Blog Juri Hoedemakers

Drie praktische stappen om het financiële corona-gat sneller te dichten

Veel ondernemers hebben de afgelopen tijd gebruik gemaakt van overheidsregelingen rondom de coronacrisis. Maar er komt een tijd dat die regelingen stoppen en het figuurlijke infuus los wordt getrokken. Is er een plan van aanpak? Volgens Juri Hoedemakers begint zo'n plan met reflectie over de afgelopen periode.

Juri Hoedemakers (a.k.a. Drs. Hofnar) 17 juni 2021

Geld corona crisis economie

Afbeelding: Shutterstock.

Maar wat is reflectie eigenlijk? In mijn prijswinnende onderzoek aan de Erasmus Universiteit heb ik de volgende definitie gebruikt:

Het vermogen en het lef om tijdens of na een actie, bewust of onbewust een stap terug te doen en een hoogstpersoonlijk cognitief verkennings- en ontdekkingsproces te starten, waarbij huidige situaties en opgedane ervaringen, de handelingen en veronderstellingen van zichzelf of de ander of een situatie worden bevraagd en geanalyseerd en waar nodig in twijfel worden getrokken of worden bekritiseerd, met als doel het bewustzijn te verhogen en ervan te leren en betere inzichten te vergaren die ervoor zorgen dat iemand kan kiezen in de toekomst anders of hetzelfde te handelen.

Dat is één zin, en maar liefst zeven regels. Dit geeft mooi de complexiteit van reflectie aan, terwijl de basis eigenlijk heel simpel is, namelijk de juiste vragen stellen.

Lees hier een van de eerdere blogs van Juri Hoedemakers: Gezin versus je bedrijf: hoe zorg je nú voor een goede werk-privé balans?

En voor die oorsprong van die basis en dus de oorsprong van reflectie gaan we helemaal terug naar de tijd van misschien wel de bekendste filosoof aller tijden: Socrates (470-399 v. Chr.). Hij was één van de eerste filosofen die reflectie toepaste toen hij probeerde de aard van goedheid te ontdekken door vragen te stellen aan anderen.

Hij was continu bezig met het uitdagen van de verklaringen en overtuigingen van anderen. Dit proces werd overgenomen door zijn leerling Plato (427-347 v. Chr.) en diens leerling Aristoteles (384-322 v. Chr.)

Praktische gids: een beetje van Socrates en een beetje van mij

Stap 1 Vragen

Hoe kan Socrates dan helpen met een snellere comeback na corona? Probeer eerst deze vragen eens te beantwoorden:

  • Welke hoogtepunten heb je afgelopen jaar meegemaakt?
  • Welke dieptepunten heb je afgelopen jaar meegemaakt?
  • Op welke prestatie van afgelopen jaar ben je het meest trots?
  • Welke lessen ben je aan het leren?
  • Op welke manieren heb jij de afgelopen tijd je geld verdiend?
  • Op welke andere manieren zou jij geld kunnen verdienen?

Stap 2 Mindmap

Maak een mindmap. Stel je hebt een eigen eetcafé. Pak een leeg vel papier en zet ik het midden een cirkel met daarin [EETCAFÉ] en rondom die cirkel ga je allemaal steekwoorden zetten van alles wat te maken heeft met eetcafé waarmee je geld zou kunnen verdienen. Denk eens aan: eten, drinken, merchandise, events, sponsoring, workshops, openingstijden samenwerkingen, doelgroep, menu, enzovoorts - en schrijf die ideeën is uit:

De kern van dit verhaal is dan ook, hoe moeilijk dat ook is, denk in mogelijkheden.

Stap 3 Uitschrijven

Schrijf al de nieuwe ideeën uit. Ik ben zelf even, voor zover ik dat kan, in de huid van een horecaondernemer gekropen en heb alle ideeën opgeschreven waarmee ik denk meer geld te kunnen verdienen. Alle onderstaande ideeën zijn dus tegen extra betaling omwille van het sneller dichten van het financiële corona-gat.

  • We gaan bezorgen
  • We gaan andere openingstijden verzinnen
  • We gaan glazen laten adopteren “adopteer je eigen glas”
  • We laten mensen het maanmenu laten bepalen “Claim je eigen maandmenu”
  • We gaan eigen T-shirts laten bedrukken die we gaan verkopen
  • Mensen mogen met hun foto, tegen betaling, op onze Wall of Fame
  • Adopteer je eigen kruk
  • Workshops eigen glas maken
  • Quiz en bingo tegen betaling
  • Bezorgboxen
  • Strippenkaarten
  • We doen een haal- en breng service voor onze gasten
  • Bespaaravond: neem je eigen kaars mee
  • Koppel collega-ondernemers: Voor de bios een lekker hapje eten en na afloop een drankje?
  • Sponsorloop: Voor iedere stap van de ober doneer ik €0,01 cent
  • Kinderkroeg: woensdagmiddagen schenken wij ranja en draaien wij kindermuziek
  • Grey mornings: lekker wakker worden met een koppie koffie voor de mensen met de meeste levenservaring
  • Zet je naam op het raam
  • Open een webwinkel
  • Ga ijs verkopen
  • Laat jouw personeel door bedrijven sponsoren. Lokale bedrijfslogo’s tegen betaling op de shirts van de obers
  • Laat je hand lezen op het terras
  • Verhuur een stoel
  • Word een Air-BNB (slapen in de kroeg)
  • Laat je auto wassen terwijl je op het terras zit
  • Verkoop aardbeien
  • Creëer een spaarprogramma
  • Verhuur boeken
  • Maak BBQ pakketten
  • Organiseer wedstrijden
  • Maak sieraden van bierdopjes en verkoop ze
  • Ga aan catering doen
  • Verhuur je auto verwijl je aan het werk bent
  • Organiseer wandel- of fietstochten
  • Geef stoelmassages
  • Verkoop lunchpakketten aan bedrijven
  • Start een drink-service

Wat de voor mij altijd aanwezige link met de hofnar in deze blog is? Het benaderen van een situatie vanuit verschillende perspectieven was niet vreemd voor de hofnar. De koning en hofnar wisselden vroeger regelmatig van rol om tot nieuwe inzichten te komen. Dat heb ik nu gedaan om in de rol van een horecaondernemer te kruipen, maar dan kan natuurlijk voor ieder beroep. De kern van dit verhaal is dan ook, hoe moeilijk dat ook is, denk in mogelijkheden en haal die 'gek' in jezelf eens naar boven om tot nieuwe ideeën te komen. En ga ze doen. Je hebt niets te verliezen. Go!

En vergeet jezelf niet een schouderklopje te geven.

Juri Hoedemakers

Verbinder, coach, inspirator

Juri Hoedemakers is winnaar van de scriptieprijs aan de Erasmus Universiteit en expertblogger op het gebied van reflectie bij De Ondernemer.

Hij heeft een Bachelor in Media & Entertainment Management, een Master in Bedrijfskunde en een specialisatie in Management van Verandering. Juri legt als eerste een gedetailleerde en uitgewerkte wetenschappelijke verbinding tussen het hedendaagse management en de hofnar van vroeger.

Momenteel werkt hij aan zijn boek 'Hofnar gezocht: m/v' waarin hij praktische handvatten geeft voor hoe je reflectie in het dagelijkse werk kunt toepassen en wat we daarbij kunnen leren van de hofnar. Meer informatie op www.drshofnar.nl