Aangeboden door ENGIE Energie
Branded Content Duurzaamheid
Deze architecten bouwen aan een duurzamer Nederland
In een statig pand, in een Arnhemse wijk waar de tijd stil lijkt te hebben gestaan, zijn de architecten van D+B architecten bezig met de toekomst. Bio-ecologie, duurzaamheid, circulariteit, vergroening. Het zijn de pijlers onder hun werk. ,,Het is nog altijd een kruistocht. Maar dan wel een leuke.''

Het dak van het herenhuis is voorzien van zonnepanelen, maar de echte duurzaamheid motor zit op de begane grond: het team van D+B architecten, bestaande uit de partners Peter Brouwer, Pieter van Dijk en Alex Braakhekke. Hier zetten zij hun visie op ecologisch verantwoord bouwen om in werkelijkheid. Brouwer: ,,Het bureau bestaat volgend jaar vijftig jaar. Zo'n vijftien jaar geleden constateerde ik samen met mijn compagnon dat we het neerzetten van woonwijkjes van vijftig tot honderd woningen wel onder de knie hadden. Dat hadden we wel bewezen. Maar willen we dat tot ons pensioen blijven doen? Waar ligt onze passie? Die bleek te liggen bij duurzaamheid. Privé was die er al, we hadden alleen niet het idee dat er vraag naar was.''
Meedenken met de klant
Wachten zit niet in het DNA van de twee die het gewoon zijn gaan aanbieden. ,,Weliswaar na heel veel studie om goed beslagen ten ijs te komen." De conclusie was dat een project pas kans van slagen heeft als je twee aspecten beheerst: kosten en comfort. ,,De klant geeft geen blanco check en wat comfort betreft moet je meedenken met de klant. Niet van 'u krijgt een composttoilet, want dat is goed voor u en het milieu'. De opdrachten kwamen vervolgens binnen. Door om te draaien van 'er is geen vraag' naar toch aanbieden en de vraag creëren."
Dit artikel wordt aangeboden door ENGIE Energie. Alles weten over de mogelijkheden van duurzame energie voor jouw bedrijf? Dat vind je hier.
De Arnhemse architecten kwamen er al snel achter dat het publiek zelfs veel verder is dan de bouwbranche. ,,Binnen die branche wordt te veel gedacht 'ecologisch is te duur, het kan niet'. Wij hebben nu, met een door ons ontwikkeld en net opgeleverd project in Arnhem, aangetoond dat het wél kan. Er kwamen zelfs mensen uit Zutphen, Alkmaar en Maastricht op dit project af. Een project waarin de huizen zijn gebouwd met ecologische materialen en waarvan de indeling flexibel is. Kopers mogen alles zelf bepalen: geen tochtportaal, maar meteen de huiskamer instappen? Op de verdieping wonen? Mix van kantoor- en woonruimte?''
De nieuwe kruistocht
,,Het kan allemaal en is gerealiseerd. Het kan zelfs achteraf weer worden aangepast. Nu staat het project. Alleen de begane grondvloer is nog van beton, maar verder is alles van hout: houtwolisolatie, houtskeletbouw. Alles zoveel mogelijk ecologisch en met zo min mogelijk installaties omdat die vaak een beperkte levensduur hebben. Componenten die je bouwkundig aanbrengt, zoals houtwolisolatie, gaan immers wel honderd jaar mee", rekent Brouwer voor. ,,En dan hebben we het nog niet eens over het volgende belangrijke aspect van duurzaamheid: circulariteit. Het zoveel mogelijk hergebruiken van materialen. Dat wordt de nieuwe kruistocht.''
Ecologisch bouwen is duurder, dus dan moet je een goed verhaal hebben. ,,Als je het uitlegt en je hebt het niet alleen over besparingen op termijn, maar ook over zoiets als gezondheid, dan blijkt dat mensen bereid zijn meer te betalen. Neem bijvoorbeeld houtwolisolatie. Die is zogenaamd 'damp open', wat betekent dat de luchtvochtigheid in huis heel stabiel is, rond de vijftig procent. Dit is heel vervelend voor beestjes en schimmels, want die houden hier niet van. De mens vindt het heerlijk", is de ervaring van de Arnhemse architect. Hij vult aan dat het grootste obstakel in dit kader de mindset is: ,,In een goed geventileerde woning, met de juiste luchtvochtigheid, hoef je niet met de ramen open te slapen. Toch doen mensen dat, als ze dat gewend zijn. Totdat ze een keer gemerkt hebben dat het eigenlijk behaaglijker is met de ramen dicht."
Nog een wereld te winnen
Gaat het om gezondheid en prettig wonen, dan heb je een businesscase waarbij de koper best de extra kosten, gemiddeld zo'n tien procent volgens Brouwer, wil betalen. Er zitten volgens hem nog wel wat haken en ogen aan, vooral als het gaat om financiering: ,,Het is allemaal zo nieuw, de hypotheekverstrekker weet nog niet goed wat zo'n huis waard is. Een taxateur vaak ook nog niet. Daarin is nog een wereld te winnen. Daarom geven wij graag voorlichting aan belanghebbenden."
Wat dit laatste betreft, trekt de architect tot slot een parallel met zonnepanelen. Brouwer: ,,Twintig jaar geleden waren er al mensen in een positie om panelen aan te schaffen. Ze bleven wachten op betere en goedkopere panelen. Met wat ze in die twee decennia al hadden kunnen terugverdienen, zouden ze nu die nieuwe generatie panelen kunnen aanschaffen. Om met Cruijff te spreken: 'je gaat het pas zien als je het doorhebt’. Begin dus nu, dan volgt de rest vanzelf."