleden een marketing adviesraad opgezet”, vertelt Laurens. ,,Eén van de leden kwam met Ajax als optie. Je kunt nergens zoveel mensen mee bereiken als met voetbal, zei hij. Ajax staat qua bereik op eenzame hoogte. Een kwart van de Nederlanders, zo’n 4,5 miljoen mensen, dus bijna de helft van de voetballiefhebbers, is voor Ajax. De club heeft 27 miljoen volgers op social media, het bereik is enorm. We hadden al snel het gevoel, dat deze deal ons heel veel kan gaan brengen.”
In eerste instantie dacht Laurens: Ajax, dat voelt wel groot. ,,Ergens heb ik nog wel een beetje Calimero-gevoelens. Soms besef ik nog niet helemaal hoe groot Team Rockstars IT eigenlijk is. Ik voel me af en toe nog wel het boertje uit Zeeland, die het hier wel even komt vertellen. Maar wij werken voor cruciale bedrijven in Nederland, zoals de NS, de Belastingdienst, energiebedrijven als Alliander, TenneT en Essent en telefoniebedrijven als KPN en VodafoneZiggo. Bij ASML zit 50 man van ons gedetacheerd, bij TenneT ook. Daar mogen we trots op zijn.”
Ajax heeft 27 miljoen volgers op social media, het bereik is enorm. We hadden al snel het gevoel, dat deze deal ons heel veel kan gaan brengen
Laurens Simonse
Team Rockstars IT heeft in de Amsterdam Arena nu een skybox voor 25 mensen. ,,Daar willen we een aantal events organiseren, klanten uitnodigen en ook Rockstars. We mogen ook met twee man mee naar iedere Europese uitwedstrijd. Mijn vrouw en ik zijn laatst mee geweest naar Praag.” De volgende afspraak wacht, het gesprek moet worden afgerond. Nog één laatste vraag: mocht er ooit weer een Zeeuwse profclub komen, wordt Team Rockstars IT dan de eerste hoofdsponsor? ,,Dan mogen ze me altijd bellen”, zegt Laurens. ,,Dat zou ik wel leuk vinden.”
Lees ook: Hoe René van der Zel dankzij autocrash selfmade miljonair werd