De ondertitel Van onzinnig ‘bedrijfje spelen’ naar zinnig organiseren van Bedrijf Bamischijf geeft ook de tweedeling in het boek weer. Het eerste deel vooral over onzinnige dingen in bedrijven en organisaties die auteurs Cedric Muchall en Lennard Toma hebben gezien en meegemaakt.
Op advies van Tom van der Lubbe had Erno Hannink eerder een gesprek met Toma voor de podcast. ,,Dit boek is een verlenging van dat gesprek en in dezelfde taal. Recht voor zijn raap. Man en paard wordt genoemd. Geen opsmuk of moeilijke woorden. Het is daardoor een leuk boek geworden dat je snel en makkelijk leest. Plus, je krijgt een paar interessante inzichten voor in je eigen bedrijf'', aldus de Boekencaster.
Lees ook: Elske Doets: 'Diversiteit op de werkvloer vraagt verdraagzaamheid'
Deel I: Onzinnig bedrijfje spelen
De schrijvers delen in dit eerste deel ervaringen die ze hebben opgedaan bij andere bedrijven en dingen die ze hebben toegepast in hun eigen bedrijf die niet werken. Het gaat om de volgende hoofdstukken:
Managementtheorieën en blindheid
Waarom vergaderen totaal krankzinnig is
De professionele ik en LEGO
One rule to rule them all
Goede tijden? Ontslagtijden
De groeipest
De diversiteitsbubbel
Leiders, enkelvoud bestaat niet
Waarde(n)loos
Thank god it’s Tuesday
De buy-out bullshit
Organozwammen
Geheimhouding verstomt
Probeer zo min mogelijk regels te hebben, het beste maar één regel en praat er met elkaar over in plaats van ze op te schrijven en op te hangen
Deel 2: Zinnig organiseren
In dit deel leggen de auteurs uit wat je kunt doen om zinnig te organiseren in je bedrijf. Hoe een zinnige organisatie eruit kan zien. Hier hebben ze zes woorden die beginnen met een 'v' verzameld en uitgelegd.
Vertrouwen – vertrouw de mensen dat ze het juiste doen.
Veiligheid – creëer een psychologisch veilige omgeving voor mensen om te werken.
Vitaliteit – een vitale organisatie dat financieel gezond is en aan de juiste dingen werkt.
Vrijheid – Geef mensen alle vrijheid om keuzes te maken die passen bij hun eigen stijl en bijdragen aan het bedrijf.
Verbinding – De verbinding van de mensen in het bedrijf onderling en ook de verbinding van het bedrijf met de omgeving.
Verantwoordelijkheid – Dit is de onderliggende waarde volgens Cedric en Lennart. Zonder verantwoordelijkheid zijn de andere waarden niet mogelijk.
Lees ook: Vierdaagse werkweek efficiënt? Zeker wel. Dit is waarom
Opvallende lessen uit het boek Bedrijf Bamischijf:
Vergaderen is zinvol wanneer je het goed doet.
Als je jezelf kunt zijn in het bedrijf en richting klanten is dat stressverlagend en productief.
Probeer zo min mogelijk regels te hebben, het beste maar één regel en praat er met elkaar over in plaats van ze op te schrijven en op te hangen.
Als je in moeilijke tijden moet ingrijpen in je bedrijf, begin altijd bij jezelf.
Zie groei als middel nooit als doel.
Voor diversiteit mag je mensen best voordeel geven. Je moet extra tijd stoppen in het werven van andere mensen.
Op het moment dat je waarden opschrijft en ophangt, dan wordt er niet meer over gesproken. Terwijl er vooral over praten zorgt voor meer beleving.
Boekencast: Tom van der Lubbe & Erno Hannink
Tom van der Lubbe is een van de oprichters van hypotheekadviseur Viisi, het eerste bedrijf in de financiële wereld dat met het Holacracy-model werkt. Daarbij zijn de rollen binnen een bedrijf verdeeld volgens verschillende cirkels, in plaats van top-down. Erno Hannink is de businesscoach die ondernemers helpt hun doelen op tijd te realiseren; is de sparrings- en accountability partner voor de vernieuwing in je bedrijf. Samen maken zij Boekencast, waarvan meerdere afleveringen ook via deze website te beluisteren zijn.
Lees ook: Leidinggeven aan mensen met de kennis van nu? Dat doe je zo