Hoewel zijn organisatie Cruise, dat zelfrijdende taxi’s ontwikkelt, tijdelijk is gestopt met het maken van ritten, werkt zijn team nog steeds elke dag achter de schermen om de toekomst van vervoer in binnensteden veiliger en efficiënter te maken.
Het werk van Lekkerkerker focust op ‘perception’, oftewel het proces waarbij de auto leert te begrijpen wat de sensoren om de auto heen waarnemen. Dit is cruciaal voor het veilig navigeren van zelfrijdende voertuigen op de weg. ,,Het kost een hele paradigma verschuiving in AI”, stelt Lekkerkerker. ,,En het is erg fascinerend om deel uit te maken van deze potentie en dat te benutten.”
Lees ook: Expert Vivienne Ming: ‘In AI-ontwikkeling blijft menselijk element cruciaal’
Koen Lekkerkerker: ‘Financiering in VS is totaal anders’
Lekkerkerkers ervaringen benadrukken de verschillen in aanpak en schaal tussen Nederland en Silicon Valley, maar ook de universele noodzaak voor innovatie in technologie. ,,Financiering werkt hier totaal anders. Ons hele budget in vier jaar voor het zelfrijdende shuttlebus project waar ik in Nederland aan werkte, was vrijwel hetzelfde als ons wekelijkse budget bij Cruise”, merkt Lekkerkerker op.
Ons hele budget in vier jaar in Nederland, was vrijwel hetzelfde als ons wekelijkse budget bij Cruise
Koen Lekkerkerker
Een van de inzichten die Lekkerkerker deelt, is de manier waarop zelfrijdende voertuigen leren en de mogelijke toekomstige parallellen met hoe mensen leren autorijden - met instructies en correcties. ,,Als je kijkt naar hoe mensen leren autorijden, heb je een rijinstructeur naast je die zegt: ‘Let hier op, want als je groen licht krijgt, krijgen de voetgangers dat ook. Dus wacht op hen.’ En dat soort leren was tot voor kort niet te vinden in AI”, legt hij uit.
De toepassing van ‘multimodal models’ binnen AI kunnen daar verandering in brengen. Voertuigen kunnen op deze manier leren van een mix aan informatie - zoals tekst, beelden, LiDAR en radar - en op basis daarvan kunnen handelen. ,,In theorie kan je straks in menselijke taal uitleggen: ‘Je deed dit en dat goed of fout’, net als bij een rijinstructeur en zijn of haar student.”
Lees ook: AI in de strijd tegen zeldzame ziektes: Onno’s missie in Silicon Valley
Cruise gebruikt volledig elektrische voertuigen
Voor ondernemers ligt er een belangrijke rol weggelegd in het meenemen van ethische overwegingen in hun strategieën, vooral als het gaat om duurzaamheid. Cruises inzet voor volledig elektrische voertuigen en het gebruik van groene energie is een inspiratiebron voor bedrijven wereldwijd. ,,Als bedrijf proberen we goed te doen door ervoor te zorgen dat onze auto’s volledig elektrisch zijn en dat de energie die we gebruiken, groen is”, zegt Lekkerkerker.
Hoewel het nog niet duidelijk is wanneer de wagens van Cruise weer op de binnensteden van San Francisco en Los Angeles te zien zijn, is het duidelijk dat dit niet het eindstation is van autonoom vervoer. Moederbedrijf General Motors heeft in elk geval grote plannen en hoopt snel weer mensen veilig en autonoom van A naar B te kunnen brengen.