Nieuws Financiën

Meer ondernemers vragen schuldhulpverlening aan: 'Geen taboeonderwerp meer'

Ondernemers met schulden melden zich steeds vaker voor schuldregelingen. Dat blijkt uit het jaarverslag 2022 van de Nederlandse Vereniging voor Volkskrediet (NVVK). ‘Zoek hulp, het is geen taboeonderwerp.’

Van onze redactie 1 juni 2023

Schuldverlening

Meer ondernemers met schuldenproblematiek weten de weg te vinden naar de schuldhulpverlening. Foto: Shutterstock

De leden van de NVVK, branchevereniging voor schuldhulpverlening, bewindvoering en sociaal bankieren, hielpen vorig jaar meer kleinere ondernemers en zzp’ers. Het aantal schuldregelingen voor hen steeg van 2187 in 2021 naar 3447 in 2022. NVVK meldt dat de oorzaak gezocht moet worden in de coronacrisis. Zo kampen veel kleine ondernemers met uitgestelde vorderingen van de Belastingdienst. ‘Terugbetalen blijkt problematisch.’

In een brief van 17 mei aan de Tweede Kamer schrijft staatssecretaris Marnix van Rij (CDA) van Financiën dat ongeveer 96.000 ondernemers een betalingsachterstand hebben van een of meer termijnen. ‘Ongeveer 60.000 ondernemers (waaronder 16.000 zzp’ers, red.) hebben nog geen enkele termijn betaald. Op 24 april 2023 stond er nog een belastingschuld open van 16,5 miljard euro.’

Lees ook: Helft mkb-ondernemers gaat nieuwe schulden aan om NOW terug te betalen

Voor sommige kleine ondernemers telde de energiecrisis bovendien op bij de coronacrisis. ‘Nog maar net bekomen van de corona-tegenslagen werden ze geconfronteerd met hoge energierekeningen voor hun bedrijf', aldus de minister in zijn brief.

Mkb'ers en zzp'ers door corona en energieprijzen in de schulden

De stijging van het aantal schuldregelingen heeft deels ook te maken met een toename van het aantal NVVK-leden dat zich bezighoudt met schuldhulp aan deze doelgroep. Een goede ontwikkeling zegt Hans Biesheuvel, voorzitter van ondernemersorganisatie ONL, die niet verrast is door deze ontwikkeling.

,,Goed dat NVVK zich inzet voor ondernemers. Iedereen zal snappen dat mkb’es en zzp’ers door corona en daarna de gevolgen van de oplopende energieprijzen in de schulden zijn gekomen. Er is begrip voor. Het is daarom goed dat ondernemers hulp zoeken en niet hun kop in het zand steken. Het saneren van schulden is geen taboeonderwerp meer.”

"Het gaat bij deze groep ook nog eens om gestapelde schulden. Huren die niet zijn betaald en andere schulden die niet zijn afgelost"

Hans Biesheuvel van ONL

Opstart dwanginvordering

In de brief schrijft Van Rij dat het geduld bij de Belastingdienst inmiddels wel begint op te raken voor die circa zestigduizend ondernemers. Vanaf 13 juni 2023 start de Belastingdienst daadwerkelijk met het intrekken van coronabetalingsregelingen. ‘Daarna zal zo nodig de dwanginvordering worden opgestart.’

Biesheuvel is met Van Rij hierover in gesprek. ,,Het gaat bij deze groep ook nog eens om gestapelde schulden. Huren die niet zijn betaald en andere schulden die niet zijn afgelost. Ik heb Van Rij gevraagd hier coördinatie in aan te brengen. Bij de banken noemen ze zo’n afdeling 'bijzonder beheer'. Hij vindt het een sympathiek idee, maar meldt wel dat de overheid 'verkokerd' is." (De overheid is versnipperd en functioneert binnen afzonderlijke domeinen, red.).

Deurwaarders Belastingdienst gaan langs bij ondernemers

Vanuit de Belastingdienst zijn honderd deurwaarders van deze dienst op bezoek geweest bij ondernemers met een betalingsachterstand voor een ‘keukentafelgesprek’. ‘Er wordt gevraagd naar de reden van de betalingsachterstand en naar de hulpvraag van de ondernemer’, schrijft Van Rij in de Kamerbrief. ‘Waarbij eventueel kan worden doorverwezen naar andere instanties. Als de ondernemer niet aanwezig is, krijgt deze een folder in de brievenbus met daarop de contactgegevens van de deurwaarder, zodat nog telefonisch contact mogelijk is.’

Hans Biesheuvel haalt de inzet van de gemeente Utrecht aan. ,,Onder het kopje Ondernemer Centraal worden ondernemers opgebeld. Wat kunnen we voor je doen? Utrechtse ondernemers hebben die gesprekken als positief ervaren. Nu steeds meer ondernemers zich melden voor schuldsanering moeten veel meer gemeenten de helpende hand bieden, net zoals de gemeente Utrecht dat doet. Overigens is het ook een moment eens in de spiegel te kijken: is het nog wel realistisch om door te gaan met mijn onderneming?”

Blijf op de hoogte van het laatste nieuws voor ondernemers.

Ontvang dagelijks onze nieuwsbrief en blijf op de hoogte van het laatste ondernemersnieuws