Deze week gingen de door president Donald Trump aangekondigde importheffingen in. Concreet betekent dit dat Amerikaanse bedrijven die goederen uit Canada en China importeren, daarvoor nu extra belasting moeten betalen.
Canadezen kopen anders door importheffingen
Naast terugslaan met importheffingen, vindt er in Canada ook een andere beweging plaats. Zo veranderden Canadezen hun consumptiegedrag en zijn ze meer producten van eigen bodem gaan kopen. En de Canadezen blijken vasthoudend: mochten de importheffingen niet doorgaan, dan kopen ze de Amerikaanse producten niet meer.
Daarnaast roepen Canadese consumenten de supermarkten op om het nationale symbool, het esdoornblad, op producten te zetten. Ook bouwden ondernemers de app Buy Beaver, die van 1 tot 5 aangeeft in hoeverre een product Canadees is.
Omdat Trump dreigt Groenland in te nemen, ontstaat er in Denemarken iets soortgelijks. De supermarkten daar geven met een kleine ster, naast de prijs in het schap, aan of een product uit Europa komt. Veel consumenten zouden specifiek gevraagd hebben naar meer duidelijkheid of een product Europees is.
Lees ook: Wat betekenen Donald Trumps importheffingen voor Nederlandse ondernemers? ‘Het raakt iedereen’
Importheffingen voor Nederland?
Importheffingen voor Nederland en Europa lijken nog ver weg, maar de vraag rijst: mochten er importheffingen voor Nederland komen, heeft een Nederlands logo op een product dan kans van slagen? Consumentenpsycholoog Patrick Wessels kan niet in een glazenbol kijken, maar ziet een dergelijk plan nog niet echt voor zich. ,,Canada als buurland en Denemarken, met de dreiging van Trump om Groenland af te pakken, hebben een hele specifieke motivatie. Dat hebben wij Nederlanders niet.”
De massa kijkt toch de kat uit de boom
Patrick Wessels
Daarnaast hangt het er volgens Wessels vooral van af wat we als Nederlanders normaal vinden. De beweging naar meer vegetarisch eten en elektrisch rijden, gaat ook niet van de ene op de andere dag. ,,De massa kijkt toch een lange tijd de kat uit de boom.”
Om iedereen zo ver te krijgen Nederlandse of Europese producten te kopen, zul je daarom een kartrekker moeten hebben, denkt Wessels. Dat zou een supermarkt of iemand uit het bedrijfsleven moeten zijn. Ook influencers zouden een rol kunnen spelen. ,, Maar Nederlanders willen graag hun eigen keuzes blijven maken. We zijn niet een volk dat graag achter de overheid aan loopt.”
Lijsten met producten door importheffingen
In Canada zijn er ondertussen meerdere websites met lijsten en adviezen voor Canadese producten. ,,Uiteindelijk wil je het gevoel creëren dat de mensen het zelf doen. Als er lijsten rondgaan in WhatsApp- of Signalgroepen, dan zal dat altijd beter werken dan wanneer een Albert Heijn zegt ‘we gaan het zo doen’.”
Het kan heel snel gaan als de VS Nederland op zijn producten pakt
Patrick Wessels
Toch denkt Wessels dat, als het erop aankomt, Nederlanders best openstaan voor verandering. ,, Dat zag je op het moment dat Rusland Oekraïne binnenviel, omdat de gasrekening duurder werd. Daar gaven we collectief Rusland de schuld van. Het kan heel snel gaan als de VS Nederland op zijn producten pakt.”
Zouden labels, zoals ze in Denemarken en Canada doen, de consument helpen? Ja, zegt Wessels, zolang mensen geen moeite hoeven te doen en zelf niet hoeven uit te zoeken waar producten vandaan komen. Aan de andere kant: ,,Op groenten en fruit staat al heel lang waar het product precies vandaan komt. Het maakt mensen wat weinig uit of de groenten en fruit Europees zijn of niet.”
Lees ook: Minister Beljaarts stelt ondernemers gerust over terugkeer Trump: ‘We zijn voorbereid’