Jarenlang werkte Frederik voor Heineken in Congo en Nigeria. ,,Het waren ondernemende functies, waar ik verantwoordelijk was voor zowel de sales als de productie.” Hier werd ook zijn liefde voor surfen aangewakkerd. ,,Ik weet nog goed dat ik de eerste keer met een surfboard op het strand van Lagos liep. De mensen dachten dat het een vliegtuigonderdeel was.” Terug in Nederland dacht hij na over hoe hij surfen naar Amsterdam kon brengen. ,,Tien jaar geleden maakte ik al een Google Earth-kaart waar ik pinnetjes plaatste met mogelijke locaties in Amsterdam voor een surflocatie. Het is een langgekoesterde droom van me.”
Lees ook: Ronald kan bijna demo van eenpersoons elektrische auto YKSI bouwen: ‘We komen nog 30 mille te kort’
Drijvende surfkas is jaarrond open
Nederland is geen land dat bekendstaat om de grote golven. Daarom kwam hij op het idee om een drijvende ‘surfkas’ te realiseren die surfen met waterzuivering combineert. Het water circuleert binnen het platform via een zuiveringssysteem dat het zuurstofgehalte verhoogt en de groei van waterplanten stimuleert. Tegelijk verlaagt het systeem de kans op blauwalg en E. coli.
Er wordt gewerkt met een ‘staande golf’ waarbij de surfer op één plek blijft surfen terwijl het water beweegt. Het semi-gesloten kasontwerp zorgt voor weinig geluidsoverlast en maakt jaarrond gebruik mogelijk. Een duurzame onderneming dus. De surfplek draagt zo bij aan schoon water, een groot verschil als je kijkt naar andere surflocaties in steden.
30.000 bezoekers per jaar voor Surf Pill
Frederik werkt samen met een bedrijf uit Nieuw Zeeland dat de staande-golftechnologie levert. Ook werkt hij met een Nederlands bureaus voor het ontwerp van het drijvende platform en leveren van de zuiveringscomponenten. Voor het ontwerp heeft Frederik patent aangevraagd. De ondernemer heeft zijn eigen geld erin gestoken, hoeveel zegt hij niet, en is bezig met het aanvragen van subsidies. Er moet uiteindelijk ook geld worden verdiend, en dat wil Frederik realiseren met de kaartverkoop.
Het project is al rendabel bij een bezetting van zo’n vijftig procent
Frederik van Os Surf Pill
„We willen net onder de prijs van bijvoorbeeld onze collega’s in Rotterdam liggen (ongeveer 50 euro per les, red). Per sessie kunnen acht mensen surfen, met dagelijks zo’n tien sessies. Dat komt neer op ongeveer 30.000 boekbare plekken per jaar. Door de prijs bewust laag te houden, willen we surfen toegankelijk maken voor een breed publiek. Het project is al rendabel bij een bezetting van zo’n vijftig procent. Dat is mogelijk dankzij het compacte, energiezuinige ontwerp en de relatief lage onderhoudskosten. We mikken op een terugverdientijd van drie tot vier jaar. Daarmee is het niet alleen haalbaar in Amsterdam, maar ook interessant voor andere steden.”
Er zijn dus al aanvragen uit andere steden, zoals Hamburg en Londen. „Dit plan is geschikt voor alle steden die verbonden zijn aan het water. Maar mijn motto is: dream big, but act small. De focus is nu volledig op Amsterdam-Noord.”
Plan voor Surf Pill in stroomversnelling
Want door de pitchwedstrijd Amsterdam Doet Mee is zijn plan in een stroomversnelling gekomen. Amsterdammers kunnen stemmen op ideeën voor de invulling van de Johan van Hasseltboulevard in Amsterdam-Noord. Bijna 1400 bewoners van de hoofdstad stemden voor zijn plan, enkele tientallen tegen. 31 juli eindigt de stemronde. En dan?
„Na de zomer stelt de gemeente een projectgroep samen van bewoners en experts. Die groep werkt het uiteindelijke ontwerp uit voor het gebied langs het kanaal, het zogeheten ruimtelijk raamwerk. Daarbij geldt de publiekssteun als belangrijke input. Ideeën met veel draagvlak krijgen een gegarandeerde plek aan tafel en worden waar mogelijk onderdeel van het definitieve plan. Surf Pill heeft met zijn grote aantal stemmen dus een sterke uitgangspositie.” Het duurt anderhalf tot twee jaar om de drijvende surf kas aan te leggen.
De Surf Pill gaat er komen, daar ben ik honderd procent van overtuigd
Frederik van Os Suf Pill
Mocht de realisatie van Surf Pill niet doorgaan in Amsterdam-Noord, dan gaat Frederik voor een andere locatie. Er staan immers nog genoeg pins in zijn Google Maps-kaart. ,,De Surf Pill gaat er komen, daar ben ik honderd procent van overtuigd.”
Lees ook: Voormalig zwembad Tropicana al 10 jaar thuisbasis voor duurzame bedrijven: ‘Niemand keek ernaar om’