ActueelWet- en regelgeving

Brouwer Koen waarschuwt voor doemscenario na nieuwe kabinetsplannen: ‘Steeds moeilijker om overeind te blijven’

Premium
Koen Overeem (rechts) op de foto met zijn broer, samen runnen ze het familiebedrijf.
Koen Overeem (rechts) op de foto met zijn broer, samen runnen ze het familiebedrijf.Foto: Koen Overeem
Leestijd 3 minuten
Lees verder onder de advertentie

Dat alles heeft te maken met aangekondigde plannen van het kabinet op Prinsjesdag. Daarin wordt voorgesteld de alcoholaccijnzen vanaf 1 januari 2027 automatisch jaarlijks te laten meestijgen met de inflatie. Daarnaast wil het kabinet per 1 januari 2028 het zogenoemde kleinbrouwerstarief afschaffen.

Volgens Koen Overeem komt de accijnsverhoging op een moment waarop veel kleine brouwerijen het al lastig hebben, zegt hij in het AD. „Wij zijn ambachtelijke bedrijven, zonder de schaalvoordelen van de grote brouwers.”

Lees ook: Van ‘een enorme kater’ tot ‘verstikt ondernemerschap’: ondernemersclubs uiten zorgen na Prinsjesdag

Lees verder onder de advertentie

Kleine marges brouwers speciaalbier

„Onze marges zijn klein. Elke extra kostenpost hakt erin. Onze kostprijs gaat direct omhoog. Dat kun je als brouwerij niet volledig zelf opvangen. Uiteindelijk betaalt de consument meer voor een biertje”, aldus Koen.

Iedereen heeft behoefte aan een kleurrijk bierlandschap, ook grote brouwers

Koen Overeem bierbrouwer

Daarbovenop dreigt in 2028 het verdwijnen van het verlaagde accijnstarief voor kleine brouwerijen, ook wel het kleinbrouwerstarief genoemd. Die regeling is volgens Koen juist bedoeld om de hogere productiekosten van kleinere brouwers deels te compenseren.

„Dat kleine voordeel zorgt ervoor dat we kunnen concurreren met de grote brouwerijen. Als ook dat verdwijnt, wordt het voor lokale brouwers steeds moeilijker om overeind te blijven. Iedereen heeft behoefte aan een kleurrijk bierlandschap, ook grote brouwers.”

Lees verder onder de advertentie

Lees ook: Ondernemers Romke de Jong en Melle Schellekens roepen vanwege regeldruk op: ‘Overheid, wees nou niet zo bang’

‘Consument gaat gevolgen merken’

Koen Overeem vreest dat consumenten uiteindelijk de gevolgen merken. „Niet alleen doordat bier duurder wordt, maar ook doordat er minder lokale brouwerijen overblijven en het aanbod zal veranderen.”

Ook de concurrentiepositie van Nederlandse brouwers komt volgens hem verder onder druk te staan. „In grensregio’s wordt het voor horeca en consumenten steeds aantrekkelijker om over de grens in te kopen. Daarmee zet je Nederlandse ondernemers op achterstand.”

Lees verder onder de advertentie

Grote zorgen brancheorganisatie

Ook brancheorganisatie Nederlandse Brouwers maakt zich zorgen over de aangekondigde accijnsverhoging. Volgens Meint Waterlander, directeur van Nederlandse Brouwers, is de accijnsverhoging die al op 1 januari 2027 ingaat de grootste zorg.

Rock City Brewing. Foto: Koen Overeem
Rock City Brewing.Foto: Koen Overeem

„Voor veel brouwerijen zal dat een klap zijn die ze moeten zien te overleven. De discussie over het kleinbrouwerstarief in 2028 is belangrijk, maar sommige brouwerijen moeten dat moment nog maar zien te halen.”

Meer aankopen over de grens?

Volgens Waterlander zet de jaarlijkse indexatie van de alcoholaccijnzen de marges van brouwers verder onder druk. „Het gaat misschien om centen per glas of fles, maar in onze sector maken die centen het verschil tussen winst en verlies.”

Lees verder onder de advertentie

Nederlanders rijden nu al naar België en Duitsland om bier in te slaan

Meint Waterlander directeur Nederlandse Brouwers

Hij verwacht dat de hogere accijnzen niet alleen leiden tot duurder bier voor consumenten en horeca, maar ook tot meer aankopen over de grens. „Nederlanders rijden nu al naar België en Duitsland om bier in te slaan.

Als het prijsverschil groter wordt, neemt dat alleen maar toe. De Belgische en Duitse schatkisten zullen hierbij juichen, terwijl de Nederlandse schatkist juist miljoenen aan accijnzen misloopt.”

Lees ook: Na jarenlange groei van lokale bierbrouwerijen volgt nu de kater: ‘Het kon niet op’

Lees verder onder de advertentie

Petitie tegen voorgenomen accijnsverhoging

Nederlandse Brouwers is daarom samen met Craftbrouwers Nederland en Koninklijke Horeca Nederland een petitie gestart tegen de voorgenomen accijnsverhoging. Deze zal in oktober aangeboden worden aan de Tweede Kamer.

Volgens Waterlander waren binnen twee dagen al zo’n drieduizend handtekeningen verzameld. De Tweede en Eerste Kamer moeten nog stemmen over de plannen.

Dit artikel is geschreven door Rick de Ruijgt voor het AD.

Lees verder onder de advertentie
Een biertje drinken bij Rock City Brewing.  Foto: Koen Overeem
Een biertje drinken bij Rock City Brewing.Foto: Koen Overeem

Delen: