Volgens Jan Meerman, directeur van brancheorganisatie INretail, is de druk op het rendement momenteel het grootste aandachtspunt in de non-food retail. Dat zegt hij in gesprek met presentator Gerben van Driel in De Ondernemer Live op de eerste dag van de MKB Finance Week.
,,De non-food retail is zwaar getroffen door de coronacrisis en er is nog wat af te lossen aan coronaschulden. Daarnaast spelen andere factoren als hoge inflatie, stijgende kosten en veranderd koopgedrag van de consument. Die maken van retail een topsport op dit moment.”
Goed geïnformeerd zijn om alles wat draait om geldzaken binnen je bedrijf succesvol te runnen: de MKB Finance Week gaat daarbij helpen, van 17 tot en met 21 juni. Informatie en advies, kennis en inzicht. De Ondernemer Live is er tijdens de MKB Finance Week dagelijks van 11.00 tot 13.00 uur. Te zien op de homepage van De Ondernemer, te beluisteren op New Business Radio. De presentatie is in handen van Gerben van Driel.
Gebrek aan persoonlijk contact bij banken
De voorman van INretail signaleert dat het voor retailers heel lastig is om financiering los te krijgen bij de bank. ,,Als retailer sta je al op achterstand voordat de bank serieus naar een plan kijkt. Bij een financiering onder de 1 miljoen trekken de banken zich zelfs helemaal terug. Gelukkig zijn er wel alternatieven, zoals crowdfunding. Maar het is toch te gek voor woorden dat een financiering onder de 1 miljoen niet meer interessant is voor banken. Dat betreft 95 procent van de mkb-ondernemers.”
Meerman hekelt ook het gebrek aan persoonlijk contact en de traagheid bij banken. Het systeem van de banken maakt het onmogelijk om maatwerk toe te passen, te luisteren naar het verhaal van de ondernemer en een goede case te belonen met een financiering. ,,Voor het contact met klanten hebben banken voor grote bedrijven vaak wel een accountmanager. Maar de mkb’er mist een contactpersoon bij de bank om zijn eigen verhaal tegen te vertellen.”
De MKB’er mist een contactpersoon bij de bank om zijn verhaal tegen te vertellen
Jan Meerman
Financieringsloket voor ondernemers
Banken werken tegenwoordig veel meer op basis van kengetallen, signaleert hij. ,,Je verzoek moet je indienen via de computer en als je niet aan alle vinkjes op de checklist voldoet krijg je geen financiering. Het ontbreekt gewoon aan een gesprek om uit te leggen waarom je dat ene vinkje geen probleem hoeft te zijn. De overheid speelt daar ook een rol in met alle regels om risico’s uit te sluiten. Maar banken verschuilen zich daar ook teveel achter.”
INretail ziet wel iets in één speciaal financieringsloket voor ondernemers, zoals in Engeland. ,,Banken zouden veel meer een makelaarsfunctie naar zich toe moeten trekken. Wij hebben drie bedrijfsadviseurs die de hele dag met financiering bezig zijn en hen lukt het wel om financieringen rond te krijgen. Zij kijken echt naar de case van de ondernemer. Als de banken dat ook zouden doen, moet het daar ook lukken.”