Financiën

Personeel OM vaak in de fout

beeld deondernemer
Leestijd 1 minuut
Lees verder onder de advertentie

Uit een voor het eerst opgestelde lijst van misstanden komen tal van ontluisterende zaken naar boven. Zo is een officier van justitie ontslagen nadat hij in 2012 dronken op een zitting was verschenen.

Ook verloor een openbaar aanklager in 2014 een harde schijf met gevoelige informatie tijdens een vakantie in het buitenland en liet een andere eenzelfde harde schijf slingeren op een werkplek buiten de deur.

De meeste medewerkers op de lijst konden werk en privé moeilijk scheiden. Ze hadden ongeoorloofd in het computersysteem informatie opgevraagd over strafzaken of over familieleden. Er was zelfs een stagiair die wilde weten wat een potentiële huwelijkskandidaat op zijn kerfstok had. Vorige maand nog werd een OM-medewerker betrapt nadat hij voor tonnen geld had verduisterd dat in beslag was genomen.

Lees verder onder de advertentie

Bureau IntegriteitSinds 2012 houdt het Bureau Integriteit Openbaar Ministerie alle misstanden bij. In die periode zijn tien medewerkers ontslagen. Acht personeelsleden kregen voorwaardelijk ontslag aangezegd, en vier stapten zelf op. De meeste anderen kregen een berisping.

VerbazingDe lange lijst wekt verbazing bij advocaten. "Ik heb altijd gedacht dat mensen die anderen de maat nemen, zelf onkreukbaar zijn,'' zegt advocaat Sébas Diekstra. Volgens plaatsvervangend hoofdofficier van justitie en landelijk programmamanager integriteit Kitty Nooy is elke misstap er één te veel. Vooral als het gaat om officieren van justitie is dat extra vervelend. ,,Juist zij moeten het goede voorbeeld geven.''