Loop binnen bij Van Zweden Wonen in Den Haag en het is overduidelijk dat deze winkel inmiddels zoveel meer is dan ‘slechts’ een behangparadijs. Je vindt er vloeren, kasten, raamdecoratie en zelfs compleet ingerichte ruimtes om te tonen hoe die producten er in werkelijkheid uitzien.
De zaak is al tientallen jaren een begrip in Den Haag en daarbuiten. Niet voor niets kreeg de voormalige eigenaar John van Zweden de bijnaam de Behangkoning. Hij staat echter niet meer aan het roer: zijn zoon Kay nam vijf jaar geleden de leiding over, schrijft het AD.
“Het is haast niet voor te stellen dat we hier weggaan”
Kay van Zweden
Grootste behang- en woninginrichtingwinkel Nederland
Na een naamsverandering in 2023 - Behangparadijs John van Zweden werd Van Zweden Wonen - is het binnenkort tijd voor een nóg grotere stap: het icoon verhuist naar het nabij gelegen Ypenburg. „Het is haast niet voor te stellen dat we hier weggaan”, zegt zoon Kay. „We hebben hier zoveel herinneringen.”
Toch is de Oude Haagweg niet de plek waar het familiebedrijf ontstond. De opa en oma van Kay opende in 1958 een behang- en verfwinkel aan de Haagse Paul Krugerlaan. John van Zweden nam als 20-jarige jongen de zaak van zijn vader over en bouwde deze na een verhuizing naar de Oude Haagweg in 1999 uit tot de grootste behang- en woninginrichtingwinkel van Nederland.
Kay is opgegroeid in winkel
Kay groeide praktisch op in de winkel, begon er met werken op zijn 16de en leerde vele ondernemerslessen van zijn vader. „Hoe je bijvoorbeeld je klant het beste kan bedienen”, vertelt hij. Vijf jaar geleden nam hij de leiding over en sindsdien runt hij de zaak samen met zijn vrouw.
Nu herhaalt de dertiger diezelfde stap die zijn vader 27 jaar geleden maakte: een verhuizing en een nieuw begin. Het is volgens hem een beladen, maar nodig besluit. De onderneming blijft namelijk groeien en is inmiddels zoveel meer dan alleen de plek waar je mooi behang uit kan zoeken. „Vroeger stonden mijn oma, opa, vader en twee neven samen in de winkel”, zegt Kay. „Inmiddels zijn we zo gegroeid dat we dertig man personeel hebben.”
Plannen voor nieuwbouw
Toch was het in de eerste instantie helemaal niet de bedoeling om te verhuizen. Op de huidige locatie zijn plannen voor nieuwbouw van 350 woningen. Daaronder zou ook ruimte komen voor bedrijven, inclusief de interieurzaak.
„Dat zijn prachtige plannen”, meent Kay. „Als je nu aan komt rijden, ziet het er niet al te feestelijk uit. Aan de ene kant heb je kringlopen, aan de andere kant een rouwcentrum. Wij waren bereidwillig om mee te werken én terug te komen. De vastgoedontwikkelaar was er ook stellig in dat wij in Loosduinen hoorden.”
“Ik had een gesprek met mijn vader en zei: ‘Pap, zo kan het niet langer’”
Kay van Zweden
Uit de voegen aan het groeien
Het probleem was dat die plannen er zeven jaar geleden al waren en er sindsdien nog niets is gebeurd. Een half jaar geleden was hij het zat. „Ik had een gesprek met mijn vader en zei: ‘Pap, zo kan het niet langer’. We groeien uit onze voegen.”
Via de projectontwikkelaar werd hun nieuwe locatie gevonden en binnen twee maanden was de deal rond. Van Zweden Wonen gaat naar Ypenburg. „Het wordt niet simpelweg dezelfde winkel op een andere locatie, maar echt een volgende stap voor het hele bedrijf en de manier waarop we ons willen presenteren.”
Frisse start voor jonge ondernemer
Zo wordt er extra de focus gelegd op samenwerkingen met stylisten en komt er veel meer ruimte voor showrooms. Daarnaast is het pand ruimer en groter: 2.400 vierkante meter mét daarbij nog 800 vierkante meter magazijn.
Met de verhuizing komt er een einde aan het hoofdstuk Oude Haagweg, maar niet aan Van Zweden, verzekert Kay. „Het is best emotioneel, ja”, geeft hij toe. „Maar ik zie het niet als een einde dat we hier weggaan. Het is een mooi, fris begin.”
Dit artikel is geschreven door Christy Honders voor het AD.