Of je per project een prijs overeenkomt of een uurprijs hanteert, duidelijk zijn over het tarief dat je in rekening is heilig. Maar hoe bepaal je dat en waarom rekent de ene zzp’er 50 euro en een ander 80 euro? Het zit hem allemaal in de expertise die jij meebrengt en de reële waarde die je eraan gekoppeld hebt. Doe je iets wat anderen niet kunnen? Dan is de kans groot dat je een hogere prijs kunt rekenen. Maar zijn er voor jou drie anderen die een lagere prijs rekenen, dan kun je vaak fluiten naar die klus. Hoe gaan ‘onze’ zes zzp’ers om met het vraagstuk van tariefbepaling?
Wat drijft zelfstandig ondernemers? Hoe ziet een typische werkdag eruit? Welke uitdagingen komen ze tegen? In De Ondernemer-serie ‘6 zzp’ers, 60 dagen’ volgen we inspirerende zzp’ers, elk met hun eigen verhaal, vakgebied en ambitie.
Jeanne Melchels is illustrator, grafisch ontwerper en animatiemaker en ziet dat door opkomende technieken haar vakgebied onder druk komt te staan. ,,Dat komt door de komst van online marktplaatsen waar je heel goedkoop een standaard ontwerp of illustratie kunt laten maken. Ook ontwerpsoftware waarmee mensen zelf kunnen werken heeft invloed. En dan is er nog generatieve AI. Als grafisch ontwerper en illustrator is het belangrijk om je meerwaarde duidelijk te laten blijken. Als helder is welke buikpijn je voor je opdrachtgever oplost en welke waarde je voor hen kunt creëren, kun je een realistisch tarief vragen.”
Een SWOT-analyse heeft waardevolle inzichten gegeven in mijn sterke punten, mogelijke kansen en de unieke aspecten van mijn aanpak
Masja de Vogel
Zelfstandig coach en maatschappelijk werker Masja de Vogel sluit zich hierbij aan. ,,Ik richt me vooral heel erg op het onderscheidende karakter van mijn diensten en de waarde die ik mijn klanten bied. Om mijn onderneming goed te positioneren, heb ik onder andere een SWOT-analyse uitgevoerd. Dit heeft me waardevolle inzichten gegeven in mijn sterke punten, mogelijke kansen en de unieke aspecten van mijn aanpak. Hierdoor kan ik mijn marktgericht bedienen, waarbij zowel de wensen van klanten als mijn eigen visie centraal staan. Deze balans geeft me de flexibiliteit om mijn onderneming verder te laten groeien, ongeacht externe factoren zoals concurrentie.”
LEES HIER alles over zzp: expertblogs, interviews en reportages van én over zzp’ers.
Indexeren, tarief verhogen
Door de hoge inflatie van de voorbije jaren is het leven voor iedereen duurder geworden. Vooral de dagelijkse boodschappen, maar ook de snel gestegen hypotheekrente, kan grote invloed hebben op de financiën van ook zzp’ers. Indexatie en tariefverhoging zijn dus essentieel om mee te kunnen in deze steeds duurder wordende markt; anders dreig je zelf onder water te belanden. Hoe pak je zo’n verhoging aan en wat als je hierdoor het risico loopt ‘te duur’ bevonden te worden door je opdrachtgevers?
Arno Verwegen is zelfstandig laserscan-expert en heeft één belangrijke les geleerd. ,,Wat ik in het verleden geleerd heb, is dat je nooit met je tarief moet zakken. Dit geeft altijd alleen maar ellende. Wat indexeren betreft heb ik jarenlang de neiging gehad om te wachten met het stijgen van de prijs en dan in één keer een sprongetje te maken. Ik merk nu dat als ik elk jaar een klein beetje verhoog, dit door de markt makkelijker geaccepteerd wordt.”
‘Mijn tarief gaat volgend jaar omhoog’
Wilma van Beesten is (technisch) merchandiser en kijkt elk jaar goed naar de markt voordat ze het tarief voor het nieuwe jaar bepaalt. ,,Mijn tarief gaat volgend jaar omhoog. Het leven wordt duurder en dan is het niet meer dan logisch dat ook het tarief stijgt. De lonen van mensen in loondienst gaan ook elk jaar omhoog, dus waarom zou dat voor zzp’ers niet gelden? Wel wisselt mijn tarief per klus, aangezien geen enkele klus hetzelfde is. Sommige werkzaamheden zijn zwaarder en dat kost dan ook meer. En als ik een klus echt heel leuk vind, reken ik soms een wat lager tarief. Onder het motto: je moet doen wat je leuk vindt.”
Wat ik in het verleden geleerd heb, is dat je nooit met je tarief moet zakken. Dit geeft altijd alleen maar ellende.
Wilma van Beesten
Concurrentie
Bij het bepalen van je tarief is het verstandig om goed te kijken naar de markt en naar wat gangbaar is. Maar bepaal vooral ook de waarde van je eigen talent en expertise. Een stukadoor heeft doorgaans meer concurrentie dan iemand die een unieke dienst levert, waardoor daar de prijzen sneller onder druk komen. En soms is het ook gewoon geluk of pech hebben, zo merkte ICT-softwareontwikkelaar Peter van Mil ooit tijdens een klus. ,,Mijn tarief is 95 dollar per uur. In dollars, omdat ik nu voor een Amerikaans bedrijf werk. Voor mij is dit een prima tarief, al heb ik het idee dat het met mijn ervaring wellicht aan de lage kant is. Qua prijs moet je wel een klant vinden die kan en wil betalen wat je vraagt, en ik wil mezelf ook weer niet uit de markt prijzen. Soms levert dat wel een vertekend beeld op. Een paar jaar geleden werkte ik met een jonge netwerkbeheerder aan een klus, en voor hem werd 125 euro per uur in rekening gebracht. Wat hij deed, was minder specialistisch werk dan wat ik deed, en toch werd hij beter betaald. De klant was een impresariaat en zij baalden hier achteraf ook van. Een beginner die het netwerkbeheer komt doen, krijgt meer betaald dan de topmuzikant van het orkest, zeiden ze. Tja, zo gaat dat soms.”
LEES OOK wat ‘onze’ zes zzp’ers van de Wet DBA vinden: ‘Zorg dat het geen tweede Toeslagenaffaire wordt’
John van Krieken is elektrotechnicus en smarthome-expert. Problemen rond zijn tarieven heeft hij nooit gehad, maar hij maakte ooit wel iets bijzonders mee rond de betaling van een klus. ,,Ik had wat herstelwerkzaamheden uitgevoerd in een woning die tijdelijk was verhuurd aan een profvoetballer van voetbalclub PSV, en ik mocht de factuur sturen naar de tussenpersoon die het huis verhuurde voor de eigenaar. Toen de factuur na enkele maanden nog niet betaald was en ik een herinnering stuurde, kreeg ik een belletje met de vraag of ik nog even kon wachten op mijn geld. Ze moesten het bedrag namelijk verhalen bij PSV, en zij trokken het bedrag weer af van de Champions League-premie van die speler. Tja, zo maak je wat mee als zzp’er.”
Meer over ZZP? De Ondernemer Vandaag!
Bekijk hier de voorwaarden.